Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Brak zainteresowania karmą

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sernik » 13 czerwca 2015, 13:51

Moja świnka nigdy nie była specjalnie zainteresowana spożywaniem karmy. Zanim trafiła do mnie, poza sianem i sporadycznie świeżą trawą, dostawała tylko owies. Od kilku lat jestem jej właścicielką, więc oczywiście ma codzienny dostęp do świeżej trawy, wody, warzyw i owoców, otrzymuje również suszone lub świeże zioła. Zawsze w klatce stała miseczka z karmą- przez krótki czas była to typowa, śmieciowa karma (bodajże z Animals), jednak gdy dowiedziałam się, że nie powinna jej jeść zamieniłam ją na Cavię Nature. Prosiek bardzo rzadko skubie karmę- z pierwszej wybierała tylko ziarna, CN niekiedy ugryzła kawałek. Sucha karma w ogóle jej nie interesuje i zastanawiam się czy jej sens ją kupować, skoro większość ląduje w koszu.

Czy świnka, która nie wykazuje zainteresowania karmą, powinna mimo wszysyko ją otrzymywać?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: cornice » 13 czerwca 2015, 20:19

Sernik pisze:Czy świnka, która nie wykazuje zainteresowania karmą, powinna mimo wszysyko ją otrzymywać?


Tak!! Sucha karma powinna być podstawą żywienia świnki. Warto według mnie rozważyć odstawienie świnki na jakiś czas od "przekąsek" typu trawa, zioła, owoce i poczekać aż zainteresuje się karmą. Zgłodnieje to zje, bez paniki, a niechęć co suchego pożywienia to tak jak u ludzi- gdyby dziecko mogło jeść bez ograniczeń słodycze- nie zjadałoby obiadów. Poczekałabym aż prosiek naje się karmą i dopiero dawałabym coś "dodatkowo". ;)


Konto usunięte

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Konto usunięte » 14 czerwca 2015, 7:53

Ostatnio rozmawiałam z fajnym sprzedawcą z zoologa z netu. Miał pojęcie o czym mówi i też mu się żaliłam, że świniak nie chce jeść karmy VL CN (zrobiłam zapas) i chciałam ją zwrócić, to stwierdził, że mam ją trzymać (a ja się jeszcze zastanowię co z nią zrobić), dawać po 1 łyżce najlepiej z rana jak świnka jest głodna po nocy. Ogólnie polecał karmić latem świnkę trawą/ziołami, które teraz rosną, a karma to tylko dodatek do diety. Moja babcia miała świnkę i jadła tylko zieleninę, siano, warzywa i owoce. Żyła długo i nie miała problemów z ząbkami. Zresztą z ludźmi jest podobnie. Ogólnie jest przyjęte, że człowiek jest wszystkożerny, a przecież nie wszyscy tak żyją. Są wegetarianie, weganie i pełno innych odmian. Ludzie żyją zdrowo choć nie jedzą mięsa czy nabiału. Najwięcej witaminy z warzyw ma bodajże papryka (moja świnka jej nawet nie tknie, dawałam kilka razy) Ona to w ogóle jest super przypadek. Jak z nami zamieszkała nie jadła żadnego warzywa oprócz marchewki. Słynny ogórek leżał odrzucony w kącie. Po czasie umie zjeść prawie cały kawałek ogórka. Marchewkę też podjada, ale bez rewelacji. Uwielbia pomidora. I na tym zamyka się krąg warzyw :confused: Z owoców lubi jabłko, trochę arbuza. Kupiłam suszone owoce to też grymasi prawie nic z tego nie je. Codziennie dostaje wit. C , bo nie wiem ile witamin ma zielenina. A tak poza tematem jakie warzywa lubią wasze świnki? Nie chcę znowu czegoś kupować tylko pod świnkę. Ostatnio kupiłam buraki (liście wyżarła jak szalona) a buraczki wyrzuciłam, bo pannie nie posmakowały.

Cornice ja już też ograniczyłam prosiakowi dostęp do trawy, ale na razie twarda z niej sztuka :confused: Rano dosypałam tylko karmy to wyżarła suszonki i stwierdziła, że naje się sianem. Może te kawałki są za duże? Świnka jest młoda ma ok. 1,5mieś. może sobie nie radzi ? A gdybym je lekko pokruszyła? Głupi pomysł?


Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: cornice » 14 czerwca 2015, 10:51

TaMi piszesz, że Twoja świnka wybrzydza. W jaki sposób podajesz jej pokarm? Może zwyczajnie się boi? Albo wolałaby zjeść w ukryciu czy nocą.
Co do karmy, Twoja świnka jest bardzo młoda, być może jeszcze nie do końca zaaklimatyzowała się u Ciebie, daj jej czas ;)


Konto usunięte

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Konto usunięte » 14 czerwca 2015, 12:04

Na pewno do końca nie jest oswojona, bo nigdy na mnie nie zasnęła, ale z ręki normalnie wszystko je. Warzywa i owoce daje do klatki i rano widzę co zostało zjedzone i co trzeba wyrzucić, bo jest już nieświeże. Także spokojnie ma te 12/24h na zjedzenie czegoś. Liczę na to, że jak podrośnie to nabierze większego apetytu :)


Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sernik » 20 czerwca 2015, 21:51

Dalej mam wątpliwości czy zmuszanie jej do jedzenia karmy ma jakikolwiek sens. Przecież w naturalnym środowisku nie pojawia się sucha karma i świnki żyją. Mój prosiek dawniej karmy nie otrzymywał, potem nie chciał jej jeść i też żyje. Wolę wydać 20zł na torbę świeżych warzyw czy suszonych ziół niż na karmę, która ląduje w koszu.


Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: cornice » 21 czerwca 2015, 11:13

Jeżeli masz odpowiednią wiedzę o zawartości wartości odżywczych żywności (w warzywach i ziołach) to możesz, karma się z tego składa. Ale wątpię a niedobory mogą się długo nie ujawniać a po czasie będzie za późno. Ludzie żywiąc się nieracjonalnie też mówią że jest ok a w rzeczywistości chorują więcej i umierają szybciej od ludzi zdrowo jadających.
Nie chodzi tu o Twoje 20 zł tylko o długofalowe zdrowie świnki.


Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: paulina.natalia » 21 czerwca 2015, 12:12

Sucha karma ściera trzonowce. To jest bardzo ważne, bo niestety karmiąc świnkę samymi warzywami, owocami i sianem niestety możesz doprowadzić do przerostu trzonowców. Poproś o próbki karmy w zoologicznym, często je dają, ja też mam wybredną świnkę, np. okazało się, że Versele Laga średnio się sprawdziła, ale za to dostałam próbkę Beaphar Care + w sklepie i świnek nie może się od niej oderwać. Popróbuj, naprawdę sucha karma ma oprócz zadania ścierania ząbków dużo składników odżywczych, które łatwo się wchłaniają. Mokra karma może też doprowadzić do biegunki, a z tym już nie ma żartów.
Powodzenia :)


Konto usunięte

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Konto usunięte » 21 czerwca 2015, 12:41

paulina.natalia pisze:Sucha karma ściera trzonowce. To jest bardzo ważne, bo niestety karmiąc świnkę samymi warzywami, owocami i sianem niestety możesz doprowadzić do przerostu trzonowców. Poproś o próbki karmy w zoologicznym, często je dają, ja też mam wybredną świnkę, np. okazało się, że Versele Laga średnio się sprawdziła, ale za to dostałam próbkę Beaphar Care + w sklepie i świnek nie może się od niej oderwać. Popróbuj, naprawdę sucha karma ma oprócz zadania ścierania ząbków dużo składników odżywczych, które łatwo się wchłaniają. Mokra karma może też doprowadzić do biegunki, a z tym już nie ma żartów.
Powodzenia :)

Paulina, a byłaś w jakiejś sieciówce czy prywatnym sklepie? Ostatnio pytałam się jednego sprzedawcy o próbki to powiedział, że nie ma, że producenci już tak się nie reklamują. Istnieją jakieś sklepy online, gdzie można kupić mini próbki płatne albo znacie kogoś z forum co ma dużo karm różnych firm i trochę by odsprzedał?


Sernik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 9 lutego 2015, 12:48
Kontaktowanie:

Re: Brak zainteresowania karmą

Postautor: Sernik » 21 czerwca 2015, 13:26

cornice pisze:Jeżeli masz odpowiednią wiedzę o zawartości wartości odżywczych żywności (w warzywach i ziołach) to możesz, karma się z tego składa. Ale wątpię a niedobory mogą się długo nie ujawniać a po czasie będzie za późno. Ludzie żywiąc się nieracjonalnie też mówią że jest ok a w rzeczywistości chorują więcej i umierają szybciej od ludzi zdrowo jadających.
Nie chodzi tu o Twoje 20 zł tylko o długofalowe zdrowie świnki.


Przecież nie chodzi mi tu o kwestię pieniędzy, nie mam zamiaru oszczędzać na jej zdrowiu.
Zdaję sobie sprawę jakie zadanie ma karma, ale skoro świnka jej nie je to tak samo jakby jej nie dostawała.

Może mogłabym spróbować mieszać karmę (Cavia Nature) z płatkami owsianymi, które jej smakują? Myślicie, że to coś pomoże?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas