Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnek strasznie wybrzydza

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Seth
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 czerwca 2015, 1:47
Lokalizacja: Polkowice
Świnki morskie: Geralt
Kontaktowanie:

Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: Seth » 7 lipca 2015, 12:54

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać :)
Otóż na początku czerwca kupiłem świnka morskiego i nadałem jakże dumne imię: Geralt. Z początku nie był śmiały, jak każdy inny świnek, ale po kilku dniach zaczął się przyzwyczajać. Na początku jadł marchew, karmę, sianko, dość szybko nauczył się pić wodę z poidełka. Pierwszą karmę jaką miał - to była mieszanka różnych granulatów ze sklepu zoologicznego, przy którym był naprawdę wybiórczy. Następnie kupiłem mu karmę firmy Vitapol, a to, że przeczytałem o przeciętności tej firmy po fakcie to inny temat. Geralt rzeczywiście jadł karmę Vitapolu, nawet mu to nie przeszkadzało. Warzywa je normalnie - jego ulubionym jest definitywnie ogórek, potem marchewka, rzodkiew no i papryka. Mieszanki warzywne dostaje rano i wieczorem. Jeśli chodzi o owoce, to też uwielbia je wcinać. Owy problem który mam zamiar poruszyć w tym temacie, zaczął się jakiś tydzień temu. Geralt przestał jeść siano. A no, albo nie je kiedy patrzę. Zmartwiony, przynoszę mu świeżą trawę z ogródka, którą je całkowicie normalnie. Wczoraj wreszcie wymieniłem karmę na VL CC, a sianko z jakiejś pseudo firmy "Pol-Hubax" na Vitapol (w kwestii siana nie ma złych opinii). Sianko zaczął skubać, ale niezbyt chętnie się za to brał. VL w ogóle nie rusza. Karma jest w misce od wczoraj, z bardzo małym ubytkiem. Jak wspomniałem - warzywa, owoce, zioła no i zwykłą trawę je normalnie. Nie jest osowiały, często biega po swojej klatce, a kiedy go wypuszczam, ten z chęcią eksploruje teren. Co począć, by Geralt odzwyczaił się od zbędnej ilości ziaren w karmie (aka Vitapol) i zaczął jeść porządną karmę? Jak zachęcić go do siana?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: paulina.natalia » 7 lipca 2015, 13:15

Mój świnek też zaczął wybrzydzać. Z tym, że u mnie problemem okazały się ząbki. Kup mu fajne smakołyki (dobrej firmy), jakieś zioła uzupełniające i mieszaj z karmą i sianem. Jest gorąco to druga sprawa i nic dziwnego, że świnka chętniej je mokre pokarmy :) Proponuję je ograniczyć jeśli Geralt pije ładnie wodę z poidła i zobaczyć, czy głodny chętniej zacznie skubać suchy pokarm. Jeśli nie to na wszelki wypadek wybierz się do weterynarza, bo może prosiaczek ma jakiś problem z zębami ;) powodzenia


Awatar użytkownika
Seth
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 czerwca 2015, 1:47
Lokalizacja: Polkowice
Świnki morskie: Geralt
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: Seth » 7 lipca 2015, 18:15

Po próbie podania śwince ziół i karmy - liście zjedzone - sucha karma nadal egzystuje. Spróbowałem oszukać świniaka. Podaję mu witaminę C - bodajże Juwit, Geralt naprawdę uwielbia ten smak - nałożyłem kroplę na jeden pellet i tu nagle zdarza się cud - świnek beż żadnego sprzeciwu POŻERA kawałek karmy, nawet nie wypluwając części którą odgryzł, nie popiskiwał - tak samo jak później podałem mu kawałek marchewki - zjadł bez ceregieli, więc zęby z góry wykluczam. No i zauważyłem że coś tam siana zaczął skubać. Spróbuję mu podać suchą bułkę lub coś, by mógł sobie zęby przystosować. Co począć?


Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: paulina.natalia » 8 lipca 2015, 13:46

Bułka i chleb niestety nie są najlepszym pomysłem, sama myślałam, że mogą pomóc, ale wet wybił mi to z głowy ;) Lepiej kup (chyba, że masz dostęp do jakiejś działki czy ogródka z dala od drogi) jakieś gałązki do podgryzania. Próbowałeś karmy Beaphar Care +? Jest super aromatyczna i mojemu prosiaczkowi baaaardzo smakuje, chociaż wcześniej też prawie nie ruszał karmy :)


Awatar użytkownika
Seth
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 czerwca 2015, 1:47
Lokalizacja: Polkowice
Świnki morskie: Geralt
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: Seth » 8 lipca 2015, 13:54

Niestety karmę którą podałaś jeszcze nie dałem, ale spróbuję się za nią lub za VL CN rozejrzeć. Dzisiaj idę ze świnką do weterynarza żeby mieć pewność, że to nie wina zębów. Podawałem gałązki ale Geralt w ogóle się nimi nie interesował. A no i dobrze że bułki jeszcze nie podałem :) teraz już nie dostanie. Mam nadzieję że wizyta u weterynarza pomoże.


Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: paulina.natalia » 8 lipca 2015, 18:57

Trzymam kciuki :) Polecę Ci jeszcze też wypróbowane VL complete crock (o smaku marchewki, jabłka i jagody), można je dawać w ograniczonej ilości :)

Daj znać co z prosiaczkiem :)


luna11
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 lipca 2015, 16:01
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: luna11 » 8 lipca 2015, 20:32

Nie stresuj też miałam na początku taki problem z moją świnką. Zamieniłam jej karmę i siano z tańszego na trochę lepszy jakościowo. Z początku nie chciała w ogóle jeść ani tego ani tego. Dawałam je przez około 6 dni trochę mniej warzyw i owoców. Była wtedy wręcz zmuszona do jedzenia karmy i siana. Po kilku dniach praktycznie domagała się żeby dokładać jej siana. Świnka musi też przyzwyczaić się do zmiany pokarmu. :)


Awatar użytkownika
Seth
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 23 czerwca 2015, 1:47
Lokalizacja: Polkowice
Świnki morskie: Geralt
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: Seth » 8 lipca 2015, 20:52

Weterynarz stwierdził że zęby są w normie, tylko zbadał, a następnie przyciął pazury. Po drodze kupiłem świnkowi VL crispy. Tę karmę zmiótł w bardzo krótkim czasie. Jednak nadal będę podawał VL CC, po crispy sięgnę gdy CC w ogóle nie będzie znikać. Ot taka karma zapasowa. Zobaczę czy Geralt przekona się do CC.


Awatar użytkownika
paprykaaa
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 10 stycznia 2015, 20:36
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Elvis, Presley
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: paprykaaa » 9 lipca 2015, 16:48

moje łobuzy też nie chciały jeść VL CC, pomieszałam ją z suszonymi warzywkami z herbal pets- merchewką, buraczkiem oraz karmą warzywno-ziołową dla świnek morskich z tej samej firmy, teraz wcinają aż uszy im się trzęsą :) Z sianka szczerze Ci polecam Vita Kraft. 1kg kosztuje ok 10 zł. Siano jest zawszę świeże, zieloniutkie a świnki jak tylko zobaczą, że je wyciągam i dokładam to biegają po całej klatce kwicząc :)

Moje dwie miłości: Elvis i Presley <3

Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: Świnek strasznie wybrzydza

Postautor: paulina.natalia » 9 lipca 2015, 22:15

Można też spróbować rozkruszyć crocka i zmieszać z karmą tak, aby przeszła jego aromatem :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas