Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problemy z siekaczami

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
marsza7375
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 23:50
Kontaktowanie:

Problemy z siekaczami

Postautor: marsza7375 » 29 stycznia 2018, 1:03

Witam wszystkich gorącą .
Mam na imię Mariusz i jestem tutaj zupełnie nowy dlatego z góry przepraszam jeśli umieściłem swój post w nieodpowiednim temacie , ale do rzeczy .
Mam mały problem z moja Gryzką otóż dostaliśmy a w zasadzie to syn na święta . Swinka z tego co wiemy jak mówiła pani w sklepie ma około 5 miesięcy i ma problem z gornymi siekaczami. Kiedy to zauważylismy ? Kiedy nie chciała jeść i była osowiala. Po wizycie u weter stwierdził niewydolność nerek . To nie dało nam spokoju i udaliśmy się do innego weterynarza, który stwierdził że nasza Gryzka nie chce jeść ponieważ nie ma w ogóle górnych siekacze A dolne sa bardzo przerosniete.Więc dolne.podział i po tygodniu bylo wszystko cacy Ale teraz po miesiącu sytuacja się powtórzyła ,dzisiaj zauważyłem że znów górne siekacze ma ukruszone a dolne w całości . Czy może ktoś poradzić co to jest i co z tym robić ? Dziękuję za zrozumienie i proszę o pomoc . Pozdrawiam


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: Renika » 29 stycznia 2018, 1:27

Skoro świnka ma słabe zęby to trzeba podawać duże dawki wit. C, najlepiej naturalnej (mielona skórka dzikiej róży podawana np.na kawałku papryki, jabłuszka, marchewki, można też nią posypać karmę ale wcześniej lepiej się upewnić czy śwince będzie smakowało). Można podać trochę natki pietruszki lub brokuła. Jest też wit.C w kroplach (cebion). Należy sprawdzić czy świnkę nie boli szczęka, wtedy ząbki nierówno się zcierają i przerastają. A skąd diagnoza niewydolności nerek? Czy to był weterynarz specjalista od zwierząt egzotycznych? Czy był badany mocz i są jakieś inne objawy? Jaką karmę świnka dostaje?


marsza7375
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 23:50
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: marsza7375 » 29 stycznia 2018, 10:37

Jeśli chodzi o weterynarza to nie wiem ponieważ to nasze pierwsze zwierzątko i nie mam rozeznania z weterynarza w moim mieście , ale nawet jej nie wyciągnął z pudełka tylko gołym okiem ocenił ze to niewydolność dał antybiotyk witaminę C i powiedział że za wiele szansa to nie ma . Nie zrobił nic kompletnie . Dopiero następny weterynarz jak już wspominałem zdiagnozować o siekaczach . Jeśli chodzi o ale to nie pamiętam nazwy . Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Świnkomaniaczka
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 3 grudnia 2017, 12:27
Lokalizacja: Lwówek Śląski
Świnki morskie: Leoś, Lucjan
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: Świnkomaniaczka » 29 stycznia 2018, 18:18

Weterynarze też nie mają radaru w oczach. Jak można stwierdzić niewydolność nerek bez badań? To tak samo jakby lekarz stwierdził zapalenie płuc bez osłuchania.

Daj jeść! - zapewne to bym usłyszała, jakbym rozumiała świnkowy. :kiss:

https://swinkimorskiell.blogspot.com/ < nowy post!!

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: Renika » 29 stycznia 2018, 22:11

Tu są polecani weterynarze: https://forum.cavia.pl/viewforum.php?f=20 , http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... 4bfddefa99
Ten weterynarz to jakaś porażka, nie idź więcej do niego bo jeszcze ci uśmierci świnkę podając trujący dla tych zwierząt antybiotyk! Jeżeli świnka dostała już antybiotyk to należy podać jej jakiś probiotyk na bakterie jelitowe, np. bio lapis, bio protect. Radzę kupić dobrą karmę dla świnki (Versele laga cavia complete, Vitakraft Special Junior Guinea Pig, Herbal Pets dla świnki warzywa i ziółka, inne lepsze karmy to Beaphar nature, Bunny dla świnek). Te tanie lub kolorowe typu Vitapol, Megi, Dako art niszczą wątrobę i nie nadają się do niczego. Świnka ma ewidentnie niedobory witamin, trzeba podać jej to co najlepsze. Dużo dobrego sianka, świeża (może być utarta) marchewka, pietruszka, ogórek, papryka czerwona, brokuł, cykoria, roszponka + czysta woda (nie z kranu).


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: Kluzka » 30 stycznia 2018, 14:45

I do tego wszystkiego radzę zaadoptować drugą świnkę tej samej płci. To zwierzęta stadne, które w samotności często chorują, są osowiałe, żyją krócej. Towarzysz często jest bardzo pomocny przy rekonwalescencji po chorobie. Ah, no i standardowo - nie kupuje się zwierząt w sklepach zoologicznych. Pochodzą one z pseudohodowli, są chore, często mają choroby genetyczne przez kazirodcze rozmnażanie w złych warunkach. Jeśli kupować, to z zarejestrowanej hodowli. Jeśli adoptować - to od SPŚM.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

marsza7375
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 23:50
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: marsza7375 » 2 lutego 2018, 10:14

Do Renika : Tym razem byłem u weterynarza podanego przez Spśm i z całym szacunkiem dla Niego ale.właśnie tam się.dowiedziałem ze w zasadzie sianko i sumy pokarm to wystarczajä a warzywa to juz nie koniecznie ,ponieważ Cawia jest z Ameryki południowej a tam takich rzeczy nie jadly . Powiem Ci tak mam teraz taką karkołomne w głowie ponieważ każdy mówi co innego jeden ze nie można podawać marchwi drugi ze dlaczego nie ze on podaje nawet odbitki z marchwi i skórki z jabłek . Masakra żona się pogubić. Więc jak jest ??? Pozdrawiam Propos zębów podciął i kazał przyjść za miesiąc ponieważ sam nie wiem od czego to może być .


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy z siekaczami

Postautor: Renika » 2 lutego 2018, 21:28

Jeśi chodzi o żywienie to oczywiście - bazą jest sianko, zioła i woda. Sucha karma powinna mieć dobry stosunek wapnia do fosforu, najlepiej jednorodna sprawdzonej marki. Natomiast świeże owoce i warzywa dostarczają świnkom witamin i minerałów, świnki je uwielbiają ale należy traktować to jako przekąskę a nie pokarm główny. Poczytaj tutaj o żywieniu: http://www.swinkimorskie.eu/SPSM/index. ... &Itemid=90
Ideałem jest dieta oparta na koncepcji Ratewatchers: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?t=3475#p50361.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas