Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Mieszkanie dla świnki morskiej

Dyskusje związane z głównym lokum świnki morskiej.
Awatar użytkownika
monila1000
Zasłużony
Posty: 902
Rejestracja: 5 stycznia 2011, 15:51
Lokalizacja: Starachowice
Świnki morskie: Lucky;)
Kontaktowanie:

Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: monila1000 » 22 września 2011, 17:09

Jak pamiętam miały być wprowadzone artykuły a ja miałam napisać o mieszkaniu świnki morskiej oto więc pisze:
1. Jakich wymiarów powinna być klatka dla świnki?

Dla jednej świnki klatka powinna minimalnie mieć długość 80 cm, dla dwóch 100 cm, dla trzech 120 cm, dla czterech 140cm itd.
Jednak ogólna zasada to im większa klatka tym lepsza co oznacza że w klatce 140 cm może mieszkać tylko jedna świnka

2. Co ile powinno się zmieniać ściółkę w klatce?

To zależy od ściółki którą używa się w klatce ,najbardziej polecany jest granulat drzewny + mata łazienkowa lub dry bed(specjalny kocyk przez który przelatują pod spód wszystkie płyny).
Przy takim rozwiązaniu ściółkę można zmieniać co tydzień , przy trocinach co 2 do 3 dni. Oczywiście jeśli w klatce mieszka więcej świnek ściółkę trzeba wymieniać częściej.
Ogólna zasada to wymiana ściółki gdy jest brudno.

3. Gdzie najlepiej postawić klatkę?

Najlepiej w sypialni albo salonie , ponieważ w tych miejscach jest dużo ludzi i świnka czuje się mniej samotna. Należy unikać stawiania klatki w przeciągach oraz przy kaloryferze.

4. Co lepsze klatka czy akwarium?

Zdecydowanie klatka. W akwarium jest bardzo mała cyrkulacja powietrza i świnka wdycha opary własnego moczu. Niektórzy ludzie uważają że akwarium są lepsze ponieważ nie wysypuje się z nich ściółka ,ale w większych klatkach kuwety są na tyle wysokie że także nic się z nich nie wysypuje. Poza tym w akwarium nie zawiesimy żadnego hamaku a świnka nie może sama wejść i wyjść z niego.Tak samo nie polecam klatek typu duna , to samo co w przypadku akwarium,tylko z tą różnicą że duna jest plastikowa


5. Co powinno znaleźć się w klatce?

Najważniejsze jest poidełko które należy zawiesić po zewnętrznej stronie klatki, a także miseczki na pokarm suchy(granulat)i mokry(warzywa i owoce)można kupić także jedną miskę, ale podwójną. W klatce musi być także paśnik lub kula na siano , ponieważ sianko jest niezbędnym składnikiem diety świnek .Świnki z natury są płochliwe więc szczególnie na pierwsze dni pobytu w nowym domu w klatce powinien znaleźć się domek .Świnki lubią także leżeć na hamakach i poduszeczkach, w tunelach, norkach, legowiskach ,rondelkach. Warto więc zainwestować w choć jedną z tych rzeczy .Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie niskiej półeczki w klatce na którą świnka będzie mogła wskakiwać, a także spać pod nią(jeśli półka jest odpowiednio dużo można postawić na niej miseczki dzięki czemu świnka będzie miała więcej miejsca do biegania) Do klatki można także włożyć zabawkę stymulującą, sprawdzają się kule smakule(wkładamy do takiej kuli np. marchewkę a gdy świnka będzie toczyć kulę marcheweczka wypadnie),a także zwykłe roli po papierze toaletowym i gałęzie drzew liściastych i owocowych.

6. Czy mogę trzymać dwie świnki w jednej klatce?

Oczywiście że tak ale świnki muszą być wcześniej zapoznane ze sobą na neutralnym gruncie i nie mogą to być świnki różnej płci. Łatwiejsze do łączenia są samiczki ale i samce można dość łatwo połączyć, szczególnie starszego samca z młodszym. Jeśli klatka była używana już wcześniej przez jedną ze świnek zaleca się dokładne wyszorowanie klatki by nie pozostał zapach świnki.

7. Czy świnki lubią kołowrotki, kule i karuzele?

Nie i nigdy pod żadnym pozorem nie powinno się umieszczać takich zabawek w klatce świnki !Świnki morskie mają za słabe kręgosłupy na takie zabawki!






Artykuł autorstwa monili1000


Jeśli będę miała czas to do artykułu dołączą zdjęcia :)

mój Lucky: Obrazek

Awatar użytkownika

ZuzkaRaj
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 października 2013, 10:02

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: ZuzkaRaj » 20 października 2013, 10:08

A wymieniajac co 2-3 dni trociny nie bedzie smierdziec? Gdybym zdecydowala sie na ta matę to nie trzeba jej codziennie oczyszczac?


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: merida91 » 20 października 2013, 10:58

Ja osobiście codziennie wybieram bobki i sianko które wypada z paśnika. Podkład piorę ręcznie ^^ troty wybieram co 5-6 dni ( z racji braku czasu), ale nawet po takim czasie z klatki nie śmierdzi jakoś szczególnie


Awatar użytkownika
LG
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 18 października 2013, 13:52
Świnki morskie: Pinki[*]
Chrumek[*]
Gerwant
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: LG » 22 października 2013, 13:58

To zależy jak szybko podopieczny nabrudzi. Mój jest jak kot z pęcherzem, nie ważne czy to lato czy zima więc gdyby miał troty to musiałbym sprzątać mu praktycznie codziennie, żeby nie leżał w siuśkach.
Nurtuje mnie jedno pytanie. Dlaczego nie należy stawiać klatki przy kaloryferze?


Awatar użytkownika
Asia909
Użytkownik
Posty: 1802
Rejestracja: 2 stycznia 2013, 19:35
Świnki morskie: Tośka <33333
Neska <33333
Ś.P. Kubuś <333333 na zawsze w naszej pamięci!
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: Asia909 » 22 października 2013, 17:03

Bo bedzie swince za cieplo :) Futro+grzejnik...

Zależy Ci na losie świnek morskich?
Planujesz mieć nowego podopiecznego?
Nie kupuj! Adoptuj!
ADOPCJE http://swinkimorskie.eu/adopcje.php
Jesteś zainteresowany adopcją? Pisz do mnie na PW lub na e-mail: [email protected]

Paula
Użytkownik
Posty: 1226
Rejestracja: 17 lutego 2013, 14:31
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: Paula » 18 grudnia 2013, 23:49

ale jak koloryfer nie grzeje to klatka moze stac blisko nie? Tzn. u mnie od kaloryfera jest z jakies 20, 25 cm odleglosci i kaloryfer jest bardziej na lewo od klatki, a nie pod nią samą, wiec raczej Rokiemu nic nie przeszkadza ;)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: Sensibles » 29 grudnia 2013, 21:32

Skoro kaloryfer nie grzeje, to po co w ogóle o nim pisać, że on tam jest? Widok kaloryfera śwince przeszkadzać nie będzie.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: Lawliett » 9 marca 2014, 10:57

Hmmm , a do czego służy rolka po papierze toaletowym ?? :idgi: :hmmm:

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: Sensibles » 2 maja 2014, 2:52

Świnki lubią to gryźć, wchodzić do nich lub wkładać samą głowę, bo w całości się raczej nie zmieszczą ; ) Ja zawsze dawałam chomikom, uwielbiały robić sobie w środku domek.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

YooSti
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2014, 21:08
Kontaktowanie:

Re: Mieszkanie dla świnki morskiej

Postautor: YooSti » 19 maja 2014, 21:19

Witam.
Jestem tu nowa, trochę poczytałam co nie co, tu na forum,a że istnieje już taki temat, to nie będę zaśmiecać.
Moje pytanie brzmi, czy taka klatka będzie odpowiednia dla dwóch świnek? http://allegro.pl/show_item.php?item=4211903404
Klatka jest już zakupiona, teraz pozostaje kwestia zakupu jednej lub dwóch. Jeżeli klatka jest za mała na dwa osobniki, to jeżeli bym kupiła w niedalekiej przyszłości (za ok 6m-cy) większą klatkę, to mogła by być. Większość czasu by hasały po pokoju?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Klatki i wybieg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

  • Dołącz do nas