Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Proszę o poradę

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Amemphis
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 stycznia 2018, 0:36
Kontaktowanie:

Proszę o poradę

Postautor: Amemphis » 6 stycznia 2018, 1:02

Cześć, od trzech, prawie czterech tygodni jestem właścicielem dwóch świnek morskich - gładkiej i rozetki. Niestety sprzedawca kupując świnki od hodowcy nabył jedną z nich chorą - rozetkę. Na początku nie zauważyłem tego, włożyłem je do klatki aby się oswoiły, nie wyjmowałem ich ani nie stresowałem. Następnego dnia spostrzegłem strupy na ciele owej rozetki. Udałem się do weterynarza, który orzekł iż jest to grzybica i przepisał mi imawerol, do rozcieńczenia i stosowania na zmiany na ciele, ostrzegając jednocześnie, że kuracja może być dosyć długa i skoro obie świnki były już razem to nie ma sensu ich rozdzielać, po prostu w razie wstąpienia zmian na ciele gładkiej także należy ją smarować - co w końcu się stało i tak też zrobiłem. Kuracja mimo wszystko nie przynosiła efektów, ponownie udałem się do weterynarza ze świnkami. Kiedy zobaczył rozetkę (miała placki bez sierści i z małymi strupkami) powiedział, że to nie grzybica ale świerzb - w początkowym stadium choroby są podobno trudne do rozróżnienia. We czwartek (04.01.2018) świnki dostały pierwszy z czterech zastrzyków. Opisuję problem dokładnie dlatego aby przybliżyć całościowo sytuację stanu zdrowia świnek, zmierzając do meritum sprawy. Rozetka strasznie chudnie, jest apatyczna, wręcz osowiała, mimo wszystko je - chociaż nie tak dużo jak gładka. Rozetka jest od gładkiej prawie dwukrotnie lżejsza. Myślałem, że to karma (podawałem karmę tropofit dla świnek z witaminą C), więc zmieniłem ją na zwykłą, z otrębami, tak jak gdzieś znalazłem na forum. Podczas czwartkowej wizyty weterynarz nie zareagował zbytnio na jej wagę, aczkolwiek mimo wszystko bardzo mnie ona martwi. Świnka wcześniej chętnie jadła natkę pietruszki, zielonego ogórka, marchewkę, czasem pomidory ale przede wszystkim siano. Z siekaczami wszystko w porządku bo były sprawdzane. Obecnie jej zainteresowaniem cieszy się jedynie karma ale też w niewielkich ilościach. Spostrzegłem rzadkie, żółto-brązowe bobki na trocinach, które należą także do rozetki. Moim pytaniem jest zatem czy ktoś z Was miał podobny problem, czy jest to wina nieleczonego świerzbu, a może chorej wątroby lub infekcji bakteryjnej ? Dziękuję za odpowiedź.


Awatar użytkownika

Lavena
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 października 2017, 20:00
Świnki morskie: Cookie, Oreo, Nutella i [*] Ariana [*]
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Lavena » 6 stycznia 2018, 9:31

Moja świnka ma świerzb już ponad rok ale nie udało mi się narazie tego wyleczyć. Spróbuj pójść do weterynarza polecanego przez hodowców (wystarczy wpisac polecani weterynarze dla świnek morskich) lub pójść do weterynarza od zwierząt egzotycznych/gryzoni. Bo u mnie utrata wagi powiązała się ze śmiercią świnki ale ona miała operacje obcinania zębów bo nie mogła jeść. Więc się nie martw jeśli cokolwiek je ale idź do innego weta i zobacz co ci powie ;)


Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Świnkomaniaczka » 6 stycznia 2018, 10:17

Nie ma co. Można zwlekaniem przepłacić życie prosia. Pije wodę bez zmian? Może trzeba przestawić się na coś bardziej kalorycznego? Waż ją codziennie o jednej porze i sprawdź czy wagi nie ubywa.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

Amemphis
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 stycznia 2018, 0:36
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Amemphis » 6 stycznia 2018, 10:47

Chodzę z nią do weterynarza. Wodę pije, jednak swoje pragnienie świnki zaspokajały głównie przez warzywa. Biorę ją na ręce i próbuję powoli, kropelkami dawać jej ze strzykawki co w pewnym sensie pozytywnie skutkuje, tzn. rozetka ją połyka. Ważę ją codziennie, dlatego też stwierdziłem, że chudnie ale mimo wszystko je.


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Caviova » 6 stycznia 2018, 13:02

Przede wszystkim zacznij dawać bardziej wartościową karmę - np. Versele Laga Cavia Complete, bunny czy JR FARM Grainless - i to najlepiej od zaraz. Pierwszą karmę znajdziesz w zasadzie każdym zoologicznym, te dwie pozostałe raczej w tych lepiej zaopatrzonych. I nie oszczędzaj im suchej karmy i siana. Niech jedzą do woli, bo zbyt szybki spadek wagi jest bardzo niebezpieczny. Oczywiście warzywa i owoce niech też będą.
Do tego, jeżeli po zmianie karmy nadal będzie chudła/nie będzie chciała nowego jedzenia jeść - dokarmiaj karmą ratunkową (do sprawdzenia w internecie). Musisz działać zaraz, bo każdy dzień zwlekania wiąże się z większym zagrożeniem dla świnki.
Przydatny link:
http://www.ogonek.waw.pl/weterynaria-w- ... usowe.html

Ps. Nową karmę wprowadzamy stopniowo! To znaczy mieszając ze starą, z każdą porcją zwiększając ilość nowej.
Ps.2 Czy weterynarz jest specjalistą od gryzoni?


Amemphis
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 stycznia 2018, 0:36
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Amemphis » 6 stycznia 2018, 14:39

Nie wiem, z tego co się orientuję ludzie przychodzą do niego z wieloma rodzajami zwierząt, aczkolwiek czy jest specjalistą od gryzoni to nie mam pojęcia. Dziękuję za odpowiedzi.


Konto usunięte

Re: Proszę o poradę

Postautor: Konto usunięte » 6 stycznia 2018, 16:05

Jeśli świnka chudnie to dostaje za mało jedzenia. No chyba, że choruje na coś poważnego to już inna sprawa. Same siekacze to za mało. Trzeba przejrzeć trzonowce. Trzeba dokarmiać papką warzywną, zmielonym granulatem i karmą ratunkową. Dobrze by było dokupić probiotyk, ja stosuję Acidolac baby w kroplach, ale drogo wychodzi. Taniej wyjdzie Lakcid, a jeszcze lepiej świnkowy Bio-Lapis, ale ten z reguły jest dostępny tylko na necie i w super zaopatrzonych lecznicach. Witamina C jest bardzo ważna. Moja wetka w przypadku niedoborów poleca 100mg na 1kg.


Amemphis
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 stycznia 2018, 0:36
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Amemphis » 6 stycznia 2018, 16:41

Rozmiękczyłem granulat karmy tropifit w wodzie i podawałem śwince ze strzykawki. Wszystko jadła. Skonsultuję się w poniedziałek w tej sprawie z weterynarzem, na razie będę ją dokarmiał co 3-4 godziny, bo mimo wszystko próbuje też sama jeść. Warzywa też trochę podjada ale niezbyt chętnie. Nie mogę powiedzieć, że głodują bo karma zawsze jest w klatce, tak jak i siano wraz ze świeżymi warzywami. Świnka niestety siedzi sobie w kącie, odwrócona tyłem i skulona ale mam nadzieję, że po dokarmieniu trochę odżyje.


Konto usunięte

Re: Proszę o poradę

Postautor: Konto usunięte » 7 stycznia 2018, 8:13

Jak jest osowiała karm częściej co 1-2godz. Świnka potrafi zjeść do 10ml (przy takiej ilości karmiłabym co 2-3godz.) jeśli zjada mniej to co 1-1,5godz. Weci zalecają mniej, a częściej. Zresztą apetyt widać po śwince czy je z chęcią czy trzeba ją zmuszać. Moja jak się naje to kręci głową i ucieka. Z tym głodowaniem to chodziło mi o to, że sama je za mało, a nie, że Ty ją głodzisz :) Jak będziesz ją często karmić to powinna dojść do siebie. Wizyta u weta oczywiście jest obowiązkowa.


Amemphis
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 6 stycznia 2018, 0:36
Kontaktowanie:

Re: Proszę o poradę

Postautor: Amemphis » 7 stycznia 2018, 10:56

Boję się żeby jej nie przekarmić, świnka ma ok. 3 miesięcy. Dziękuję za poradę, zastosuję się do wskazówek.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas