Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Karmienie noworodka

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Paula 28
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 lipca 2016, 23:02
Kontaktowanie:

Karmienie noworodka

Postautor: Paula 28 » 5 lipca 2016, 23:49

Witam,pragnę podzielić się zdobytymi informacjami gdyż będąc w potrzebie ich nie znalazłam.
Moja samiczka urodziła 5dni przed czasem,dwa martwe i jedna żywa (jednak bardzo slaba i nie dawalam jej wielkich szans na przeżycie,nie potrafiła sama stać ,ciągle się przewracala). Na drugi dzień mała słaba ale żywa jednak mamusia nie je i słabo reaguje(wizyta i weterynarza,leki leki ) wieczorem pogorszenie,muszę zabrać malutką,mało wiadomości na temat karmienie oseska.Działam instynktownie(mleko w lodówce,niedziela wieczór,tylko krowie). Zaczynam.Okazuje się to prostrze niż u szczeniąt i kociąt .Mała zlizuje krople mleka.
Noc ,naiwna myślałam,że tak jak w psów co 2h,a tu co godzinę 0.2-0.3ml.To była ciężka noc,spała na mnie aby ją ogrzać ,ale przeżyłyśmy .Kupuje mleko dla kociat.Na szczęście pozwolono mi przynieść maleństwo do pracy. Karmienie co pół godziny i tak przez 3dni .W ciagu doby wypije ok7.5-8ml mleka(matka świnka odchodzi,dzieci plączą, a ja nie wiem czy uda się maleństwo uratować )Na trzeci dzień karmienia świnka zaczyna przypominać noworodka donoszonego (chodzi i podskakuje i upomina się o jedzonko)zaczyna skubac stałe pokarmy. Zwiększa się ilosc wypijanego mleczka 0.5-1ml .Nocki nadal co godzinę pobudka. W ciagu dnia mała przebywa w czapeczce lub na rękach cioci i wujkow w pracy.Zostawiona upomina się o kontakt. Dziś Lotta (dostała imię gdyż mam już pewność,że przezyje)ma 10 dni od 9 dni ją karmię strzykawką (pieknie ssie).Na dobę wypija ok.20-23ml mleka,jednorazowo potrafi wypić 2ml .W nocy budzi mnie nadal co godzinę (nie nastawiam już budzika gdyż już głośno się upomina).Je sianko,trawkę,ziel.pietruszkę, dropsy,słonecznik itp.Jesteśmy nierozłaczne,jednak kiedy piszczy jak mnie usłyszy to wynagradza trud.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Karmienie noworodka

Postautor: befana30 » 6 lipca 2016, 0:34

Bardzo mi przykro z powodu samiczki i malenstw, ktore nie daly rady.

Mialam taka sama sytuacje, z tym ze u mnie samiczka urodzila 5 oseskow, porod przebiegl nienagannie, zrecznie i dosc szybko bo moze z 20min, jednak juz na nastepny dzien musialam oddzielic oseski od mamuski, poniewaz slabla- prawdopodobnie wycienczona po porodzie, 5 sepow wiecznie wiszacych na "wymionach", upal ponad 40st i stan podgoraczkowy czyli juz znak ze jakies zapalenie sie wdalo po porodzie. Mlode dokarmialam przez tydz czasu co godzine tak jak Ty, po 3 dniach od porodu zaczely podskubywac staly pokarm, sianko, zielenine, warzywka itd wiec mi nieco pomogly w karmieniu. U mnie samiczka wyzdrowiala, ale postawilam na tylko jeden zastrzyk (polowa dozy) przeciwzapalny, reszta opieki byla w moich rekach- wiedzialam, ze faszerujac ja kiedy byla taka slaba, znaczylo tyle ile wykanczanie prosiaka chemia, wiec skupilam sie na odpowiedniej diecie, dokarmianiu jej, witaminach i ziolach wspomagajacych walke z zapaleniem jak np.bazylia. Mlode karmilam do 4tyg, wtedy juz tylko 3-4 x dziennie, bo jadly same, juz po pierwszym tygodniu daly mi odsapnac w nocy takze ostatni raz je karmilam ok.22.00, po czym nastepne rano o 6.00- mlode wszystkie zdrowiutkie, wypasione na mojej tytce, a mamuska szybko wrocila do zdrowia.

ps- mleko lekko podgrzewasz, tak? nie dawaj jednak malej dropsow czy kolb itp bo to sama chemia, skup sie na odpowiedniej, zdrowej diecie, slonecznik rozumie ze sporadycznie a nie codziennie?
A pomocy szukalas tutaj na forum? bo jestem pewna, ze gdyby sie zdarzyl watek na temat karmienia ososekow napewno ktos by odpisal- jest wiele forumowiczow, ktorzy przechodzili przez podobna sytuacje.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Fk
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 stycznia 2019, 16:33
Kontaktowanie:

Re: Karmienie noworodka

Postautor: Fk » 1 stycznia 2019, 16:50

Ja mam 3 dniowe swinki które nie pią mleka matki więc wziąłem pokarm takie peleciki i ie namoczyłem i moja świnka je z łyżki



Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas