Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: ahimsa » 29 marca 2018, 10:50

Super :)


Awatar użytkownika

annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 29 marca 2018, 20:10

dzień po zabiegu mam pytanie do @Renika - czy Twoja świnka również po zabiegu wydawała dziwne dźwięki? mój świnek jak wącha to dziwnie chrobocze, zastanawiam się czy to normalne po zabiegu czy coś się dzieje niedobrego.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: Renika » 29 marca 2018, 20:46

Fufa po zabiegu nie harczała przez nosek (ona tak jakby straciła głos, nie umiała kwiczeć jedynie lekko chrumkała pod noskiem) ale miałam świnki które wydawały takie dźwięki przy jedzeniu, myciu i wąchaniu. W 1 przypadku był to lekki przerost kości zębów w kierunku jamy nosowej (widoczne na RTG) który lekko drażnił śluzówkę noska. Nic złego poza tym harczeniem się nie działo. 2 przypadek był podobny ale niestety był to objaw chorobowy (zapalenie płuc). 3 świnka lekko pohukiwała, tzn. nie harczała jak pozostałe ale podczas snu wydawała dźwięki jak sowa, okazało się że była to choroba serca (przerost), brała leki przez kolejne 5 lat i wszystko było w normie. W końcu 4 - obecna świnka czasami sobie harczy podczas jedzenia ale jak byłam na wizycie u weta to osłuchowo płuca były czyste. Myślę że to przez sianko które podawałam, było bardzo drobne i pyliło a ona lubi łapczywie jeść ;). Teraz dostaje inne i nie ma objawów. W każdym z opisanych przypadków nie było wydzieliny z noska, apatii ani innych niepokojących objawów a chrobotanie trwało dłuższy czas (nawet pół roku) z pewnymi przerwami. Zwróć też uwagę na podłoże w klatce - ja z trocin przerzuciłam się na dry bedy. W tej sytuacji zadzwoniłabym pewnie do weterynarza i opisała objawy - wydaje mi się jednak że moża tak być po zabiegu bo moja świneczka nie umiała już później kwikać. Nie wiem też jak duży płat tarczycy został usunięty. Obserwuj ją, ja już nauczona doświadczeniem mam zawsze przy sobie taką mini apteczkę dla świnek w razie potrzeby. Na chrobotanie podaję zawsze dużo wit.C, doraźnie meloxidyl (lek przeciwzapalny) a w razie duszności (nagłe problemy z oddychaniem) lek zciągający wodę z płuc up card i jadę szybko do weterynarza.


annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 29 marca 2018, 23:43

dzięki za odpowiedź. U Edzia wcześniej było ok z dźwiękami, standardowo kwiczał, chociaż od pół roku troszkę mniej, bo tarczycę miał na tyle powiększoną, że kwik nie był tak głośny jak kiedyś. Do czasu zabiegu nie chrobotał, a teraz coraz bardziej, jakby miał wodę w drogach oddechowych. Dostaje antybiotyk od wczoraj, bo weterynarz powiedziała, że ma objawy infekcji dróg oddechowych. No nic, jutro z rana dzwonię do lecznicy, idą święta, wszystko będzie zamknięte a to chrobotanie jak dla mnie normalne nie jest nawet po zabiegu i bardzo się martwię :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: Renika » 30 marca 2018, 0:42

Skoro jest to infekcja oddechowa to antybiotyk trzeba podawać. Ok.2 godzinki po antybiotyku należy zawsze podać probiotyk (bio lapis lub bio protect) aby nie było problemów z ukł. pokarmowym. Zaopatrz się w karmę ratunkową dla gryzoni (herbi care plus, rodi care, marumoto itp.) oraz leki które sama możesz podać w razie potrzeby - zapytaj o to weterynarza. Podawaj dużo wit. C, najlepiej naturalnej (mielona skórka z dzikiej róży http://www.herba-med.pl/pl/p/Dzika-Roza ... wocowy/548) ale cebion też warto mieć.


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: Caviova » 3 kwietnia 2018, 20:48

annsil, i co ze świneczką?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas