Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
karlik13
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 5 stycznia 2012, 12:05
Kontaktowanie:

Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: karlik13 » 4 stycznia 2014, 9:25

Witam wczoraj mój dziadek miał moją świnkę na rękach, jak chciał ją puścić na dywan pod ławę upadła mu z 20-30cm tyle że przy upadku uderzyła się o nogę od ławy, przekoziołkowała i zaczęła strasznie piszczeć oraz kręcić się w kółko. Teraz jak chodzi to chodzi normalnie z tym że przy chodzie widać jakby wybrzuszenie po lewej stronie w okolicach brzucha czego nie ma z prawej strony, jak oglądałem i zacząłem dotykać to z boku brzucha w okolicach kręgosłupa znalazłem takie "coś" i przy jego dotykaniu moja świnka lekko popiskuje oraz się trochę wyrywa co oznacza że ją to przy dotykaniu boli co to może być? czy może mieć po prostu jak człowiek obolałe miejsce po upadku? Czy trzeba iść z nią do weterynarza?
Pozdrawiam karlik13.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
bartek69963
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 13 grudnia 2013, 17:58
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Dracone (skinny) 17.11.2013,
Amelka (coronet) 12.12.2013
Kontaktowanie:

Re: Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: bartek69963 » 4 stycznia 2014, 9:48

Ja bym się wybrał do weterynarza jednak.


Awatar użytkownika
MajaB
Użytkownik
Posty: 193
Rejestracja: 16 lipca 2013, 17:01
Lokalizacja: Jaworzno
Świnki morskie: Chrumcia z dzieciaczkami [*] 1993-1994
Korasek [*] 1999-2003
Chips [*] 2007-2013
Kontaktowanie:

Re: Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: MajaB » 4 stycznia 2014, 10:16

człowieku nad czym ty się zastanawiasz już wczoraj powinieneś jechać ze świnką do weterynarza od razu po upadku!!!
Ludzie przepraszam ale momentami mnie załamujecie! :mad:


karlik13
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 5 stycznia 2012, 12:05
Kontaktowanie:

Re: Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: karlik13 » 4 stycznia 2014, 20:55

Bardzo dziękuje za odpowiedź byłem dzisiaj u weterynarza, świnka została cała przebadana i Pani weterynarz nie stwierdziła żadnych złamań lub nieprawidłowości po upadku powiedziała że to co ja wyczuwałem to najprawdopodobniej mięsień się nadwyrężył przy upadku i teraz ją boli dała leki przeciw bólowe, jedyne co ją zaniepokoiło to to że od rana nie zauważyłem aby się załatwiała ale kazała to obserwować i od południa zrobiła zaledwie z 5 kup mimo że je regularnie czy to jest niepokojące? Gabinet jest jutro zamknięty więc jeszcze jutro przy obserwuje.
Pozdrawiam karlik13.
P.S. Wiem że powinienem po każdym takim razie iść do veta ale po prostu chciałem się poradzić gdyż myślałem że to niegroźne i samo zniknie lub ktoś miał podobny problem i doradzi co zrobić.


Awatar użytkownika
MajaB
Użytkownik
Posty: 193
Rejestracja: 16 lipca 2013, 17:01
Lokalizacja: Jaworzno
Świnki morskie: Chrumcia z dzieciaczkami [*] 1993-1994
Korasek [*] 1999-2003
Chips [*] 2007-2013
Kontaktowanie:

Re: Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: MajaB » 5 stycznia 2014, 16:11

Niestety ale upadek dla świnki to często wyrok śmierci ze względu na bardzo delikatne narządy wewnętrzne i wbrew pozorom słabo chronione. To może być wszystko od urazu wew. stłuczenia narządu po naderwany mięsień, złamane żebro. Najlepiej byłoby zrobić rtg ukierunkowane za równo na tkankę kostną jak i tkanki miękkie. Wysokość nie wydaje się duża ale uderzenie o nogę ławy i przekoziołkowanie oraz późniejsze zachowanie prosiaczka wskazuje na silny bodziec bólowy.


Awatar użytkownika
Nicol2212
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 25 października 2013, 6:33
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Lolek
Kontaktowanie:

Re: Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: Nicol2212 » 10 stycznia 2014, 20:54

Karlik 13 co ze świnką??!

Jak można dopuścić do takiej sytuacji , że świnka upada ???
Maja ma rację , każdy upadek nawet wyglądający niegroźnie dla świnki może być opłakany w skutkach :evil:


Martynaa
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 lutego 2014, 21:37
Świnki morskie: Pysiek
Kontaktowanie:

Re: Świnka upadła i się dziwnie zachowuje?

Postautor: Martynaa » 24 lutego 2014, 22:20

Ludzie proszę nie denerwujcie się, moja świnka spadła z oparcia kanapy ok 1m kiedy miała ok miesiąc, stało się tak ponieważ próbowała się ukryć we włosach mojej mamy, z rozpędu wpadła na oparcie a z niego na podłogę, teraz ma 4 latka i ma się dobrze, obyło się bez zbędnych ekscesów. ;) Ale jeśli wet poprosił o obserwację to pilnuj świnki jak oczka w głowie i pilnuj żeby dobrze jadła i piła bo ewentualna "za mała ilość kupek" może być spowodowana za małą ilością jedzonka


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

  • Dołącz do nas