Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jakich roślin świnki... nie lubią?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
ŚwinkówDwóch
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2017, 14:50
Kontaktowanie:

Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: ŚwinkówDwóch » 24 maja 2017, 14:57

Witam
Planuje nabyć świnki. Zanim to nastąpi, chce urządzić im wybieg, który nie będzie wyglądał jak pustynia po miesiącu. Czy są rośliny, które świnkom nie smakują? Myślałam też o zasadzeniu np azalii i zrobieniu "osłonek" na pień. Czy ktoś z Was ma może doświadczenia w tej kwestii?


Awatar użytkownika


ŚwinkówDwóch
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2017, 14:50
Kontaktowanie:

Re: Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: ŚwinkówDwóch » 24 maja 2017, 16:00

A dużo zjesz surowego imbiru lub ostrej papryki? Ludzie, z zasady, nie preferują smaku gorzkiego i tzw "ostrych". Dokąd nie będziesz zmuszony, nie będziesz jeść gorzkich korzonków. Ja nie zamierzam głodzić zwierząt. Nie chciałabym być nieuprzejmą, ale zamiast odsłaniać swoje braki w myśleniu syntetycznym, pomyśl chwilkę, przed pisaniem. Zasadniczo, nie wiele takie uwagi wnoszą w dyskusje.


Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: Batman » 24 maja 2017, 17:05

Zasadniczo NIEWIELE.
Papryki całkiem sporo a za imbirem nie przepadam.
Ja postaram się być uprzejmy i polecę poczytanie postów z działu o nazwie: "Żywienie" :)
Wbrew pozorom można tam znaleźć sporo informacji o preferencjach poszczególnych prosiaków.
Niestety nie są to roboty działające w systemie 0-1 :(
Obawiam się, że opinie o gustach prosiaków mogą być różne.


ŚwinkówDwóch
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2017, 14:50
Kontaktowanie:

Re: Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: ŚwinkówDwóch » 24 maja 2017, 19:06

Dziękuje za radę :) . Próbuje przekopać się przez forum już od pewnego czasu. Z działu "Żywienie" jest sporo informacji o domowych roślinach, natomiast nie za wiele o ogrodowych... zasadniczo pluszowe kosiarki do wszelkich ziół i krzewów owocowych :lol: Nie wiem jak jest np z różami, bo teoretycznie są nieszkodliwe. Mam sporo w ogrodzie, ale czy świnki są na tyle... Hmm... mądre żeby nie wbijać sobie kolcy z łakomstwa? Taka najedzona świnka nie powinna chyba jeść wszystkiego co popadnie? Chciałam im wygrodzić teren ok 2x2 metry. Ale chciałam, żeby miały miło, a nie deptak. Rośliny dawałyby cień. Moja wiedza o świnkach jest czysto teoretyczna, wiec nawet nie wiem co w praktyce oznacza "koszenie" trawnika (tak do ziemi prawie, czy zostaje coś, co ma szansę odrosnąć) i jaką mają "moc przerobową" (jak duży obszar zdąży się zregenerować). Z góry dziękuje za wszelką dalszą pomoc.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: madzia0902 » 25 maja 2017, 12:21

Ale planujesz zrobić wybieg na dworze żeby prosiaki były tam cały czas? Zamiast stałego wybiegu proponuję górę od klatki kłaść i przekładać w różne miejsca gdyż prosiaki wyjedzą trawę i nie zdąży ona odrosnąć. Zresztą ilość bobków i moczu po przebywaniu przez prośki przez miesiąc w jednym miejscu byłaby ogromna :O No chyba że zamierzasz tam sprzątać, ale moim zdaniem to i tak głupi pomysł. A co do ozdabiania kwiatami ozdobnymi to też mądre nie jest gdyż duża ilość jest trująca a prosiek nawet najedzony może zeżreć wszystko co napotka na swej drodze (nie wszystkie mają wrodzony instynkt niejedzenia tego co szkodliwe). Podsumowując najlepiej będzie albo zrywać trawę i zioła i podawać im w domu albo mieć przenośny wybieg (zabezpieczony również od góry) i przenosić go z miejsca w miejsce.


Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: Batman » 25 maja 2017, 13:38

Róży nie podawałem. Przy pokrzywach prosiak odczekał dzień zanim zaczął jeść
Najedzona u mnie poszła wyjadać psu z miski więc raczej loteria co zrobi :)

Zawsze coś odrośnie. Ja wypuszczam normalnie do ogródka i zostawiam klatkę gdzieś z boku.
Trującymi roślinami ozdobnymi nigdy poprzedni prosiak się nie interesował.


ŚwinkówDwóch
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2017, 14:50
Kontaktowanie:

Re: Jakich roślin świnki... nie lubią?

Postautor: ŚwinkówDwóch » 27 maja 2017, 22:36

Dziękuje za odpowiedzi :) . Nie chce ich trzymać na zewnątrz, tylko chce urządzić im wybieg. Wolałabym jednak, żeby to było blisko miejsc w których się przebywa. Siłą rzeczy jest to ta "ładniejsza" cześć ogrodu. Myślałam o zamontowaniu tuneli, domków itp. Postaram się uwzględnić żarłoczną naturę prosiaczków. Czuje, że to będzie jednak wyzwanie... w naturze części roślin nie jedzą wcale. Dokształcam się jeszcze w tej tematyce to może dam radę pogodzić estetykę z praktycznością...
P.S.
Nie rozumiem pytania o sprzątanie wybiegu. A można po nich nie sprzątać po pobycie na trawie? Tzn tak później po tych bobkach spacer i na leżaczek? Skoro jak piszecie dość dużo "przetwarzają" to chyba jest to naturalne.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas