Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wyprawka dla świniaczka

Dyskusje związane z głównym lokum świnki morskiej.
Slaveq
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 25 marca 2017, 16:37
Kontaktowanie:

Wyprawka dla świniaczka

Postautor: Slaveq » 25 marca 2017, 16:58

Witam wszystkich forumowiczów.
W niedalekiej przyszłości nasza rodzima powiększy się o nowego domownika. Już się urodził i spokojnie sobie roście pod opieką rodziców. Do odebrania gdy osiągnie określoną wagę i rozmiary. Jest czarnym chłopczykiem, skinny i ma śliczne, duże uszka. No w ogóle ... co tu pisać. Jak tylko dostanę zdjęcia to się pochwalę. No i dlatego taki tytuł posta i nadzieja na pomoc od bardziej doświadczonych forumowiczów. Co dla świniaczka na początek, jaka wyprawka? Jaka klatka, wyposażenie no słowem wszystko co potrzebna małej świneczce.
Pozdrawiam. SK.


Awatar użytkownika

chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: chocolate Monster » 25 marca 2017, 17:20

Po pierwsze-świnki sa stadne,muszą być min.2.Co do wyprawki to tak:klatka dla 2 prosiaków to min.100cm,jako że to skinny,czyli łysa swinka na podłoże polecam żwirek (drewniany,żaden silikonowy) a na to VetBed.Oprócz tego kup też norki,legowiska i inne cieplutkie miejsca.Domej drewniany czy półeczka jako skrytka będzie super.Oprócz tego jakieś 2-3 miseczki,poidło lub miseczka na wodę,paśnik na sianko(nie kula!).Możesz też kupić jakieś zabawki do gryzienia,tylko żadnych kołowrotków i smyczy.Kup tez transporter i jakieś kocyki na wybieg czy kolankowanie.Przydatna może okazać się też karma ratunkowa,która zawsze powinna się znaleść w naszej świnkowej apteczce i do niej jakieś strzykawki.


Slaveq
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 25 marca 2017, 16:37
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: Slaveq » 25 marca 2017, 18:33

Dzięki, dzięki.
A czy klatkę kupić z wyposażeniem czy lepiej wyposażenie zrobić samemu ewentualnie dokupić? Niektóre klatki są z domkiem(schronieniem) pod półeczką do której prowadzą schodki, ale wydaje mi się, że zbyt strome jak dla świniaka np. Ferplast Casita. O różne cieplutkie schowki zadba moja żona. Ale nie wiem co to jest karma ratunkowa i po co te strzykawki.
Pozdrawiam. SK.


chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: chocolate Monster » 25 marca 2017, 18:40

Świnki zazwyczaj i tak nie korzystają ze schodków lecz wskakują.A co do wyposażenia to jak wygodniej dla Ciebie tak zrób ;)
Karma ratunkowa to specjalna zmielona karma,(czasem specjalna do jakiejś dolegliwości,czy tucząca),którą miesza się z wodą i podaje nie jedzącej śwince przez sttzykawkę


Slaveq
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 25 marca 2017, 16:37
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: Slaveq » 25 marca 2017, 18:53

Wybierając wyposażenie mieszkania świniaka myślę o nim samym. Czy lepszy domek plastikowy (łatwiejszy w zachowaniu higieny ale trudniejszy do "trawienia") czy też drewniany (brudny i zniszczony do wymiany co jakiś czas ale można go "podgryzać"). Myślę o klatce 100 cm bay było dużo miejsca. Co do wskakiwania - trudno mi sobie to wyobrazić. Może jak świniak młody to jeszcze ale starszy? Domki to chyba drewniane, takie z patyków, w kształcie półkola. Ale ta półka też dobra to to trochę więcej miejsca. Kocyk na wybieg i drydeb - oczywista oczywistość. W jednym ze sklepów, z nazwą naszego pupila, do kompletu z drybedem sprzedają jednorazowe wkłady wypełnione czymś na wzór podłoża dla kotów, które wiąże "siuśki", nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu i jest jednorazowe. Wymiana, w zależności od "sikawy", co 4-6 dni. Cena 1,50 za sztukę. Biorąc pod uwagę trociny, ich cenę i wymianę, to kusząca propozycja. A jeszcze jedno - chyba lepszym rozwiązaniem jest klatka otwierana od góry? Co myślicie.
Pozdrawiam. SK.


chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: chocolate Monster » 25 marca 2017, 19:30

Ja mam prawie 3,5 letnią świnkę i wskakuje radośnie na półkę,jakby miał miesiąc ;) 2-latek to samo
Ja osobiście wolę klatki otwierane od boku.Lepszy dostęp do świnki i mniej strachu,że ręka to drapieżnik ;)


Slaveq
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 25 marca 2017, 16:37
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: Slaveq » 25 marca 2017, 19:53

Racja. Świniaki to zazwyczaj cykory. Ale mój będzie odważny. Czytałem taż, że klatkę należy umieszczać na lekkim podwyższeniu aby zbliżający się opiekun nie był taktowany jak drapieżnik. A czy świnki należy na coś szczepić czy coś w tym stylu. Zaraz po zakupie planuję wizytę u weta. A tak w ogóle, to od razu zapisze go do jakiejś "kasy chorych" chociaż po to aby przyciąć pazurki. Jeśli oczywiście wet przypadnie nam do gustu. Czekam na jeszcze jakieś dobre rady.
Pozdrawiam. SK.


Awatar użytkownika
KasiaKK
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 26 sierpnia 2016, 10:35
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: KasiaKK » 25 marca 2017, 21:09

Jeżeli chodzi o klatki to zanim zaczęłam używać cavia creative, którą sobie chwalę i używałam klasycznej 120 to była otwierana od góry oraz od boku to i tak przy wyciąganiu świnek ściągałam "całe kraty" a zostawała tylko kuwetka i przyznam, że było to niesamowicie wygodne i komfortowe zarówno dla mnie jak i dla oswajanych wówczas świnek. Odnośnie domku - teraz są dostępne poza klasykami - plastikowymi i drewnianymi - tekstylne - ja jestem fanką hamaczków z parawanem i funkcją domku i śpiworków - świnka nie izoluje się na starcie całkowicie a jednak ma bezpieczne schronienie.
Świnkę dobrze jest przebadać - profilaktycznie skórę i odchody - też zawsze z nowym zwierzakiem w pierwszej kolejności wybieram się profilaktycznie do weterynarza.

Najlepszy dedykowany świnkom morskim sklep internetowy.
Szybka wysyłka.
Rewelacyjne Ceny.
Rzetelny opis produktów.
Kompleksowe doradztwo.
Zapraszamy na zakupy: http://www.sklep.swinkamorska.com.pl
Obrazek

Slaveq
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 25 marca 2017, 16:37
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: Slaveq » 25 marca 2017, 21:43

Tak. Nie wyobrażam sobie aby podczas mojego pobytu w pokoju świniak był zamknięty "kratami". Ciekawe jak świniak "wchodzi" do hamaka? Generalnie, ja też myślę o jak największej ilości rzeczy miękkich w otoczeniu świnki. Podoba mi się też pomysł z półką na której znajduje się miseczka z jedzeniem. Może jakiś polecany wet w Opolu i okolicach. A tak na marginesie. czy można świnkę nauczyć załatwiania swoich potrzeb do kuwety, zwłaszcza jak wychowuje się pupila od "dziecka"?
Pozdrawiam. SK.


Awatar użytkownika
Peggy
Użytkownik
Posty: 188
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:45
Świnki morskie: Żubrówka(Bertie), Czekolada(Czoko)
Kontaktowanie:

Re: Wyprawka dla świniaczka

Postautor: Peggy » 26 marca 2017, 10:56

Też proponuję od razu dwie świnki, bezsprzecznie. Bardzo proszę byscie wzieli sobie to do serca. Nie mowimy tego, bo mamy taki kaprys.. a z doswiadczenia chociaz i ja moge powiedziec, ze co innego gdy jest jedno prosie, a co innego jak są dwa. Inaczej sie zachowuja, wiedza, ze maja wsparcie drugiego prosia, maja z kim rozmawiac, bawia sie razem, zaczepiaja. A przede wszystkim oba pięknie witają.
Ja juz sie przekonalam dwukrotnie w swoim zyciu, ze swinka czy tez szczur, muszą mieć towarzystwo. Są po prostu szczesliwe i jest na co popatrzec, naprawde.
Co do nauki czystosci, mozna probowac.. ale swinki to jesnak swinki jak sie upra to i tak beda siusiac w kilka miejsc.
Ja wyscielilam 75%klatki vetbedem, a te teszte pelletem drewnianym z odrobinka trocin i widze , ze w rogu gdzie jest pellet jest nakupkane i nasiusiane przede wszystkim najwiecej. Uf.
Ale w innyh miejscach tez sa kupki i siusie ale w mniejszych ilosciach...
Czasem jakby zapominaja o tym, ze umieja sie zalatwiac w jeden rog i chyba stad to.. zalatwianie sie gdzie popadnie.

To , ze beda dwie swinki nie znaczy, ze sie do Was nie przywiaza (bo moj partner np tego sie obawial). Przywiaza , jesli tylko bedziecie im poswiecac czasz i jednej i drugiej:) są wspaniałe. Prosze najladniej jak sie da , kupcie dwa prosie.

Paśnik moze byc materialowy, domek drewniany ewentualnie zamowic materialowy u dziewczyny, ktora szyje tunele, norki i domki dla swinek, namiar moge podrzucic jakby cos.
Miseczki najlepiej porcelanowe, zeby proski nie rozrzucaly jedzonka:)
Karma versele laga complete, zeby was nie korcilo czasem kupowac z vitapolu. Karma ma miec jak najmniej ziaren.
Co do karmy leczniczej/pomoniczej narazie nie musicie wydawac na to pieniazkow. Kupicie w trakcie. Sianko jakies dobre, zeby bylo miekkie i cienkie np firmy Zuzala.
Hm... ja pod vetbedem mam np podklad higieniczny.
Obawialam sie, ze pellet od spodu moze sie przyklejac. I narazie sie sprawuje.
Ps. Swinki az tak nie smierdza takze spokojnie ;)
Ps2. Moje prosiaczki nie chca wchodzic na pieterko. Moze polka byla troche za waska ale poniewaz bede robila dla nich klatke drewniana to zadbam by w niej chyba jednak bylo pieterko ale szersze , tak samo i schody zeby byly szersze i zabezpieczone zeby one czuly sie bezpiecznie przy wchodzeniu na gore , ze nie spadna.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Klatki i wybieg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas