Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
olka95
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:35
Kontaktowanie:

moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: olka95 » 11 maja 2017, 18:41

czesc wszystkim. mam pytanie. jestem od kilku dni chora i wyslalam tate po karne dla swinki bo mi sie skonczyla. oczywiscie jak to tatus pojechal do innego zoologicznego i tam brita nie mieli. i zamiast wziac inna karme dla swinki kupil mi 3 inne rzeczy. a dokladniej takie https://www.kuchniapupila.pl/gryzonie-i ... 1207501023 https://www.kuchniapupila.pl/gryzonie-i ... 2119021097 https://www.kuchniapupila.pl/gryzonie-i ... p723781411 . on sie smieje i mowi ze jak mi nie pasuje to moge szkodnikowi dac spaghetti a sama zjesc to. moge podac to swince? nic jej nie bedzie?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: Kluzka » 11 maja 2017, 22:48

A czy Twój tata nie potrafi odróżnić świnki morskiej od królika i koszatniczki? To zupełnie inne zwierzęta, które mają zupełnie inne zapotrzebowania na poszczególne produkty, mało tego - świnki nie powinny jeść ziaren - są dla nich niezdrowe, a słonecznikiem mogą się zakrztusić. Następnym razem lepiej nie zlecać kupowania karmy komuś, komu taki "szkodnik" jak świnka jest obojętny.
Wydaje mi się, że śwince nic się nie stanie, jeśli przez noc dostanie zapas sianka i ziół, które zwykle podajesz. A rano koniecznie wizyta w zoologicznym i zaopatrzenie się w karmę. Osobiście wolałabym nie ryzykować podawaniem karmy dla królika czy koszatniczki, chociażby ze względu na ogromne różnice w składzie pomiędzy Britem dla świnek a tymi tańszymi firmami. Tym bardziej, że Brit to granulat, bałabym się, że świnka przyzwyczajona do tego typu pokarmu pokaleczy sobie pyszczek ziarnami.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: Batman » 11 maja 2017, 23:36

I chodząc mogą złamać pazurka :D

Spokojnie możesz dać - nic się nie stanie :)


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: Kluzka » 12 maja 2017, 0:07

Batman pisze:I chodząc mogą złamać pazurka :D

Spokojnie możesz dać - nic się nie stanie :)


Nie uznawałabym za wiarygodną osoby, która raczej interesuje się jedzeniem świnek aniżeli opieką nad nimi :)
Są świnki, którym nawet całkiem nieduża zmiana diety funduje rewolucje żołądkowe, a te są już groźne dla zdrowia i życia. Mają delikatny układ pokarmowy i jest masa produktów, których nie mogą jeść. Zresztą, taka drastyczna i nagła zmiana rodzaju karmy z granulatu na zwykłą, mimo, że świnkową, niekoniecznie byłaby dobra. Nie bez powodu zmiany w diecie wprowadza się powoli.
Nie bez powodu też podzielono karmy na te dla świnek, fretek, szczurów, koszatniczek i królików. I o ile w tańszych karmach skład jest podobny, o tyle w tych lepszych są różnice. A skoro autorka podaje śwince bardzo dobrą karmę, nie wiem czemu miałaby na czas jednej nocy zmieniać ją na tanią, która może dodatkowo zaszkodzić.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: Batman » 12 maja 2017, 1:20

Gdyby autorka miała laboratoryjne jajko zamiast świnki pewnie dawno by o tym wiedziała.
Już widzę jak jutro ktoś specjalnie biegnie do zoologa :P
Nie wiem skąd ta paranoja u niektórych... Nie wiem jak te biedne prosiaki żyły kiedyś :( Bez dedykowanych karm :(


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: madzia0902 » 12 maja 2017, 9:58

Kluzka z Batmanem nie ma co gadać bo to troll tego forum :/ olka95 jak masz podać syfiastą karmę to lepiej nie dawaj żadnej :) świnki spokojnie wytrzymają nawet kilka dni bez karmy, zwiększ trochę ilość warzyw i będzie ok :)


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: Dona » 12 maja 2017, 12:29

Każda zmiana karmy powinna byś robiona stopniowo. tz. mieszać starą kamę z nową, zwieszając stopniowo proporcje na rzecz nowej. Niestety świnki mają bardzo wrażliwy układ trawienny i wszelkie nowości mogą się u nich skończyć wzdęciem. Dodatkowo karmy które wymieniłaś niestety nie nadają się dla świnek. tak więc podsumowując, popieram madzię0902, aby nie podawać wcale suchej karmy tytko na ten czas podawać zwiększoną ilość warzyw, ziółek, suszek i dużo siana i powinno byc ok.


Awatar użytkownika
ŚwinkoLubka
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 17 lutego 2017, 22:07
Świnki morskie: Milka
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: ŚwinkoLubka » 12 maja 2017, 19:45

Zgadzam się. Świnki mogą jeść tylko karmę dla świnek, żadnych innych.


Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: Batman » 13 maja 2017, 19:07

Skład prawie identyczny :D
Ale etykieta najważniejsza...

Obawiam się, że za 20 lat w publicznych toaletach będą musieli instrukcję obsługi wieszać...

Dona - zmiana planowana jak najbardziej. Tutaj sytuacja była troszkę inna.
Chwasty i ziarna jak każde inne - niczego szkodliwego w składzie nie było.

Ponad 20 lat temu jak miałem króla to nie było tego całego jarmarku.
W mniejszych miastach na wagę mix uniwersalny dla szkodników i tyle.
I takich szopek nie było ;)


olka95
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:35
Kontaktowanie:

Re: moge dac swince karme dla krolika i koszatniczki?

Postautor: olka95 » 13 maja 2017, 20:16

Kluzka pisze:A czy Twój tata nie potrafi odróżnić świnki morskiej od królika i koszatniczki? To zupełnie inne zwierzęta, które mają zupełnie inne zapotrzebowania na poszczególne produkty, mało tego - świnki nie powinny jeść ziaren - są dla nich niezdrowe, a słonecznikiem mogą się zakrztusić. Następnym razem lepiej nie zlecać kupowania karmy komuś, komu taki "szkodnik" jak świnka jest obojętny.
Wydaje mi się, że śwince nic się nie stanie, jeśli przez noc dostanie zapas sianka i ziół, które zwykle podajesz. A rano koniecznie wizyta w zoologicznym i zaopatrzenie się w karmę. Osobiście wolałabym nie ryzykować podawaniem karmy dla królika czy koszatniczki, chociażby ze względu na ogromne różnice w składzie pomiędzy Britem dla świnek a tymi tańszymi firmami. Tym bardziej, że Brit to granulat, bałabym się, że świnka przyzwyczajona do tego typu pokarmu pokaleczy sobie pyszczek ziarnami.

daruj sobie te uwagi na temat mojego taty obojętnie jaki by nie był. troszkę kultury pomimo internetu nie zaszkodzi. on tak już ma i tyle. nie prosiłam o komentarz do jego zachowania. a ktoś mow o swoim ojcu jeżeli tak cie wychowal. króliki tez nie powinny jesc ziaren a nie tylko swinki. na dodatek w bricie również sa ziarna i jeszcze swinka nie zdechla.
karme podalam bo nie miałam wyjścia. do sklepu pojade pewnie w poniedziałek. swince nawet podpadowal ten krolikowo kosztniczkowy zestaw. wszyscy zyja i nic nikomu się nie stało. tylko nie wiem czy wrócimy tak latwo na stara karme. gdy ja przestawiałam minal dobry miesiąc zanim nauczyla się to jesc.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas