Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Vetbed - jak to z tym jest

Forum poświęcone utrzymaniu czystości w klatce.
Awatar użytkownika
Morrigan
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 18:11
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Mairon, Gandalf, Radagast, Bilbo, Melkor [*]
Kontaktowanie:

Re: Vetbed - jak to z tym jest

Postautor: Morrigan » 19 września 2019, 1:06

Skoro zrobiłeś tak duże zakupy, to może warto byłoby dać vetbedowi jeszcze jedną szansę i spróbować czegoś innego niż podkłady? ;) Pranie raz na dwa tygodnie to rzeczywiście kompletna bujda, ale po dwóch dniach też nie powinno się tak dziać. Widocznie podkłady, których używasz są niewystarczające, nie dają rady wchłaniać i guma vetbeda po prostu nasiąka. Przez jakiś czas stosowałam też w klatce rozwiązanie: vetbed + żwirek silikatowy (koniecznie niezbrylający, oczywiście z allegro, bo w zoologu albo markecie można zbankrutować). Trzeba się tylko upewnić, że swiniaki nie mają takich zapędów, żeby sięgać pod vetbed (u mnie zawsze był spokój). Sprzątanie też codzienne (zbierałam miejscami szufelką żółtą warstwę przesikanych "granulków" i dosypywałam czystych), wychodzi drożej niż przy podkładach, trudniej czyścić klatkę (żwirek wbija się pomiedzy gumki vetbeda), ale mniej śmierdzi, no i jak się gdzieś okaże za mało chłonny, to zawsze można dać grubszą warstwę. Może to u Ciebie lepiej się sprawdzi niż podkłady? Ewentualnie - może spróbuj dać sam pellet na połowę klatki, a na druga położyć vetbed na pellet. Jest szansa, że prosiaki będą lać przede wszystkim na pellecie, zrobią sobie tam wychodek a vetbed oszczędzą.

https://photos.app.goo.gl/1wednZTLEZtG2Xtf6
- jeśli macie ochotę poznać moich ukochanych Panów :D

Awatar użytkownika

PaniProsiaczkowa
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 5 marca 2019, 11:06
Kontaktowanie:

Re: Vetbed - jak to z tym jest

Postautor: PaniProsiaczkowa » 19 września 2019, 22:26

Kupiłem vetbedy original - ten bez gumowego podszycia. Oczywiście nie zamienię ich na nic innego obecnie, gdyż po prostu nie mam pomysłu :D Wydaje mi się, że dawałem zbyt dużo jedzenia świnkom, bo teraz ograniczyłem ilość warzyw do 50 gramów na łepka na dobę i zdecydowanie mniej śmierdzi, a minęły już 48h od wymiany na wyprany vetbed.

Planuję jeszcze zrobić kuwetę z pelletem, nad którą będzie poidło i jedzenie, bo podobno świnki sikają tam, gdzie jedzą :P Zobaczymy, jak to wyjdzie.

U mnie to wygląda tak, że w klatce pod vetbedem nic nie ma - jest pusta przestrzeń, a na dnie klatki pellet. Mocz spływa z vetbedu i spada na pellet. Być może gdyby coś dotykało vetbed od spodu to ściągałoby całą wilgoć z niego. Drugi vetbed jest na wybiegu, a pod nim podkłady. No i dwa vetbedy na zmianę, kiedy trzeba wyprać obecnie używane.


Awatar użytkownika
Morrigan
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 18:11
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Mairon, Gandalf, Radagast, Bilbo, Melkor [*]
Kontaktowanie:

Re: Vetbed - jak to z tym jest

Postautor: Morrigan » 19 września 2019, 23:12

PaniProsiaczkowa pisze:U mnie to wygląda tak, że w klatce pod vetbedem nic nie ma - jest pusta przestrzeń, a na dnie klatki pellet. Mocz spływa z vetbedu i spada na pellet. Być może gdyby coś dotykało vetbed od spodu to ściągałoby całą wilgoć z niego.


Myślę, że to rzeczywiście może być przyczyna problemu z nasiąkaniem vetbeda :yes: Jednak cokolwiek co pod tym vedbedem jest, to jest mniej lub bardziej higroskopijne i wyciąga tą wodę.

https://photos.app.goo.gl/1wednZTLEZtG2Xtf6
- jeśli macie ochotę poznać moich ukochanych Panów :D

nati202055
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 lipca 2010, 19:34
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: brak :/
Kontaktowanie:

Re: Vetbed - jak to z tym jest

Postautor: nati202055 » 30 września 2019, 19:29

Dla mnie vet bed okazał się koszmarem....
Mam dwie panny, których jestem drugim właścicielem, od małego były przyzwyczajone do żwirku drewnianego w klatce, nie nauczone kuwety. Perspektywa miękkiej wykładziny dla łapek oraz ekonomicznego podłoża w postaci vet beda i nie rozrzucania pelletu wokół klatki bardzo mnie zachęciły. Niestety dry bed dał się już we znaki po 2/3 dniach użytkowania - smród jak w oborze, pomimo zmian mat, później zastosowania różnej maści żwirków - nie dało się wytrzymać, z dry beda wręcz się lało po wyjęciu z klatki, bo moje panny sikają po całej klatce :unsure: kuweta plus żwirek drewniany na dry bedzie też nie zdała egzaminu. Wyrzuciłam tę wykładzinę bo zarówno ja jak i reszta domowników mieliśmy dość tego "zapachu". Wróciłam do opcji pellet+grube trociny i wg mnie jest to najlepsza opcja jeśli chodzi o wchłanianie zapachów, trochę mniej fajna, gdy trociny wplątują się w sierść Świnki i musisz ciągle latać ze zmiotką wokół klatki ale coś za coś :yes: :D


Katerina1112
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, 10:36
Kontaktowanie:

Re: Vetbed - jak to z tym jest

Postautor: Katerina1112 » 23 sierpnia 2020, 11:05

Czesc, ostatnio kupilam miesieczne swinki w zoologicznym. Planowalam wylozyc im klatke vetbed originapl w polaczeniu z podkladem. Pani w sklepie powiedziala mi ze pod zadnym pozorem nie powinnam nim wykladac klatki do 3 miesiaca bo swinki sa jeszcze glupiutkie moga podgryzac i zdechnac. Co o tym myslicie?


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Vetbed - jak to z tym jest

Postautor: Darom » 24 sierpnia 2020, 16:28

Ten vedbed cały to w ogóle jest jakaś kpina i żenada. To w ogóle nie zdaje egzaminu. Nie dość, że śmierdzi obrzydliwie to po wypraniu trzeba użyć dość siły i trochę czasu poświęcić temu, żeby to wyczesać przed wyłożeniem tego w klatce świnkom. Miałem to kupione ze sklepu Kasi i poprostu po kilku miesiącach uźytkowania to obraz nędzy i rozpaczy. Także w pełni rozumiem nati202055. Nikomu tego nie polecam. No chyba, że ktoś lubi smród i siedzieć jak w oborze no to jak najbardziej. Ale w przeciwnym przypadku lepsze są jednak trociny i pod nimi pellet. I wymienia się to średnio co 3 albo co 4 dni. Niby świnki to małe zwierzątka, ale roboty przy nich jest co nie miara. - Masakra jakaś.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Sprzątanie i podłoża”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

  • Dołącz do nas