Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Cysta?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
WMarcin33
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2021, 16:00
Kontaktowanie:

Cysta?

Postautor: WMarcin33 » 16 stycznia 2021, 16:26

Dzień dobry. Jeden z moich wariatów ma guz/ cystę/ torbiel nie wiem jak to określić. Jest to miękki/płynny materiał pod skórą umiejscowiony na końcu grzbietu ( na pupie) raczej nie sprawiający bólu Pysiek nie reaguje w żaden sposób gdy sprawdzam to miejsce, je pije biega góra dół dół góra w klatce i ma fochy jak zawsze gdy sałata jest wczorajsza. Byliśmy u weterynarza dostał antybiotyki i pobrali próbkę z niczym poważniejszym nie dzwonili do mnie, antybiotyk jakby przystopował na jakiś czas rośnięcie ,,guza,, ale teraz jest hmm no większy. Rozmawiałem z veterynarzem o usunięciu ale wtedy powiedział że poddawanie świnek narkozie jest ryzykowne, nie wiem czy miejscowe znieczulenie i hmm odessanie tego jest możliwa metodą, może napewno sprawiać my dyskomfort przy tej wielkości. Czy mieliście problem z czymś podobnym. Proszę o waszą wiedzę i czy mam naciskać na vet o usunięcie tego. Dziękuję Marcin


Awatar użytkownika

WMarcin33
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 stycznia 2021, 16:00
Kontaktowanie:

Re: Cysta?

Postautor: WMarcin33 » 16 stycznia 2021, 16:45

Mam problem z zamieszczeniem zdjęcia. Przepraszam. Skóra ,,cysty,, nie jest zmieniona choć mniej pokryta sierścią, w dotyku hmm bardzo miękka jak lekko napełniony woda balonik, i naprawdę nie ma ze strony Pyska reakcji jakby go to bolało.


sonreida
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 września 2020, 10:08
Kontaktowanie:

Re: Cysta?

Postautor: sonreida » 16 stycznia 2021, 18:39

Moja świnka miała kilka guzów - nie wiadomo co to dokładnie było, weterynarze nie potrafili określić, a badań materiału nie zrobiono. Wszystkie były wycięte pod narkozą - wtedy świnek miał dwie narkozy w rocznym odstępie czasu, a jak po tej drugiej narkozie i wycięciu okazało się po kilku dniach, że zaraz znów był guzek. Zamiast narkozy dostał "głupiego Jasia" - był świadomy, ale nie mógł się ruszać i weterynarz wyciął.
Dwa miesiące temu znów narkoza - korekta zębów i niedługo znów idę ze świnką na dalszy ciąg korekty zębów i też będzie pod narkozą (korekty trzonowców będą konieczne co kilka miesięcy - duża wada zgryzu). Świnka żyje i ma 3,5 roku.
Z moich doświadczeń wynika, że narkoza jest okej, ale nie może być zbyt często, żeby świnka zdążyła się zregenerować.
Słyszałam, że przy korekcie zębów narkoza to standard, ponieważ przycinanie siekaczy na żywca jest ryzykowne.

Druga świnka (już nie żyje, ale została uśpiona z innego powodu) też miała korektę zębów i narkozę - wybudziła się bez problemów.

Istotna jest chyba dawka tego specyfiku - przy guzkach świnka wybudzała się po ok. 3 godzinach, po korekcie wybudziła się po kilku godzinach, ale przez kolejne 5 godzin miała problemy z równowagą i poruszaniem się. Pamiętam, że raz była taka sytuacja, że odbierałam świnkę po narkozie od weterynarza i już była wybudzona i w pełni sprawna.

Druga świnka też miała "coś" pod brodą i weterynarze ściągnęli strzykawką, było tego dużo. Widocznie jak jest wodniste można wyssać, a twarde guzy trzeba wyciąć.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Cysta?

Postautor: Renika » 17 stycznia 2021, 2:02

Może to kaszak



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 32 gości

  • Dołącz do nas