Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Co podawać maluszkowi

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Konto usunięte

Co podawać maluszkowi

Postautor: Konto usunięte » 20 maja 2015, 7:30

Świnka prawdopodobnie ma mniej niż 4 tyg. Kupiłam ją w sklepie, kobieta zapewniała, że ma ok miesiąca, ale czy to możliwe, że świnka, która waży 114g tyle ma? (ważyłam ją 2 dni temu, więc już troszkę przytyła) Kupić karmę dla małych świnek ? Nie pamiętam nazwy, ale przeglądając internet na coś takiego trafiłam. Czym ta karma się różni? Świnka mało chętnie je karmę tą co kupiłam Versele Laga Crispy. Zależy mi na takiej, żeby nie była mocno twarda to może zacznie jeść? Zmiękczanie wodą czy mlekiem dla kotów nie skutkuje w ogóle tego nie tknie. Skubie marchewkę, pomidora, jabłko, banana, je również natkę pietruszki i uwielbia siano, trawę. Ogórka nie rusza. Dzięki za odp.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Elisu
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 kwietnia 2015, 16:18
Świnki morskie: Kiki, Basia
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: Elisu » 20 maja 2015, 13:10

114 g?! Moje miesięczne świnki ważą ok. 300 g każda, więc albo świnka jest poważnie wygłodzona, albo faktycznie ma mniej niż miesiąc (prawdopodobnie oba, w sklepach to się zdarza). Moja największa świnka ważyła tyle gdy miała 3 dni, najmniejsza gdy miała około 2 tygodnie. Nie jestem ekspertem w sprawie określania wieku świnek, no ale nawet na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak. Poza tym świnki powinno się oddzielać od matki w wieku ok. 3 tygodni (samce trochę wcześniej, kiedy tylko zaczną wykazywać chęć do kopulowania). Twoja świnka jest więc ewidentnie za mała.

Ja swoje świnki karmię karmą Vitakraft Vita Special Best for kids (takie zielone groszki) i bardzo im smakuje. Kawałki są małe, ponadto zawiera specjalne składniki wspomagające wzrost i rozwój dzieciaczków. Pamiętaj aby świnka zawsze miała wszystko świeże, poczytaj też o dawkowaniu różnych warzyw.

http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=90

A co do tego, że nie chce jeść, to może spróbuj jej podawać na palcu takie papki dla dzieci? (marchewkowe) Ja dawałam taką swojej dorosłej śwince gdy chorowała, ale nie jestem tutaj na 100% pewna czy można je dawać młodym, więc dobrze by było gdyby ktoś to jeszcze potwierdził. Poza tym hmm, obserwuj zachowanie świnki, jeżeli będzie się działo coś niepokojącego (świnka będzie wyjątkowo ospała itd), to udaj się z nią do dobrego weterynarza.

Cóż, tyle mogę powiedzieć z doświadczenia. Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłam. Życzę powodzenia! ^^


Konto usunięte

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: Konto usunięte » 22 maja 2015, 10:39

Dziękuję za odzew :) Świniaczek już trochę przytył obecnie waży 140g :) Ile tygodniowo powinna tyć świnka? Są jakieś wytyczne?


cola
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2015, 22:15
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: cola » 22 maja 2015, 12:45

ponoć nowemu świnkowi należy na poczatku podawać tą samą karmę którą miał w miseczce w sklepie, z czasem powolutku przyzwyczajać go do nowej karmy. Ponoć świniaczki nie lubią gwałtownych zmian karmy. Ale nie jestem pewna na 100% czy to prawda.


Konto usunięte

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: Konto usunięte » 22 maja 2015, 13:25

Przyznam, że nie wiem co miała w misce, sama poprosiłam o karmę z dużą ilością wit. C no i dostałam VL Crispy. Najważniejsze, że prosiaczek coraz bardziej się z nami oswaja :) Może niedługo dostanie towarzyszkę. Tylko jeszcze na forum muszę wrzucić zdjęcie czy to aby na pewno dziewczynka :P


cola
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2015, 22:15
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: cola » 22 maja 2015, 13:37

łatwo jest to samemu sprawdzić :) chłopczyki mają bardziej pociągłe mordki, dłuższe pyszki. mordka dziewuszki jest krótsza bardziej zaokąglona :)

i popatrz sb na jego genitalia
facet-kropeczka wystająca i kreseczka tuż pod nią
dziewczynka ma tam trójkącik
z latwością znajdziesz :)


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: Arya90 » 27 maja 2015, 16:08

Pierwsze słyszę, żeby rozpoznawać płeć po pyszczkach :D


cola
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 21 maja 2015, 22:15
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: cola » 27 maja 2015, 16:37

Człowiek całe życie się czegoś dowiaduje :)) ja sama przeczytałam o tym dopiero pare lat po kupnie chłopczyka :P


Awatar użytkownika
Arya90
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 16 stycznia 2015, 11:39
Lokalizacja: Września
Świnki morskie: Rico i Teddy
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: Arya90 » 27 maja 2015, 19:03

Mimo wszystko wydaje mi się to dziwną informacją. Pyszczki różnią się między rasami i ciekawe jak rozróżnić pyszczki u skinny? :P


Awatar użytkownika
cuddle&squeak
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2015, 14:14
Kontaktowanie:

Re: Co podawać maluszkowi

Postautor: cuddle&squeak » 27 maja 2015, 21:23

Obserwacja genitaliów tak - to według mnie jedyny słuszny sposób sprawdzania płci maleństwa. Sposób z pyszczkiem jest super zawodny - większość moich samiczek miała pociągłe pyszczki ;)

CUDDLE & SQUEAK

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

  • Dołącz do nas