Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak sprawdzić świniakowi zęby

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: takpoprostu » 22 sierpnia 2016, 14:46

Ostatnio zauważyłam że jedna z naszych świnek jakoś tak dziwnie je... Niby chce - garnie się do jedzenia, biegnie jako pierwsza - ale jak ma w misce jedzenie do chodzi dziwnie macha głową, niby chce jeść ale zostawia, poskubie kilka kęsków i na tym koniec. Pozostałe świniaki jedzą aż im cieknie z brody, mlaskanie, i co nie tylko... a ta jedna jak by nie mogła do końca otworzyć pyszczka, delikatnie skubie i przestaje.. Zęby przednie wyglądają ok, bielutkie i równe - ale nie mogę dojrzeć co się dzieje z tyłu - jest jakiś sposób domowy na sprawdzenie ? Tak by jej nie męczyć i nie sprawiać bólu ? Dodam że świnak schudła ponad 100 gram. Sianko niby skubie, suchy pokarm niby też coś tam gryzie - ale zieleniny nie chce. Jak już odmawia pietruszki i szpinaku to ewidentnie jest coś nie tak.


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: Moreni » 22 sierpnia 2016, 18:08

Nie ma takiego sposobu - bez wziernika nie da się dokładnie obejrzeć trzonowców świnki (a czasem i lekkie znieczulenie jest konieczne). Objawy opisane przez Ciebie wyraźnie wskazują na problemu z zębami, więc radziłabym wizytę u weta.


takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: takpoprostu » 22 sierpnia 2016, 20:57

a możliwe jest że dostałą zapalenie gardła ? Ostatni dostawały dość zimną zieleninę niby z lodówki - niby troszkę grzała się - ale jednak byłą dość zimna


Henia i jagoda
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 lutego 2016, 8:55
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: Henia i jagoda » 22 sierpnia 2016, 23:14

Radził bym iść do veta. Ja moim świnka daje nieraz z lodówki i nic im nie jest .tym bardziej ze innym świnka nic nie jest.


takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: takpoprostu » 26 sierpnia 2016, 10:56

Mała jest po zabiegu zostały przycięte ząbki - weterynarz mówił że były dość długie nachodziły na język... Ale zaznaczył że jest szansa że to może być jeszcze coś innego - lecz mała była zbadana dokładnie pod narkozą i innych niepokojących objawów nie ma... Dziś jest dzień po zabiegu i jeść nadal nie chce... Mamy karmę ratunkową, niestety wszystko wypluwa, zaciska zęby wyrywa się jak szalona... Bardzo trudno jej dać, większość pokarmu ląduje na niej ehh... zaraz jedziemy na zastrzyk przeciwbólowy. Możliwe jest że po zabiegu te ząbki jeszcze ją bolą ? Bo rano widziałam że próbowała sobie delikatnie skubać sianko. Ale ogórka, pietruszki, koperku, papryki, pomidorka nic nie chce... Średnio ważyła zawsze ok 800gram dziś ma już 590 :( Z dnia na dzień chudnie i kilka gram :(


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: Moreni » 26 sierpnia 2016, 16:57

Tak, po przycięciu zęby mogą jeszcze boleć przez kilka dni - stąd niechęć do jedzenia u niektórych świnek po zabiegu (choć są i takie, które od razu jedzą). Jedyna rada to dokarmiać (choć bywa ciężko).


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: Dona » 26 sierpnia 2016, 19:12

Nie poddawaj się z tym karmieniem. Może spróbuj zmienić technikę podawania jej tej karmy. Ja moją karmiłam leżąc. Kładłam na sobie pieluchę flanelową na nią stawiałam świnkę i delikatnie z tyłu tak ją zawijałam że była w takiej jakby kieszonce. Nie uciekała tak mi wtedy. Lewą rękę trzymałam na jej grzbiecie jednocześnie kciuk trzymając pod jej mordką i w trakcie podawania strzykawką karmy, delikatnie tym kciukiem podnosiłam jej mordkę. Strzykawkę podawałam drugą wolną ręką z boku mordki, za siekaczami. Strzykawkę trzeba niestety dość głęboko włożyć wtedy nie wypluje karmy. Jeno karmienie 10 ml zajmowało mi ok 20 min i tak co 3-4 h jeśli świnka nic nie je. Tak wiec potrzebne jest dużo cierpliwości i konsekwencji. Spróbuj może taki sposób jak Ci opisałam trochę ułatwi. Powodzenia.


takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: takpoprostu » 26 sierpnia 2016, 23:33

Tak zmieniłam technikę,

teraz owijam świnkę ręcznikiem tak by jej głowa tylko wystawała... Przez co łapkami się nie może odpychać. Lecz zostawiłam w spokoju strzykawkę bo ona się jej panicznie już boi.

Zmiksowałam na papkę i podzieliłam w kieliszkach:

-ogórki
-szpinak
-marchew
-marchew z jabłkiem
-czerwoną papryczke
-pietruszkę
-oraz zalałam wodą suchą karmę by wyszła papka.

Pokarm nabieram na palec i wkładam śwince do pyszczka, trzymając jej głowę. Minusem jest to że troszkę się ubrudzi, lecz dużo więcej pokarmu zjada, niż te karmę ratunkową. Świnka jak tylko ją powąchała to jej się włosy jeżyły na plecach tak jej to nie smakowało. Dlatego zrezygnowałam.

Zauważyłam też że gubi włosy, jednak myślę że to od braku witamin i pokarmu - oraz sporego stresu związanego z weterynarzem.
1472247971389-1824224909.jpg


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: Dona » 27 sierpnia 2016, 0:18

Super że nie odpuszczasz i że szukasz rozwiązań żeby ją nakarmić. Te kieliszki są rewelacyjne :rotfl: .
Powodzenia, trzymam kciuki. Oby maleństwo wyzdrowiało.


takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Re: Jak sprawdzić świniakowi zęby

Postautor: takpoprostu » 28 sierpnia 2016, 20:36

mam jeszcze jedno pytanko - zauważyłam dziś że moja świnka dolne siekacze ma długie na jakieś 1,5cm.. Znacznie dłuższe od pozostałych świnek... Tamte mają tak z 0,7cm... Tak wiem, była u weterynarza na przycięcie trzonów - ale to już 3 dzień a ona nadal nie chce jeść... I może Pani weterynarz to pominęła...

Może winą są te dolne siekacze? Są naprawdę długie...


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas