Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka nie chce jeść

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Konto usunięte

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: Konto usunięte » 8 stycznia 2018, 8:29

Ja mam niestety ten sam problem. Świnka przed zabiegiem jako tako jadła liściaste rzeczy, a po skróceniu siekaczy odmówiła wszystkiego. Pojechaliśmy do specjalisty do innego miasta, ponownie ząbki zostały skrócone, ale tym razem trzonowce, miała ostre końce. Pani weterynarz oznajmiła, że musi jeść, bo ząbki ma idealne w tym momencie. No i nadal nie je. Teraz to znowu jeden siekacz wydaje mi się przerośnięty, bo mało ich używa. Ze strzykawki jedzenie je chętnie, ale sama nie je nic (nie liczę pojedynczych skubnięć) :( Karmię ją praktycznie już 3 tyg. Na kolejnej wizycie robimy rtg, wyniki krwi ma dobre, jedynie enzymy wątrobowe nieco podwyższone. Mi się wydaje, że świnki mogły dostać jakiejś traumy. Na naszą niekorzyść działa pora roku. Latem biegałaby sobie z koleżanką na trawie, świeciłoby słońce, no zupełnie inne klimaty :(


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: ahimsa » 8 stycznia 2018, 11:01

U mnie było podobnie, ale bez korekcji ząbków trzonowych- problem był inny, lekarz stwierdził zwichnięcie żuchwy- coś w tym rodzaju, oraz problem z tarczycą i wątrobą, było jeszcze przewlekłe zapalenie oskrzeli, źle podcięte siekacze u poprzedniego lekarza. Naprawdę często po prostu byłam załamana, bałam się, że już tak będzie zawsze - jadł sam bardzo malutko (siana nie ruszał, a wiadomo - ścieranie trzonowców), dokarmianie strzykawką co 3-4 godziny, leki itd. aż powolutku zaczął jeść (głównie w nocy gdy go nie dokarmiałam), najpierw ogórka - najmiękciejszy (bez skórki, malutkie podłużne kawałki) i przysmaki, którym już naprawdę nie mógł się oprzeć i które nie kojarzyły mu się z tą traumą... A potem coraz więcej i obecnie od paru miesięcy (z jednym kryzysem w międzyczasie i małymi zwykłymi kłopotami od czasu do czasu) jest naprawdę dobrze.
U mnie pomógł lek przeciwbólowy, lekarz zapisał Tramal, może brzmi to straszliwie - lek starej generacji itd. ale pomógł, a lekarz jest doświadczony - dobrał dawkę itd. i to sprawiało, że Bursztyna nie bolało i nie zniechęcał się do chrupania tak jak przedtem, gdy pewnie minimalny ból już go zniechęcał. Na wątrobę dostałam zalecenie - ostropest plamisty, ale było trudno pogryźć, a ja już nie miałam siły mielić tego i zielarka zaleciła ostrożeń warzywny, super ziółko (wchodzi też w skład karmy ratunkowej wątrobowej), jak już Bursztyn zaczął jeść, to chętnie chrupał; mieliśmy też lek na wątrobę - alfavet i zalecenia dietetyczne i wyniki zeszły do normy.
Trzymam kciuki za Wasze świniaczki, pozdrawiam!


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: Renika » 8 stycznia 2018, 11:30

Jeżeli nie ma innej przyczyny przez którą świnka nie chce jeść (np. problem ze stawem żuchwowo skroniowym) to trzeba być cierpliwym. Czytałam kiedyś historię w której świnka zaczęła jeść dopiero po ok 2 miesiącach. Postaraj się zdobyć różne karmy ratunkowe aby świnka miała urozmaicenie (herbi care, dr Ziętek, Marumoto), może posiejesz świeżą trawkę? Prosiaczki ją uwielbiają. Kupiłabym suszony owies http://hipcio.sklep.pl/produkt/jr-farm- ... owies-100g, moja świnka przetrwała na nim ciężki okres (guz na tarczycy, operacja i problemy ze stawem żuchwowo skroniowym, przerośnięte ząbki i biegunka). Ucieraj na tarce ogórka, marchewkę i inne warzywa, podaj coś nowego np. cykorię, natkę, paprykę, roszponkę, kiełki słonecznika - moje uwielbiają. Przetestowałabym różne suche karmy, czasami świnki wybierają sobie z nich smakołyki. U mnie podczas choroby hitem okazały się patyczki McGreen Vitakraft i pestki dyni.


Damlot808
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:20
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: Damlot808 » 7 lutego 2018, 12:29

No więc już trochę czasu minęło od mojego poprzedniego wpisu więc pewnie niektórzy są juz ciekawi co u mojej świnki. Ogólnie to nastąpiła poprawa, całkiem spora bo świnka nawet dała radę zjeść kawałek marchewki (nie gotowanej). Ale nie trwała ona zbyt długo... Po ok. 5 / 7 dniach świnka zupełnie przestała jeść samodzielnie. Jedynie to udawało sie jej zjeść kawałek natki pietruszki ale też nie chętnie. Obecnie świnka bardzo schudła - waży 690g (przed chorobą ważyła ponad 1kg). Jednak kiedy karmię ją strzykawką to je dość chętnie. Dzisiaj jej stan jest dziwny bo jest ona jakby w amoku, ma przymróżone oczka. Mogę jeszcze dodać ze wypada jej dość dużo sierści (całe kępy). Macie jakieś pomysły co jej może dolegać? Jak można jej pomóc?


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: ahimsa » 7 lutego 2018, 17:16

A jak z witaminą C? Czy podajecie? Ile razy dziennie dokarmiacie i jak z bobkami? Mnie kojarzy się duże osłabienie, brak witamin, kryzys; fajnie, że była poprawa. A co mówią w lecznicy? U mojej świnki jak nie było poprawy to coś tam jeszcze się udało pokombinować, byłam w bardzo częstym kontakcie z weterynarzem (aż mi dziś się przyśnił, już dawno tam nie byłam)... Może to oczywiste, ale ja mówiłam do Bursztyna, żeby mnie nie opuszczał :( żeby był dzielny. Będzie, co będzie... Trzymajcie się...


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: Renika » 7 lutego 2018, 20:43

Ciężka sprawa...może trzeba zrobić dodatkowe badania, usg czy nie ma jakiegoś wzdęcia lub innej choroby? Moja świnka tak schudła jak miała guzka na tarczycy ale jadła dosyć dużo. Czy często dokarmiasz świnkę? Któryś ze smakołyków które wymieniłam wyżej jej posmakował?


Damlot808
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:20
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: Damlot808 » 26 lutego 2018, 22:39

Cześć, dzisiaj wracam do was z bardzo dobrymi wieściami :) . Właśnie mija kolejny dzień od ogromnej poprawy. Świnka zaczęła normalnie jeść ogórka, sałatę, pietruszkę, jabłko a nawet marchewkę (najtwardsze co jej dajemy). Teraz przerwaliśmy Karminie jej strzykawką, ponieważ jej waga ciągle się podnosi i bez tego. Jeżeli chodzi o wagę to kiedy ją karmiliśmy zazwyczaj wachała się ona między 680/90 a 712/20. Ogólnie świnka była karmiona codziennie kolejno o ok. 4:30(tak, rano), 16:00, 21:00 czasem również o 23. Jednak przed karmieniem ważyła zawsze ok. 680/690g a po 700/720g. Jednak waga 720 gram nie utrzymywała się długo ponieważ przy kolejnym karmieniu świnka znowu ważyła ok. 685g. Wtedy (po kilku tygodniach ciągłego chudnięcia) nawet powoli zaczęliśmy wtedy rozważać jej uśpienie. Ale teraz kiedy sama je jej waga bardzo szybko wraca do tej początkowej. Oto waga świnki od momentu poprawy (nie była karmiona): 712g, 729,g 734g, 740g, 750g, 766g, 790g, 817g.

Moim zdaniem jest to bardzo dobry wynik. Zwróćmy uwagę na to że świnka przed chorobą ważyła ok. 1 kg więc niewiele brakuje do uzyskania tej wagi.

Teraz odpowiedzi na wasze pytania:

- Tak, świnka dostaje witaminę C, zużyliśmy już cały cebion
- Świnkę karmimy karmą dr. Ziętek
- Świnka przez jakiś czas miała rozwolnienie ale teraz bobki już są normalne.

Jak macie inne pytania to piszcie.

Pozdrawiam. :D


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: ahimsa » 27 lutego 2018, 11:27

Super :) Miło słyszeć radosne wieści, pozdrawiamy :)


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 685
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie chce jeść

Postautor: Renika » 1 marca 2018, 21:17

Bardzo się cieszę :) , niech przybiera na wadze i więcej nie choruje :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 15 gości

  • Dołącz do nas