Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

choroba-świerzb?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
panifowl
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 lutego 2018, 16:19
Kontaktowanie:

choroba-świerzb?

Postautor: panifowl » 13 lutego 2018, 16:28

Cześć. Jestem zmuszona napisać post i prosić was o pomoc. Wczoraj adoptowałam małą świnkę (7 tygodni) i na pierwszy rzut oka wydawało się, że jest okej. Miała strupek na ciałku, ale Pani powiedziała, że pogryzły ją inne świnki. Nie wydawało mi się to podejrzane, więc nie kłóciłam się z nią. Po przyjeździe do domu puściłam ją na wybieg (samą) i obserwowałam. No i zapaliła mi się czerwona lampka. Świnka strasznie się drapie, ma kilka(!) strupów/ran na ciele i zaczerwienioną skórę. Mówię sobie, super, kolejny chory zwierzak. No nic, trzeba jechać do weta.

I tu się zaczynają schody. Okazało się, że moje dwie wetki od gryzoni są na urlopie do marca, więc poszłam do normalnego weta z nadzieją, że nam pomoże. Niestety, pan doktor kazał obserwować świnkę przez tydzień(!) i jak nie przestanie się drapać to znaczy, że to świerzb i mam przyjść. Po tygodniu! Myślałam, że mnie szlag trafi.

Pomóżcie proszę, znacie jakiś lek na świerzba, który kupię w aptece, żeby śwince pomóc do czasu aż moja gryzoniowa wetka nie wróci z urlopu? Płakać mi się chce z bezsilności, bo maluch się męczy i jedyne czym go traktuję to octeniseptem na ranki, które mu się robią od drapania :(


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: choroba-świerzb?

Postautor: MixQQ » 13 lutego 2018, 17:48

Mój wet też ma małe doświadczenie z prosiakami, ale zna się na podstawowych rzeczach, gdy miał strupa wziął kawałek próbki pod mikroskop i okazało się, że to pasożyt, po miesięcznej kuracji zastrzykami było i jest wszystko okej. Zawsze jak kupujesz świnkę bez względu gdzie, to pasuje z nią iść na badanie kontrole

Nie znam się na leczeniu, ale maści to chyba tyle pomagają co i człowiekowi - całe nic, tu potrzeba konkretów a takim jest z pewnością zastrzyk, tym bardziej w tak zaawansowanym stadium choroby


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: choroba-świerzb?

Postautor: ahimsa » 13 lutego 2018, 19:15

Hej, tutaj są informacje na temat chorób w tym pasożytów zewnętrznych też świerzbu i ewentualnych leków
http://www.swinkimorskie.eu/choroby.php
tu też o drapaniu: http://www.ogonek.waw.pl/czeste_pytania ... orska.html
ale ja bym sama nie działała, ale może napisze ktoś, kto ma większe doświadczenie, ale możesz też zadzwonić do którejś z lecznic dla gryzoni i poradzić się telefonicznie, bo chodzi też pewnie o dawkowanie, to jest mała świnka, żeby nie przesadzić z lekiem.


panifowl
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 lutego 2018, 16:19
Kontaktowanie:

Re: choroba-świerzb?

Postautor: panifowl » 13 lutego 2018, 21:10

No właśnie moje wetki są na urlopie i niestety włącza się poczta głosowa z nagraną wiadomością o urlopie, więc nawet nie mam jak się ich poradzić :( No taki okropny pech, że aż nie mogę uwierzyć...


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: choroba-świerzb?

Postautor: ahimsa » 14 lutego 2018, 9:43

Rzeczywiście pech, ale może telefon do innej lecznicy dla małych ssaków i zwierząt egzotycznych (?), niekiedy są dyżury, lekarze odbierają, teraz jest taka pora może nie najgorsza - rano, wieczorami wydaje mi się jest większe oblężenie (ale też można się dodzwonić) ale rano może łatwiej porozmawiać przez telefon. Ja czasem dzwonię tu, jak się wstydzę do swojego województwa ;) http://www.ogonek.waw.pl/grafik_dyzurow.html
może powiedzą, że konieczna jest wizyta taka bezpośrednia ale może akurat coś doradzą... A poza tym - ja nie mam takiej osobiście odwagi żeby się dopominać - ale w zasadzie odpowiedzialność za leczenie powinien ponieść sklep zoologiczny, jak to jest świerzb to pewnie krąży od zwierzęcia do zwierzęcia jeśli nie było dezynfekcji klatek itd.


panifowl
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 lutego 2018, 16:19
Kontaktowanie:

Re: choroba-świerzb?

Postautor: panifowl » 2 marca 2018, 12:15

Cześć wszystkim :) Świnki już są po drugim zastrzyku i tak się zastanawiam kiedy już bezpiecznie będzie można je kolankować.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas