Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dodatek do jedzenia

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Ozzy
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 2016, 18:46
Kontaktowanie:

Dodatek do jedzenia

Postautor: Ozzy » 11 września 2016, 18:50

Witam,
Od jakiegoś czasu moja świnka ma matową sierść, byłem dziś u weterynarza i zasugerował żeby dodawać śwince trochę oleju rzepakowego do pokarmu. Nigdzie w internecie nie znalazłem żadnej informacji aby ktoś tak robił, co najwyżej olej lniany lub siemie lniane. Chciałbym się więc upewnić czy można podać śwince trochę oleju rzepakowego?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: befana30 » 11 września 2016, 19:23

Nie, szczerze mowiac tez sie nigdy z tym nie spotkalam, a podanie jakiegokolwiek oleju swince morskiej moze poskutkowac biegunka, wiec zrezygnowalabym z takiej porady. Siemie lniane jednak jest dobrym pomyslem, suche nasionka jako dodatek do karmy np plaska lyzeczka podczas calego tygodnia wymieszana z karma jaka zazwyczaj zajada nie powinna zaszkodzic, ale uwazaj: kazda rzecz z umiarem, tym bardziej, ze siemie tez ma wiele oleju.
Poza tym matowa i wypadajaca siersc jest objawem braku wit c, takze cos mi juz tez weterynarz sie nie podoba.
Kup krople Cebion czy Juvit i podawaj prosiakowi codziennie przez tydz- 1 kropla na kazde 200gr wagi swiniaka, np wazy 1kg czyli 5 kropel i obserwuj- zaloze sie, ze siersc juz po tygodniu stanie sie lsniaca, a wraz z nia zeby biale, no wlasnie widziles zeby swiniaka? jaki maja kolor? szare czy poczerniale na bokach sa rowniez objawem niedoboru wit c.
Generalnie nie jestem zwolenniczka aplikowania syntetycznej wit c, poniewaz w nadmiarze szkodzi, ale ten tydz powinien pomoc, jednak zwroc uwage na diete swinki aby codziennie w jego menu znalazly sie warzywka, zielenina oraz owoce bogate w ta wit, wtedy w przyszlosci nie bedzie miala niedoboru.
Rowniez kwas foliowy oraz biotyna odpowiadaja za wlosy/ siersc czyli duzo zieleniny, pomidory, marchew itd.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Ozzy
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 2016, 18:46
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: Ozzy » 11 września 2016, 19:43

Dałem swojej śwince świeżego ogórka w plasterkach z małym dodatkiem tego oleju. Jak na razie nie ma biegunki ale już nie będę mu tego podawał. Co do zębów to są raczej białe, może nie tak jak na reklamach past do zębów w TV ale białe. Witaminę jaką podaje to C-VIT firmy Versele-Laga. Codziennie podaję mu warzywa, najbardziej lubi cykorię i ogórka i to dostaje.


Awatar użytkownika
Pikoskinnypig
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 23:02
Lokalizacja: Gdańsk
Świnki morskie: Piko
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: Pikoskinnypig » 11 września 2016, 20:08

ogórek wypłukuje witaminę c, spróbuj z pomidorem.

EDIT:
i podawaj natkę pietruszki :) w niej jet ogrom witaminy C, a prosiaczki przepadają za nią :D

Nie pisz posta pod postem, używaj funkcji Edytuj.
GalaxySparkle

´Nasi idealni towarzysze mają zawsze 4 łapy´<3 - Colette

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: ita79 » 11 września 2016, 20:34

pomidorki są lubiane przez świnki, ale.. jeśli się nie ma dostępu do eko ogródka to ja bym ze sklepowymi uważała- u moich świnek wywołują sensacje już po plasterku. Zresztą sama już nawet takowych pomidorów nie tykam- ich struktura, smak, brak zapachu nie sugerują nic dobrego :/ .

Na polepszenie sierści- jeśli to nie problem o którym wspomniała befana - to możesz podawać łuskane ziarka słonecznika. Moje świnki mają je niemal zawsze dostępne w miseczce z suchą karmą (tak jak i płatki owsiane i kukurydziane) . Zjadają z tego po jakiejś łyżeczce dziennie (same sobie tyle wydzielają) ..a na sierść wiem, że to dobrze wpływa. ps. chyba że Twoja świnka ma nadwagę , lub skłonność do tycia to wtedy chyba nie zalecace (?)


Awatar użytkownika
Pikoskinnypig
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, 23:02
Lokalizacja: Gdańsk
Świnki morskie: Piko
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: Pikoskinnypig » 11 września 2016, 21:24

słonecznik jest bardzo tuczący, nie podawałabym go świnkom.. a na pewno nie w takich ilościach :/
Wystarczy pójść na ryneczek, gdzie są teraz pomidorki zdrowsze niż sklepowe :)

´Nasi idealni towarzysze mają zawsze 4 łapy´<3 - Colette

Ozzy
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 września 2016, 18:46
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: Ozzy » 11 września 2016, 21:42

Podsumowując, pomidory ale nie z marketu i natka pietruszki oraz przez tydzień codziennie witamina oraz mniej ogórka. Czy coś jeszcze polecacie?


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: ita79 » 11 września 2016, 22:09

Pikoskinnypig pisze:słonecznik jest bardzo tuczący, nie podawałabym go świnkom.. a na pewno nie w takich ilościach :/
Wystarczy pójść na ryneczek, gdzie są teraz pomidorki zdrowsze niż sklepowe :)


Taka jest opinia, że słonecznik tuczący, ale widocznie ze świnkami jak i z ludźmi, jeden je "tłuste" i chudnie, inny tyje od wody ;) . Ja napisałam z doświadczenia- dwie świnki mam cały czas od wielu miesięcy, i wyglądają w sam raz :) .. mimo dostępu stałego do słonecznika ,mimo kolby średnio raz na tydzień, i stałego dostępu do siana (w sezonie i trawy) bez ograniczeń - bo warzywa, owoce i inne dodatki to porcjuję .

Co do pomidorków z ryneczku - zależy czy się zna sprzedającego -bo większość niestety teraz sprowadza "zdrowe pomidorki" z tych samych hurtowni co sklepy i sprzedaje jako "świeże polskie" - taniej im to wychodzi niż wyhodowanie .


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: befana30 » 11 września 2016, 22:17

Male sprecyzowanie- platki owsiane szczerze odradzam, poniewaz zapobiegaja przyswajaniu wapnia w organizmie, a w konsekwencji swinka ma slabsze zeby bardziej podatne na ukruszenia, zlamania oraz generalnie kosci, wiem z poznanego osobiscie przypadku takze warto przemyslec. Mozna, ale naprawde rzadko, zreszta platki owsiane sa zalecane raczej dla swinek karmiacych mlode na poprawienie laktacji.
Ogorek- podawaj normalnie tylko nie lacz z pokarmem bogatych w wit c czy tez nie podawaj na ogorku kropelek wit c poniewaz ogorek zawiera enzym niwelujacy dzialanie wit c- to tak jakby swinka wogole jej nie przyjmowala.
Slonecznik- powiedzialabym raczej raz na tydzien wlasnie ze wzgledu na zbyt duza ilosc olejow, sama podawalam sporadycznie wraz z luskanymi pestkami z dyni poniewaz wspaniale uzupelniaja elektrolity oraz sole mineralne, wiec sa zalecane np gdy swinka ma biegunke, ale tez z umiarem.
Pomidorki- nie wyobrazam sobie aby moje nie dostawaly swojego codziennego pomidorka koktajlowego, przeciez by byl placz i generalna obraza swinskiej trojcy, juz kiedys mi sie taka sytuacja trafila i fochem szczelily, az sie smialam :D
Wogole to mysle, ze warzywa, owoce, zielenina powinny byc kupowane w zaufanych miejscach, jak np stragany, ryneczek, czy bezposrednio od rolnikow bo tez nieraz mi sie zdarzylo, ze moje nie zjadly nawet kupnej pietruszki zielonej, a z tarasu spalaszowaly cala donice- oczywiscie mam na mysli nie tylko proski, ale i nas samych, sama dziwnie zaczelam reagowac na te wszystkie spryskane chemia warzywa.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
SwinekDuduś
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 marca 2016, 14:05
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Duduś, niedługo, być może druga świnka.
Kontaktowanie:

Re: Dodatek do jedzenia

Postautor: SwinekDuduś » 12 września 2016, 14:09

Hmm... Myślę że warto dodawać przez około 3 dni dość tłuste rzeczy, jak orzechy (Laskowe i włoskie łuskane, niesolone) a także dosyp jej od czasu do czasu ziaren dyni (bogate w witaminy) i słonecznik.
Postaraj się czesać ją drucianą zakończoną kulkami szczotką by pobudzać skórę i włosy do regeneracji a także do wyczesywania martwych włosów i naskórka.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas