Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zmiana skórna na pupie

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Dakota
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 stycznia 2018, 13:23
Kontaktowanie:

Zmiana skórna na pupie

Postautor: Dakota » 20 stycznia 2018, 13:37

Cześć wszystkim :)

Chciałabym poprosić o poradę. Kilka dni kupiliśmy w sklepie zoologicznym świnkę morską, przy zakupie obejrzałam ją (odbyt, oczka, uszka, łapki itp.), wszystko wydawało się w porządku. Parę dni po zakupie, gdy świnka już się oswoiła z klatką i zapachami, wyjęłam ją na chwilę i zobaczyłam, że nie ma sierści na pupie (w miejscu gdzie inne zwierzęta mają ogon ;) ). Jest to łysy placek wielkości max pięciozłotówki, skóra ma białawy nalot, łuszczy się i jest parę malutkich strupków. Przy dotyku świnka nie reaguje, więc wnioskuję, że zmiana jest niebolesna. Futerko wokół zmiany jest lekko tłuste. Świnka bardzo ładnie je, jest ciekawska, żwawa, nie chudnie, nie drapie się uciążliwie i nie interesuje się zmianą na pupie. Podejrzewam, że to grzybica. Jak znowu wyjmę świnkę, to spróbuję zrobić zdjęcie. Do weterynarza specjalizującego się w gryzoniach mam niestety 60 km i problem z dojazdem. Czytałam na guinealynx, że takie zmiany można smarować maścią Clotrimazolum, która ma najszersze spektrum działania i jest nieszkodliwa. Nie chciałabym dotykać tej zmiany - czy jest w aptekach taki lek w sprayu bezpieczny dla świnek? Mam nadzieję, że można coś zdziałać na własną rękę, jeśli w ciągu kilku dni nie będzie żadnej poprawy, będę musiała jechać do weterynarza.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Renika » 20 stycznia 2018, 14:19

Najlepiej zadzwoń do jakiejś dobrej kliniki i zapytaj. Jeżeli mają maila to wyślij im zdjęcie.


Cavcia
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 25 marca 2017, 18:34
Świnki morskie: Niro
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Cavcia » 20 stycznia 2018, 15:23

Możliwe że to gruczoł tłuszczowy,lub łojowy,zobacz zdjęcia w necie i powiedz czy to coś podobnego ;)


Dakota
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 stycznia 2018, 13:23
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Dakota » 20 stycznia 2018, 15:37

Gruczoł na pewno nie, ewidentnie zmiana skórna, miałam kiedyś świnki i żadna nic takiego nie miała. Wygląda to bardzo charakterystycznie, sucha skóra, biały nalot i strupki. Raczej wykluczam świerzb, pies rodziców kiedyś miał i strasznie się drapał, a świnka nie zauważa zmiany.

Tutaj jest zdjęcie:
https://imgur.com/NOvVg8f


Konto usunięte

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Konto usunięte » 20 stycznia 2018, 19:15

Spróbuj z Clotrimazolem 2-3 razy dziennie. Po kilku dniach powinna być poprawa, jeśli nie będzie idź do weta np. po Imaverol (skuteczny przy uporczywej grzybicy). Używaj rękawiczek jednorazowych.


Dakota
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 stycznia 2018, 13:23
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Dakota » 20 stycznia 2018, 21:30

Ok, dziękuję, spróbuję.


siemaneczkooo
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 grudnia 2017, 10:49
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: siemaneczkooo » 20 stycznia 2018, 21:43

Miałam to samo , najprawdopodobniej to po prostu zmiany na skórze (w moim przypadku nie była to żadna grzybica czy coś podobnego )
Ja osobiście nie chodzę do weterynarza który specjalizuje się tylko i wyłącznie w świnkach morskich (tak tak tu zaraz napadną na mnie wszyscy i będą mówić jaka to ja zła jestem ...) ale za każdym razem ten weterynarz mi pomagał
przy tych zmianach skórnych świnka dostała coś na bazie antybiotyku (nie w strzykawce tylko na sierść ) + dostałam specjalna maść żeby smarować jej te „placki” bez sierści , jakieś 5 dni i przeszło a teraz jakiś miesiąc może dwa później sierści już odrosła i wsyztsko jest ok !
Moja rada: idz do weterynarza - nawet zwykły wenerynarz coś doradzi , napewno będzie wiedział więcej niż ja ty czy ktokolwiek inny na tym forum bo zobaczy na oczy co dolega twojej śwince ;)))


Dakota
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 stycznia 2018, 13:23
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Dakota » 23 stycznia 2018, 20:21

Tak to wygląda aktualnie:
https://imgur.com/ZRlS2N4

Na razie nie widzę zmiany, ale to dopiero 4 dzień smarowania. Odkryłam jeszcze łysinę i łuszczącą się skórę pod przednią łapką, tu jest dużo trudniej z aplikacją kremu... Mały dalej biega, je za dwóch i nie drapie się uciążliwie. Dostaje dodatkowo kroplę Juvitu codziennie. Pisałam do polecanego weterynarza, może coś doradzi na odległość, jeśli nie, to spróbuję najpierw u weterynarza w swoim mieście, nie chcę, by zmiany się rozlały po całym ciele.


Dakota
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 20 stycznia 2018, 13:23
Kontaktowanie:

Re: Zmiana skórna na pupie

Postautor: Dakota » 28 stycznia 2018, 15:09

Weterynarz pobrał zeskrobiny i potwierdził, że to grzybica. Pasożytów w zeskrobinach nie wykryto. Świnka została wykąpana w szamponie łagodzącym, wet zaaplikował przeciwgrzybiczy lek w sprayu i dał zastrzyk przeciw pasożytom (prewencyjnie). Dziś już bardzo duża zmiana na lepsze, a minęły dopiero 3 dni. Jestem dobrej myśli, w przyszłym tygodniu idziemy na kontrolę i powtórne pryskanie.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas