Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Miękkie kupki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Lilinka
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 lutego 2018, 12:20
Kontaktowanie:

Miękkie kupki

Postautor: Lilinka » 20 lutego 2018, 12:47

Witam Was serdecznie. Domyślam się, że już taki temat był poruszany na forum, jednak chciałam przedstawić dokładnie nasz przypadek. Zauważyłam, że od wczorajszego ranka moja 8 miesięczna świnka zaczęła robić bardziej miękkie kupki. Mają normalny kształt i kolor, nie mają specyficznego zapachu. Są konsystencji plasteliny. Świnka ma apetyt, pije i w jej zachowaniu nic się nie zmieniło. Cały czas jest radosną, rozbrykaną świnką. Jednak bardzo mnie to zaniepokoiło, bo nie chciała bym przeoczyć jeśli zaczyna dziać się coś złego. Od wczoraj ma ostawione mokre jedzenie. Je tylko suchy pokarm dla świnek, dużo siana i pije wodę z wit. C. Podaje jej też probiotyk. Jednak dziś kupki nadal są miękkie. Zastanawiałam się jaka może być tego przyczyna. Od czwartku Lilka ma nową koleżankę i zauważyłam,że gdy dajemy im jeść, Lilka podjada "maluchowi" to co lubi najbardziej, więc siłą rzeczy jadła więcej mokrego niż wtedy gdy była sama. Zmieniłam im jeszcze wodę, bo zawsze dawałam przegotowaną z wit. C a ostatnio Pani w sklepie poleciła nam wodę z minerałami Vitakraft. Wodę z minerałami odstawiłam, a świnka na diecie, choć wydaje mi się, że to nie przez wodę, bo młodszej nic nie jest, a też ją piła. Proszę powiedzcie mi czy jechać już z nią do weterynarza, czy poczekać np. do jutra jeśli nic się nie zmieni. Lilcia ma apetyt, na chorą nie wygląda, w zabawach wiedzie prym. Nie chciała bym ją dodatkowo stresować, jednak zdaję sobie sprawę, że świnki to delikatne stworzonka i czasem lepiej wcześniej zareagować. To nasze pierwsze świnki więc prosimy o wyrozumiałość :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Miękkie kupki

Postautor: Renika » 20 lutego 2018, 17:54

Jeżeli nie jest to biegunka (kupki nie przypominają bobków, są śmierdzące i wodniste a świnka ma oblepiony zadek) to nie trzeba się martwić. Dla pewności możesz pozbierać same bobki (z trzech dni) i dać do analizy u weterynarza.


Lilinka
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 20 lutego 2018, 12:20
Kontaktowanie:

Re: Miękkie kupki

Postautor: Lilinka » 21 lutego 2018, 14:45

Dziękuję za odpowiedź. Na szczęście Lilka znów robi normalne kupki. Widocznie zjadła za dużo "mokrego". Na wszelki wypadek jak będziemy u naszej Pani weterynarz na obcięciu pazurków zawiozę jej kał do analizy. Słyszałam, że warto od czasu do czasu skontrolować, czy świnka nie ma żadnych pasożytów. Tak jak wspominałam są to nasze pierwsze świnki i wszystkiego się dopiero uczymy:)


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Miękkie kupki

Postautor: MixQQ » 21 lutego 2018, 19:26

Biegunka nie jest aż tak groźna jak się wydaje, mój miał ze 2 razy i po zastosowaniu suchej diety + probiotyku ustąpiła dosyć szybko.


BajoJajo
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 8 listopada 2021, 21:52
Świnki morskie: Coffie.
Toffie.
Kontaktowanie:

Re: Miękkie kupki

Postautor: BajoJajo » 22 lutego 2022, 11:15

Myślę że to jest normalne. Chciałabym tylko dodać że nie polecam witaminy C w wodzie bo uwalniają się właściwości. Probiotyk chyba też bym odstawiła i zastąpiła to różnymi rodzajami ziółek które świnka musi dostawać dziennie. Poczytaj o tym jakie ziołka mają właściwości np. na the pig. Mój wet powiedział też że warzywka powinny dostawać w większości suszone a świeże tylko jako przysmak. Pogłaszcz swoje świnki ode mnie :D



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas