Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 22 stycznia 2018, 22:06

Witam, proszę o pomoc w temacie.

Mam 2,5 letniego samczyka. Pierwsze problemy zaczęły się pół roku temu, kiedy po powrocie z wakacji odebrałam świnkę od rodziców, którzy się opiekowali i świnek zaczął miewać miękkie nieregularne kupy (w większości bezkszałtna masa przyczepiona do odbytu), brudził sobie domek itd, poza tym czuł się dobrze, wszystko chętnie jadł i pił. Podczas wizyty u weterynarza dostał zastrzyki z antybiotykiem (3x1 dziennie), było lepiej tylko w te dni, kiedy dostawał zastrzyki, później niestety wszystko wróciło do nowej "normy". Taka forma kupek utrzymywała się do końca roku. Nie pomagało kolejno odstawienie warzyw, odstawienie zieleniny, odstawienie siana, zmiana siana, zmiana karmy suchej, przegotowywanie wody, wyłączenie warzyw, włączenie więcej warzyw itd (różne eksperymenty były, ale nigdy na raz). Przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości, że tak już ma i będzie robił maziste kupki. Pod koniec roku zaobserwowałam, że świnek czasem nie kwiczy normalnie, tylko tak jakby był przeziębiony, miał wydzielinę z nosa i ochrypnięty głos. Znów trafiliśmy do weterynarza (nie specjalisty od gryzoni, gdyż takiego w okolicy nie ma), znów antybiotyk w zastrzykach, przez 4 dni pod rząd. Nie pomogło na głos, za to unormowało się z kupkami, teraz w większości jest ok, czasem po selerze naciowym zdarzy mu się zrobić na miękko. Co do chrypy - widziałam, że świnek chętnie zawija się w kocyk i lubi się wygrzewać w ciepłym, na kolankach itd. Mimo, że jego klatka nie stoi w miejscu gdzie są przeciągi i na podłodze ogrzewanej, podłożyłam mu ręcznik pod klatkę i boki ociepliłam kocem polarowym. Nastąpiła poprawa, charczy mniej, chociaż gdy mam go blisko ucha słyszę, że oddycha z cichym świstem. Jeśli chodzi o samopoczucie to nie jest apatyczny, zawsze chętnie reaguje na jedzenie, zwłaszcza warzywa świeże (nigdy prosto z lodówki, ogrzewam do temp. pokojowej). Podaję mu suchą karmę Versele-laga, marchew, nać pietruszki, jabłka, banany, czasem inne dozwolone owoce (nie wszystkie z w/w codzień) . Wode dostaje lekko ciepłą, co dzień zmienianą. Problemem obecnie jest to, że świnek chudnie, waży obecnie ok. 530g, a powinien 2x tyle. Wygląda już bardzo chudo. Nie wiem co może być przyczyną. Zamierzam zabrać go do specjalisty, ale że będzie to podróż ponad 70km w jedną stronę to pewnie nie prędzej niż za tydzień. Tymczasem zastanawiam się, czy ktoś z Was doświadczył podobnego problemu i może nasuwa się jakiś trop o co może chodzić?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: Renika » 23 stycznia 2018, 1:10

Niestety biegunka nie musi wcale dotyczyć tylko problemów z ukł. pokarmowym świnki. Trzeba zrobić badanie krwi, usg lub rtg aby wykluczyć guzy nowotworowe, chorą wątrobę, badanie bobków na kokcydia i inne pasożyty. Spadek wagi jest niepokojący, czy świnka dużo je? U mnie był problem z guzkiem tarczycy, świnka jadła i chudła, do tego miała przewlekłą biegunkę. Po wykonaniu zabiegu usunięcia guzka wszystko wróciło do normy.


annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 23 stycznia 2018, 19:00

W tej chwili biegunki (choć nigdy nie była to wodnista wersja) nie występują. Świnka je ilościowo tak jak zwykle, czyli dużo i chętnie. Dziękuję za odpowiedź.


annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 27 marca 2018, 12:27

jutro świnek przejdzie zabieg usunięcia guzka tarczycy, trzymajcie kciuki!


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: Caviova » 27 marca 2018, 15:35

Czyli jednak te problemy miały inne podłoże, nie tak powierzchowne. Trzymamy kciuki mocno i daj znać jak będziecie po zabiegu. :)


annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 27 marca 2018, 16:20

niestety nadczynność tarczycy, dostaje tabletki Thiafeline 2x dziennie 1/4 (z 2,5mg), troszkę zaczął przybierać na wadze, ale nie jest to stan stabilny i cały czas właściwie tylko leży albo je i pije, dlatego mam nadzieję, że to się zmieni po zabiegu. Damy znać jutro :) dziękujemy za wsparcie!


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: Renika » 27 marca 2018, 21:07

Trzymam kciuki za udaną operację, mam nadzieję że przeprowadzi ją lekarz specjalista. Do tuczenia świneczki po zabiegu polecam suszony owies JR farm, pestki dyni oraz suszony groszek.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: ahimsa » 28 marca 2018, 13:36

Hej, też trzymam kciuki :)


annsil
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 22 stycznia 2018, 21:35
Lokalizacja: Gostyń
Świnki morskie: Edek
Kontaktowanie:

Re: chudnięcie, miękkie bobki, ochrypnięty głos

Postautor: annsil » 28 marca 2018, 20:38

dzięki wszystkim za wsparcie, wszystko poszło dobrze, Edek już po 1,5h był z powrotem z nami, bardzo szybko doszedł do siebie, w drodze do domu już jadł warzywa :) dziękujemy lecznicy Zwierzyniec z Wrocławia!!



Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas