Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
domisiovva
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 18:30
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: domisiovva » 15 sierpnia 2018, 19:14

Kochani, parę dni temu zauważyłam, że moja świneczka momentami bardzo piszczy, nie wiedziałam o co chodzi, dopóki nie wzięłam jej na ręce i nie zostałam osikana na czerwono.. Natychmiast umówiona wizyta u weterynarza, tam prześwietlenie RTG, które pokazało że w pęcherzu świnki może znajdować się 2,3 mm zwapnienie. Oczywiście antybiotyk (biseptol) leki przeciwbólowe, wit. C i probiotyk. Na razie lekarz zdecydował się leczyć objawowo na zapelenie dróg moczowych..

Dodam, że parę wizyt wcześniej inna lekarka zapisała do podawania wit C. z wapniem.. (Ascorutical) czy to możliwe, że on spowodował, że świnka teraz tak cierpi?

Czy jest tu ktoś, kogo świnka cierpiała kiedyś na podobną przypadłość? Jak wyglądało leczenie i jak długo trwało?
Czy takie zwapnienie może się rozpuściło/wyleciało z moczem?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: Renika » 15 sierpnia 2018, 22:24

Czy chodzi o kamień czy piasek w pęcherzu? W przypadku piasku można leczyć objawowo tym bardziej że świneczka jest malutka. Ja mam świnkę z takim problemem i bardzo nam pomagają preparaty rozpuszczające piasek (są też na kamienie) http://rosypine.com/produkt/shilintong- ... a-nerkowa/ https://www.feedmyanimal.com/allrodin-u ... blets.html
Kiedy schodzący piasek podrażni pęcherz moczowy i wywoła stan zapalny to podaję rozpuszczoną w wodzie zmieloną żurawinę, Furaginum oraz Nefro herb dr Ziętka http://hipcio.sklep.pl/produkt/dr-ziete ... 8-kapsulek. Jeśli jest ostra infekcja to oczywiście trzeba podać antybiotyk + probiotyk. W przypadku kamienia nie jest już tak optymistycznie, może zejść ale może też utknąć w drogach moczowych. Jeżeli tylko świnka zacznie słabnąć i odmawiać jedzenia trzeba natychmiast usunąć go operacyjnie. Jest taki lek który ułatwia wydalanie kamieni, nazywa się Ubretid ale niestety mojej poprzedniej śwince nie pomógł więc trzeba konsultować z weterynarzem.
Warto pomyśleć o diecie która ma odpowiedni stosunek wapnia do fosforu https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?t=3475


Awatar użytkownika
domisiovva
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 18:30
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: domisiovva » 15 sierpnia 2018, 22:39

Na zdjęciu RTG jest biała plameczka wielkości 2,3 mm więc jeśli już to bardziej kamień, ale Pani doktor sama nie była do końca pewna, co to w ogóle może być, dlatego za tydzień mamy powtórzyć zdjęcie żeby zobaczyć czy to nadal tam jest. Świnka przy każdym sikaniu piszczy i wydala krew. Można jakoś poznać jeżeli to wypłynie z moczem? Bo rozumiem, że raczej nie ma możliwości żeby samoistnie się rozpuściło?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: Renika » 16 sierpnia 2018, 1:33

Może się rozpuścić ale bez odpowiednich leków jest to mało prawdopodobne. Trzeba obserwować mocz świnki, może wypłynąć piasek w postaci białego osadu. Pamiętaj że w takim przypadku musi być weterynarz specjalista od małych zwierząt, szczególnie wtedy gdy zajdzie konieczność operacji usunięcia kamienia.


Awatar użytkownika
domisiovva
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 18:30
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: domisiovva » 16 sierpnia 2018, 10:49

Chyba najlepszą na ten moment opcją będzie pozostawić świnkę przy lekach od weterynarza. Po następnym prześwietleniu, jeżeli nic się nie zmieni będziemy z wetem kombinować i pokażę lekarstwa z wysłanych przez Panią linków. Jednak mam nadzieję, że nie będzie takiej konieczności i obecne leki wystarczą. Proszę trzymać kciuki. Dziękuję za odpowiedzi!


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: Renika » 16 sierpnia 2018, 13:26

:super: Trzymam kciuki


Awatar użytkownika
domisiovva
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 18:30
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: domisiovva » 16 sierpnia 2018, 21:14

Mam jeszcze pytanie czy piszczenie podczas robienia kupek może się zdarzyć przy takiej infekcji? Wiążę to z koniecznością parcia i wydaje mi się, że może taki ból powodować.
Dodatkowo kupki są krótsze, niż takie normalne, świnkowe.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2018, 23:17 przez domisiovva, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: Renika » 17 sierpnia 2018, 0:52

Tak, to są typowe objawy w tym przypadku. Dodatkowo przy krwawieniu można podawać śwince cyclonamine ale oczywiście trzeba wszystko skonsultować z weterynarzem.


Awatar użytkownika
domisiovva
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 sierpnia 2018, 18:30
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: domisiovva » 19 sierpnia 2018, 22:24

mija dzisiaj szósty dzień odkąd świnka dostaje Biseptol i nadal krew jest w moczu obecna, jedynie piszczy rzadziej. Można rozumieć, że za tę krew odpowiedzialne jest to zwapnienie w pęcherzu, a co za tym idzie to stan zapalny nie minie póki to tam jest? :x


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Krew w moczu u 12 tygodniowej świnki

Postautor: Renika » 20 sierpnia 2018, 21:38

Skoro jest krew to jest stan zapalny, świnka może mniej piszczeć bo dostaje też pewnie leki przeciwbólowe. Trzeba zrobić usg pęcherza aby zobaczyć czy są jakieś złogi, piasek lub kamienie i czy nie utknęły w przewodzie moczowym.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas