Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Dyskusje związane z głównym lokum świnki morskiej.
Lora07
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 25 marca 2016, 15:55
Lokalizacja: Morąg
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: Lora07 » 25 marca 2016, 21:12

Napiszcie czy świnka potrzebuje kuwety. Jak polecacie jakieś to najlepiej będzie jak wstawicie zdjęcia.

Kocham prosiaczki xD

Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: befana30 » 25 marca 2016, 21:42

Zalezy od miejsca w jakim najczesciej przebywa- nie jest latwo nauczyc swinke by kuwetowala, to musi wyjsc od niej samej, niektore swinki majac kuwete z miejsca sie w niej zalatwiaja, a inne ani mysla i bobkuja gdzie popadnie.
Jesli wypuszczasz swinke na pokoj to warto jej taka kuwete sprawic by miala swoj kacik w ktorym moze przesiadywac i sie zalatwiac albo po prostu bedzie wracala do klatki na takie potrzeby.
Jezeli masz skonstruowany wybieg rowniez kuweta nie bedzie zawadzac, ale wcale nie jest konieczna poniewaz i tak beda minowaly teren gdzie popadnie, a w klatce w zaleznosci od jej wielkosci moze po prostu zabierac niepotrzebnie miejsce i tyle.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Lora07
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 25 marca 2016, 15:55
Lokalizacja: Morąg
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: Lora07 » 26 marca 2016, 10:38

befana30 pisze:Zalezy od miejsca w jakim najczesciej przebywa- nie jest latwo nauczyc swinke by kuwetowala, to musi wyjsc od niej samej, niektore swinki majac kuwete z miejsca sie w niej zalatwiaja, a inne ani mysla i bobkuja gdzie popadnie.
Jesli wypuszczasz swinke na pokoj to warto jej taka kuwete sprawic by miala swoj kacik w ktorym moze przesiadywac i sie zalatwiac albo po prostu bedzie wracala do klatki na takie potrzeby.
Jezeli masz skonstruowany wybieg rowniez kuweta nie bedzie zawadzac, ale wcale nie jest konieczna poniewaz i tak beda minowaly teren gdzie popadnie, a w klatce w zaleznosci od jej wielkosci moze po prostu zabierac niepotrzebnie miejsce i tyle.
Moja świnka załatwia się nawet w swojej misce!

Kocham prosiaczki xD

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: befana30 » 26 marca 2016, 11:04

To ci swinski maly brudasek :lol: moje tez siusialy do michy takze trzeba bylo znalesc na to kolejny patent- zmienilam miske na mniejsza, plastikowa i zawiesilam pod lekkim skosem na pretach, tak na wysokosci ich glowek, spokojnie mogly jesc, bo stawaly na lapkach opierajac sie o miseczke, ale nie mogly juz wskakiwac do srodka ;)
Klatke masz na tyle obszerna, by kuweta nie przeszkadzala? to mozesz oczywiscie wstawic- moze to byc plastikowe dno z mniejszej klatki takiej dla chomikow, mozna kupic juz specjalne kuwety dla gryzoni albo wstawic kartonik, ale ten ostatni pewnie co 2 dzien maksymalnie bedziesz musiala wymieniac, bo bedzie przemokniety nieziemsko.
Skoro masz ja od 2013 roku to pewnie do kuwety sie nie przyzywczai, ale mimo wszystko wypuszczajac ja na pokoj mozesz sprobowac z czyms alla kuweta- legowisko, aby sobie w nim przesiadywala i w konsekwencji tam sie zalatwiala, ja uzylam plastikowego taborecika odwroconego do gory nogami, wykladam dywanikiem lazienkowym i codziennie wymieniam, a proski uwielbiaja tam przesiadywac, dzieki temu skonczylo sie rowniez minowanie terenu w pokoju :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Ulfhildr
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 17 lutego 2016, 15:54
Lokalizacja: mazowieckie
Świnki morskie: Bonifacy, Lord Biszkopt (XAVIER Bella Cavia), Blue Jean (Sue Wolf&Gang Cavies)
Ruda [*], Chojrak [*], Pepsi [*], Aurora [*], Kokosanka z domu Gadzina [*]
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: Ulfhildr » 26 marca 2016, 12:50

Wiecie, wczoraj zastanawiałam się nad tym samym. Koko jest już dorosła ale zauważyłam, że załatwia się w bardzo elegancki sposób po kątach, ew. czasami na poduszkę, którą jej uszyłam. Odsuwa ją sobie nawet od krawędzi, bo zasłania jej róg, który najbardziej upodobała sobie jako toaletę. Zastanawiałam się nad kuwetą narożną, od Trixie, a wygląda to tak: http://hipcio.sklep.pl/design/_gallery/_600_600_3/1219.jpg. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie ciekawe, kolorki ładne, nie wiem tylko, czy nie zajmie mi to połowy klatki (mam Casitę 100) i czy nie lepiej przeboleć tych wolno leżących bobków. I czy świnka w takim wieku jest jeszcze ''reformowalna?''. Z drugiej strony wygląda na to, że niedługo dojdzie do nas mama z kruszyną, a pani z hodowli wspominała coś o nauce nawyków higienicznych. Dla moich chłopaków nie ma już nadziei, poopcornują gdzie popadnie :P

Pozdrawiam,
Ulfhildr ;)
Nasza historia: http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=160587#p160587

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: befana30 » 26 marca 2016, 13:57

U mnie wygladalo to mniej wiecej tak- przez pare ladnych miesiecy bylo meczenie sie z bobkami i kaluzami, gdy byly wypuszczane choc zazwyczaj byly to wybrane katy w pokoju, a nie centralne minowanie na srodku- w klatce syf, tego juz nawet nie bede komentowac, narobily wszedzie gdzie dalo sie wejsc- micha, legowisko, hamak, pieterko, domek, takze stracilam jakakolwiek nadzieje na lepsze nawyki higieniczne pomimo tego, ze podstawialam nawet kuwete.
Potem przelom, nawet nie wiem jak i kiedy, ale zaczela sie kulturka podczas zalatwiania- w klatce wybrany kacik, wystawianie tylka za legowisko (jak tylko to napisalas z miejsca stanela mi przed oczami Pusia w takiej samej sytuacji :D), korzystanie z kuwety- legowiska poza klatka, takze stwierdzilam, ze nabraly czystosci z wiekiem :lol: mimo wszystko miejsca do minowania im sie skonczyly, poniewaz musialam zastawic wejscie pod lozko, do kabli, za meble itd pozostawiajac wlasnie ta kuwete w ich ulubionej poleczce, do ktorej nalogowo wchodzily, czyli w duzej mierze to wlasnie poskutkowalo :)
I wszystko bylo dobrze dopoki z Pusia nie zamieszkala Kluska.... czysta swinia :naughty: gdzie nie pojdzie tam narobi, domek zaminowany, klatka rowniez, a za jej przykladem Pusia powrocila do starych nawykow "swintuszenia" . Pozostala mi pociecha w postaci Gacka, ktory mieszka sam, domek ma czysciutki jak widac nie pasuje mu lezenie w brudzie i nalogowo zalatwia sie w jednym kaciku klatki, a wypuszczony albo wraca do klatki albo idzie do kuwety- moj kochany rodzynek, a z natury to zazwyczaj faceci sa niechlujni :lol:
Kuwete zawsze mozna wstawic- kto wie, a moze poskutkuje o ile wlasnie nie bedzie niepotrzebnie miejsca zabierac :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Lora07
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 25 marca 2016, 15:55
Lokalizacja: Morąg
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Czy świnka morska potrzebuje kuwety?

Postautor: Lora07 » 26 marca 2016, 15:14

Koko jest już dorosła ale zauważyłam, że załatwia się w bardzo elegancki sposób po kątach, ew. czasami na poduszkę, którą jej uszyłam. Moja Tosia też się załatwia na uszyte przeze mnie poduszeszczki

Kocham prosiaczki xD

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Klatki i wybieg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas