Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Brak zainteresowania karmą

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: paulina.natalia » 26 czerwca 2015, 12:51

Ostatnio widziałam domek zrobiony chyba z takiego zbitego sianka, czy ziół i trawy. Może to?


Awatar użytkownika


Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sensibles » 28 czerwca 2015, 22:14

Co prawda nie czytałam całego wątku i wszystkich odpowiedzi, ale przeczytałam kilka pierwszych i... nie, sucha karma nie musi być podstawą żywienia świnki! Podstawą jest siano, które musi jeść dla ścierania ząbków i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Ale sucha karma to nie konieczność.
Moja świnka po chorobie w ogóle suchej karmy nie jadła, teraz już jest lepiej ale nie mogła się długo przekonać. Jeśli odpowiednio zbilansujesz dietę innymi produktami (owoce i warzywa, ziółka, gałązki do przegryzania) to nie powinnaś mieć problemów ze świnką. Są ludzie, którzy w ogóle suchych karm nie podają i ich świnki mają się świetnie.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: cornice » 29 czerwca 2015, 12:33

Sensibles pisze:Co prawda nie czytałam całego wątku i wszystkich odpowiedzi, ale przeczytałam kilka pierwszych i... nie, sucha karma nie musi być podstawą żywienia świnki! Podstawą jest siano, które musi jeść dla ścierania ząbków i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Ale sucha karma to nie konieczność.
Moja świnka po chorobie w ogóle suchej karmy nie jadła, teraz już jest lepiej ale nie mogła się długo przekonać. Jeśli odpowiednio zbilansujesz dietę innymi produktami (owoce i warzywa, ziółka, gałązki do przegryzania) to nie powinnaś mieć problemów ze świnką. Są ludzie, którzy w ogóle suchych karm nie podają i ich świnki mają się świetnie.

Wspomniałam o tym w swoim komentarzu ale zauważ że nie każdy ma odpowiednią wiedzę żeby umieć odpowiednio zbilansować dietę śwince. Warto przed napisaniem takiego komentarza zastanowić się kto jest jego odbiorcą- może to 13-latek któremu rodzice nie chcą dać pieniędzy na drogą karmę? Ludzie którzy znają się na żywieniu nie będą tu pytać czy można zamienić gotowy pokarm na własną mieszankę. Nie znając się na temacie bezpieczniej jest podawać gotową karmę niż samemu tworzyć i narażać pupila na niedobory żywieniowe, które nie od razu dają o sobie znać a wyniszczają organizm, co może prowadzić do poważnych chorób i śmierci. Podawanie przykładów "a moja świnka to..." jest według mnie bez sensu, każda świnka jest inna, każdy właściciel żywi swoje zwierzęta jak uważa a dużo ma też do rzeczy stan zdrowia (zwierzaka oczywiście), stres, środowisko w jakim żyje, wielkość klatki, jakość warzyw i owoców itd


Lunia <3
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 28 czerwca 2015, 20:07
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Lunia <3 » 29 czerwca 2015, 15:19

pewnie tak ale polecam karme VITAPOL


Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sernik » 3 lipca 2015, 13:22

TaMi pisze:Sernik i co tam u Was? Kupiłaś inną karmę czy zostajesz przy zieleninie? Ja dzisiaj otworzyłam ostatnią paczkę CN, prosiczka podeszła, powąchała i poszła wcinać trawę. Dziewczyny co kupić jak świnka codziennie obgryza meble? Gałązki jabłoni czy porzeczki mało ją interesują. Może domek drewniany zaspokoi jej potrzeby?


Wszyscy zgodnie twierdzili, żebym podawała jej karmę, tak więc poszłam kupić. Chciałam wziąć jakąś inną, ale nie było nic wartego uwagi i w końcu kupiłam Cavie Nature tak jak zawsze. Prosiek ma ją w nosie, czasami tylko pogrzebie w niej pyszczkiem, a potem rozsypie wszystko po klatce :)

Moja mebli nie obgryza i raczej zadowala się gałązkami z drzew owocowych. Widziałam w Kakadu takie drewniane kostki dla gryzoni, do obgryzania właśnie, może to? Co do domku to osobiście nie polecam drewnianych, czyszczenie to jedna wielka tragedia :)


Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sernik » 3 lipca 2015, 13:27

cornice pisze:
Sensibles pisze:Co prawda nie czytałam całego wątku i wszystkich odpowiedzi, ale przeczytałam kilka pierwszych i... nie, sucha karma nie musi być podstawą żywienia świnki! Podstawą jest siano, które musi jeść dla ścierania ząbków i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Ale sucha karma to nie konieczność.
Moja świnka po chorobie w ogóle suchej karmy nie jadła, teraz już jest lepiej ale nie mogła się długo przekonać. Jeśli odpowiednio zbilansujesz dietę innymi produktami (owoce i warzywa, ziółka, gałązki do przegryzania) to nie powinnaś mieć problemów ze świnką. Są ludzie, którzy w ogóle suchych karm nie podają i ich świnki mają się świetnie.

Wspomniałam o tym w swoim komentarzu ale zauważ że nie każdy ma odpowiednią wiedzę żeby umieć odpowiednio zbilansować dietę śwince. Warto przed napisaniem takiego komentarza zastanowić się kto jest jego odbiorcą- może to 13-latek któremu rodzice nie chcą dać pieniędzy na drogą karmę? Ludzie którzy znają się na żywieniu nie będą tu pytać czy można zamienić gotowy pokarm na własną mieszankę. Nie znając się na temacie bezpieczniej jest podawać gotową karmę niż samemu tworzyć i narażać pupila na niedobory żywieniowe, które nie od razu dają o sobie znać a wyniszczają organizm, co może prowadzić do poważnych chorób i śmierci. Podawanie przykładów "a moja świnka to..." jest według mnie bez sensu, każda świnka jest inna, każdy właściciel żywi swoje zwierzęta jak uważa a dużo ma też do rzeczy stan zdrowia (zwierzaka oczywiście), stres, środowisko w jakim żyje, wielkość klatki, jakość warzyw i owoców itd


Cóż, trzynastu lat nie mam, a wszystko co śwince potrzebne kupuję z własnej kieszeni. Nie mam pojęcia czemu wszyscy uczepili się tutaj tych pieniędzy, podałam je tylko jako przykład- gdy podam śwince karmę, to jej nie zje i wychodzi na to samo gdybym jej nie dała :)
Pytałam tylko czy karma jest konieczna w żywieniu świnki i nie wiem po co dalsze dyskusje, uzyskałam odpowiedzi tak więc dziękuję :)


Konto usunięte

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Konto usunięte » 3 lipca 2015, 22:59

Ja też codziennie wyrzucam miseczkę karmy :) CN na pewno już nie kupię. Zaryzykuję ostatni raz z firmową karmą, a potem przejdę na warzywa i suszonki z HP. Jeśli chodzi o pieniądze to nastolatki lub osoby bez zobowiązań mogą sobie z nimi robić co chcą. Ja mam 2 dzieci i wybaczcie, ale 50zl wole na nie przeznaczyć niż ot tak wyrzucać do śmieci. Mam jeszcze nadzieję, że świnka zimą bez trawy przekona sie do karmy. Nie róbcie afery z niczego ;)


Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sernik » 4 lipca 2015, 9:35

TaMi pisze:Ja też codziennie wyrzucam miseczkę karmy :) CN na pewno już nie kupię. Zaryzykuję ostatni raz z firmową karmą, a potem przejdę na warzywa i suszonki z HP. Jeśli chodzi o pieniądze to nastolatki lub osoby bez zobowiązań mogą sobie z nimi robić co chcą. Ja mam 2 dzieci i wybaczcie, ale 50zl wole na nie przeznaczyć niż ot tak wyrzucać do śmieci. Mam jeszcze nadzieję, że świnka zimą bez trawy przekona sie do karmy. Nie róbcie afery z niczego ;)



Moja świnka żyła cała i zdrowa u poprzedniego właściciela (2-3 lata), który dawał jej tylko i wyłącznie siano, czasami trochę owsa. Teraz karma w ogóle jej nie interesuje (chyba, że śmieciowa którą dostawała na początku u mnie) i tak jak piszesz, wszystko ląduje w koszu. Ja chyba również ostatni raz podam jej tą karmę, jak się skończy to znajdę inne rozwiązanie.


Konto usunięte

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Konto usunięte » 20 lipca 2015, 21:52

Kupiłam VL CC i niestety dalej jest to samo. Ręce opadają.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

  • Dołącz do nas