Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

świnka kuleje na łapkę

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
poksia
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 stycznia 2012, 22:32
Świnki morskie: Tosiu, Czaruś ;*
Kontaktowanie:

świnka kuleje na łapkę

Postautor: poksia » 11 maja 2014, 21:55

Witam. 30 kwietnia zaobserwowałam,że mój świniaczek dziwnie chodzi. Podwija przednią prawą łapkę i na niej wg nie staje. Cały czas leżał, nie miał apetytu. Więc 1 maja poleciałam do weterynarza, który po badaniu powiedział,że na szczęście to nie jest złamanie, tylko prosiak naciągną sobie łapkę lub ma stłuczona. Dał 3 zastrzyki. Jeden przeciwbólowy i przeciwzapalny, drugi witaminki i trzeci wzmagający apetyt. Świnka już następnego dnia wyglaądała lepiej. Była weselsza, przemieszczała się po klatce i jadła. Wet zasługerował,żeby ograniczyć ruch śwince póki całkowicie nie wydobrzeje. Z dnia na dzień było lepiej. Świnka zaczęła stąpać na tą łapkę, ostrożnie i powolutku,ale jednak. Dziś mija 11 dni od wizyty u weta. Stwierdziłam,że wypuszczę świnkę na wybieg i tu pojawia się problem. Chyba za wcześnie podjęłam tą decyzję. Po wypuszczeniu z klatki świnek pobiegł za drugim. Ślizgał się po panelach i zauważyłam,że znów ma podwiniętą łapkę. Nawet jak siedział to z podwiniętą :( Od razu włożyłam go do klatki. Obawiam się,że z mojej głupoty kontuzja się odnowiła. Kiedy byłam u weta 1 maja powiedział,że tego typu urazy leczą się samoistnie i potrzebny do tego jest czas i ograniczony ruch do minimum. Mówił,że może to potrwać ok tygodnia a w tym przypadku troszkę dłużej ze względu na tuszę prośka. Narobiłam szkody biedaczkowi :(
Czy to może być jakiś poważny uraz skoro tak długo nie przeszło mu i przeze mnie znów się odnowiło?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Bunia
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 2014, 21:49
Lokalizacja: Łowicz
Świnki morskie: Czarli i Czesio
Kontaktowanie:

Re: świnka kuleje na łapkę

Postautor: Bunia » 11 maja 2014, 22:53

Ja nigdy takiego problemu nie mialam,ale obejrzyj sama prosiaczka lapkę bo moze cos mu tam weszlo.Palcami delikatnie pomasuj może na cos natrafisz.Szkoda by bylo znowu prosiaczka szprycowac zastrzykami.


Awatar użytkownika
poksia
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 stycznia 2012, 22:32
Świnki morskie: Tosiu, Czaruś ;*
Kontaktowanie:

Re: świnka kuleje na łapkę

Postautor: poksia » 11 maja 2014, 23:18

Oglądałam łapkę chyba sto razy. Świniak nie reaguje jak ja dotykam, nie jest spuchnięta ani sina. Weterynarz kiedy oglądał łapkę odnalazł miejsce, które boli biedaczka. Jest to gdzieś w połowie łapki. I tłumaczył mi,że boli go to przy prostowaniu tej łapki a tym bardziej przy chodzeniu. Świ iaczek leży cały czas na tej stronie lub prosto. Tylne nóżki ma wyciagnięte tak jak zawsze kiedy śpi lub odpoczywa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
poksia
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 stycznia 2012, 22:32
Świnki morskie: Tosiu, Czaruś ;*
Kontaktowanie:

Re: świnka kuleje na łapkę

Postautor: poksia » 15 maja 2014, 13:33

Już jest wszystko dobrze;) Obeszło się bez zastrzyków. Poprostu pośliznął się na panelach i go zabolało i pewnie ze strachu ją puźniej podkulał albo faktycznie go robolała znowu,ale już nie tak mocno. Po dwóch dniach stawał już na dwie przednie łapki. Cały czas ma apetyt wiec jest super. Bunia dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pozdrawiam !!!!!

Obrazek
Obrazek
Obrazek


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas