Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Rady dot. żywienia

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Anamara
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2006, 20:21
Kontaktowanie:

Rady dot. żywienia

Postautor: Anamara » 1 września 2006, 19:30

Jakie sa skutki przejedzenia?
Jak rozpoznac wzdęcia?
Czy świnkę można ochwacić?

Help

Moja Świnka Jest Cudowna=]

Awatar użytkownika

RsQ
Zasłużony
Posty: 623
Rejestracja: 24 lutego 2006, 14:07
Kontaktowanie:

Postautor: RsQ » 5 września 2006, 15:37

co to znaczy świnke ochwaćić???? jak będe wiedział co to jest to może odpowiem jeżeli masz na myśli kastracje to tak

Jak rozpoznać wzdęcia to niewiem mój świniak nigdy nie miał wzdęcia.
Jakie skutki przejedzenia są to nie wiem. Ale świniak nie będzie przejedzony jeżeli będziesz mu podawać 3 razy dziennie w małych ilośćiach trawe lub warzywa. Mlecz podawaj bardzo małych ilościach ponieważ mlecz zawiera substancje trujące które mogą zaszkodzić świniaczkowi.

Tylko pamiętaj świnka ma mieć non stop karme suchą najlepiej kupuj taką która ma bardzo dużo dodatków i świniak ma mieć cały czas dostęp do wody


Podstawowym pokarmem naszego pupila powinna być sucha pasza dla świnek, którą bez problemu dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym, czy supermarkecie. Do wyboru jest wiele różnych odmian pokarmu, który oferuje wielu producentów. Na co się zdecydujemy zależy tylko od naszego gustu. Dobry pomysłem jest kupowanie produktów sezonowych, a więc takich, które w zależności od pory roku mają inny skład. Dodatkami do suchej paszy powinny być np. kolby dostępne w różnych smakach, biszkopty, czy też inne gryzaczki i smakołyki dla gryzoni. Uzupełnieniem suchego pożywienia powinno być oczywiście siano, którym możemy też wyłożyć dno klatki (poza ściółką). Kupując suche pożywienie kierujmy się przede wszystkim jakością. Sprawdźmy więc datę przydatności do spożycia, a także sprawdźmy czy pożywienie nie jest zawilgocone, czy też stęchłe.
Poza suchą karmą, śwince powinniśmy również podawać świeże produkty. Chodzi tu przede wszystkim o zieleninę, ale także o owoce i warzywa. Śwince najlepiej podawać świeżo zerwaną trawę oraz takie zioła jak: mniszek pospolity, babka lancetowata, babka zwyczajna, mlecz zwyczajny, perz właściwy, czy groch polny. Można także urozmaicić jadłospis takimi roślinami jak: koniczyna, wyka, czy lucerna. Pamiętajmy tylko, aby zebrana trawa nie był mokra i aby nie zbierać jej przy ulicy, czy przy blokach, ponieważ takie pożywienie jest zanieczyszczone spalinami i odchodami psów. Po świeżą zieleninę najlepiej udać się za miasto, na pole, co do którego jesteśmy pewni, że nie jest opryskiwane pestycydami. Świeża trawa to na pewno gratka dla naszego pupila, starajmy się jednak wydzielać mu porcje zieleniny. W nadmiarze może prowadzić do niebezpiecznych wzdęć.
Dużą wartość odżywczą mają także warzywa i owoce. Zwierzęta zjadają w zasadzie całe warzywa i owoce, włącznie z liśćmi. Do diety warto więc włączyć marchew, buraki, pietruszkę, brukiew, kapustę, sałatę, szpinak, por, seler, a także młode pędy malin, jeżyn, porzeczek, a także gałązki akacji, brzozy, klonu, lipy osiki, topoli, morwy i innych drzew owocowych. Wszystko oczywiście umyjmy przed podaniem i w razie potrzeby obierzmy ze skórki.
Nie powinniśmy się w zasadzie przejmować, że przypadkiem w zerwanej trawie znalazły się rośliny, które świnka zjeść nie powinna. Z reguły zwierzęta te wiedzą instynktownie co im może zaszkodzić, lepiej jednak nie kusić losu i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnujmy z podawania danej rośliny naszemu pupilowi.
Świnki morskie jedzą w zasadzie wszystko, ale oczywiście zdarza się, że jedne osobniki lubią to, co innym raczej nie odpowiada. Jest jednak sposób, aby nakłonić nasze zwierzątko do zjedzenia tego, co powinno. Gdy np. nasz pupil nie lubi marchwi, która jest dla niego wartościowa, podawajmy mu tylko ją przez kilka. Oczywiście powinniśmy codziennie zmienić porcję marchwi, ale nie podawajmy przez ten czas innego pożywienia poza suchą karmą. Po pewnym czasie świnka na pewno zainteresuje się jedynym pożywieniem w klatce i niejako z głodu spożyje przygotowany przez nas pokarm.


NAGER
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 września 2006, 23:15
Kontaktowanie:

Postautor: NAGER » 18 września 2006, 23:26

Witam
Co znaczy ochwacić
Ochwat to oddzielenie rogu blaszkowego od błony podstawnej na skutek zmian w naczyniach krwionośnych skóry właściwej, co zaburza przesył substancji odżywczych od strony skóry właściwej w stronę rogu blaszkowego.
I trapi to schorzenie najczęściej konie a różnica między koniem a świnką jest widoczna gołym okiem.

Skutki przejedzenia - brak apetytu
Wzdęcia -brak apetytu i twardy tkliwy na dotyk brzuszek



Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

  • Dołącz do nas