Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Załzawione oczko u świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Perusia
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2018, 15:02
Kontaktowanie:

Załzawione oczko u świnki

Postautor: Perusia » 13 maja 2018, 15:25

Dzień dobry, z góry mam nadzieję że piszę w dobrym dziale, pierwszy raz jestem na forum.
Mam pewien problem - otóż mam trzy świnki, samiczki, matka i dwie córki, są już trochę stare - mają z 5-6 lat. Wszystko było z nimi w porządku do ostatniego czasu, kiedy zauważyłam jak jednej z nich nadmiernie ropieje oczko, dokładnie prawe.
Sama świnka zachowuje się raczej normalnie, głodna jak zawsze, normalnie się wypróżnia, nie wygląda na apatyczną. Martwi mnie to oczko, bo jak byłam ze wszystkimi trzema u weterynarza to wszystko było okej, tylko wtedy go zaniepokoiło to wtedy lekko łzawiące oko, więc przepisał kropelki i dał zastrzyk i potem dwie porcje rozcieńczone w domu miałyśmy dawać doustnie. Na początku było okej ale potem łzawienie się wzmogło, świnka to oczko ma albo przymrużone albo całkiem zamknięte, wycieieram łzy (czy ropę) ale to nic nie daje. Drugie jest za to całkowicie zdrowe, ładne, duże i błyszczące. Raczej nie ma problemów z widzeniem, jak ją podnoszę otwiera oba oczka. Nie ma też żadnych "łusek" wokół oka, sierść jest w tym miejscu w porządku.
Niedawno doszło do tego jeszcze bardzo sporadyczne kichanie i dziwne odgłosy przy leżeniu mi na brzuchu, takie ciche i świszczące. Gruchanie przy głaskaniu jest jednak normalne.
Nie mam pojęcia co jej jest, nie wiem czy to pomoże ale miałam do niedawna samca w osobnej klatce (bo nie był wykastrowany) ale zdechł, moja mama mówi że to był rak bo nagle schudł, ciągle siedział napuszony, miał mocno zaropiałe oczka i był bardzo apatyczny.
Bardzo proszę o jakąś radę, może ktoś też miał taki problem, z góry dziękuję za pomoc. https://cdn.discordapp.com/attachments/395897533920051202/445214324164657163/IMG_20180513_150329.jpg


Awatar użytkownika

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: Darom » 13 maja 2018, 17:27

Ja bym oczko przemywał rumiankiem tak 3 razy dziennie. Rano, popołudniu i na noc. Do tego bym masował śwince nosek po całej długości lekko palcem. Możliwe, że ma zatkane kanaliki i dlatego tak się dzieje śwince. Ja tak miałem przy mojej śwince i ten sposób poleciła mi moja Pani weterynarz. Wypróbuj i myślę że pomoże.


Perusia
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2018, 15:02
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: Perusia » 13 maja 2018, 20:21

Bardzo dziękuję, na pewno wypróbuję ;)
A rumianek nie wysusza oczu? Gdzieś tak słyszałam, ale wolę się dopytać.


Awatar użytkownika
alvantis
Użytkownik
Posty: 703
Rejestracja: 23 czerwca 2013, 21:34
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Dunia [*], Łatek 1 [*], Łatek 2 [*], Pako [*], Tofik [*] , Mientus [*], Alfie, Crispy
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: alvantis » 13 maja 2018, 20:33

nie wysusza ;)

OD 14.04.18r. ZE MNĄ:
Alfie i Crispy

Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: MixQQ » 13 maja 2018, 22:16

Co to oka to mój miał tak samo, biała ropa pod okiem, a potem to już całkiem przymrużone aż w końcu całkiem zamknięte. Weterynarz przepisał krople i po jakimś tygodniu - półtora wszystko wróciło do normy.

Co do kichania itp, to dobrze by było, gdyby wet ją osłuchał. Ja u swojego podejrzewałem przeziębienie - a wyszło uczulenie na ściółkę


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: mysiapysia » 14 maja 2018, 0:57

WITAJ, przerabialam to samo, jesli chodzi o oczko to swinki sa mega wrazliwe i koniecznie musisz kupic gentamycynę(recepta od weterynarza, ja przy pierwszej wizycie tylko dalam zdjecia i filmik weterynarzowi na tel. bo swinki mialam dopiero od tyg. jak sie im to zaczelo i nie chcialam ich stresowac dodatkowo transportem:)) to jest antybiotyk na pewno pomoze przy zapaleniu spojowek jak pojawia sie przymrozenie oczka i /lub ropka , PATRZ PROSZE TYLKO CZY MRUZY BO SAMO NORMALNE OCZKO BEZ LZAWIENIA TYLKO "SZKLISTE" WSASNIE O NICZYM NIE SWIADCZY, EW. O ALERGII A CO DO KICHANIA TO PODEJRZEWAM przeziebienie, ogranicz prosze wietrzenie i przeciagi bo swinki sa bardzo wrazliwe na zimno


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: mysiapysia » 14 maja 2018, 1:31

PS jak moja opinia sie sprawdzi to zapraszam na priv, sama od 5 miesiecy mam 2 urocze swiniaczki i pochlaniaja spora czesc mojego czasu. Z tego powodu pomyślałam żeby otworzyć własna firmę=rzeczy tzn jedzonko dla nich na jesień/zimę i sianko na polanie koszone przez teścia kiedy jest ograniczony dostęp do trawy i zieleniny. Proponuje pierwsza paczkę gratis, tylko musisz pokryć koszt wysyłki i zobaczysz ze Twoje świnki "rzucą się" na to jedzenie. A Czemu? Bo mam działkę włącznie z dużym kawałkiem lasu i polan leśnych, poza tym niezliczony dostęp do łąk i polan leśnych, gdzie osobiście z córką zbieram zioła i trawę, poza tym plantacje porzeczek, malin i truskawek u nas i u teściów z dala od drogi i spalin (osoby zainteresowane zapraszam na zwiedzanie w.w. rejonów). A czemu zbieram? Zaczelo sie "niewinnie" od 2 naszych niesmialych swinek, ktore dzieki cierpliwosci i odpowiednim przysmakom staly sie "prawie" domowymi przyjacielami. "Prawie" bo nie maja nawet pol roku i im brakuje troche do pełnego oswojenia z człowiekiem (też nasz brak czasu bo mamy max 1,5 h dziennie gdzie to powinno być *2} ale zainteresowanym mogę wysłać film na żywo gdzie nasze świnki po dostaniu ziół robią tzw "popcoring" non stop, takie są szczęśliwe:) Oczywiście możecie kupić to gdzie indziej ale jakość naszych ziół \nie jest ta sama a nawet lepsza a kto jest z Trójmiasta to sam może podjechać i pokażemy skąd bierzemy zioła i jak suszymy, zapraszam do kontaktu:)


Perusia
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 maja 2018, 15:02
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: Perusia » 14 maja 2018, 18:40

Dzięki jeszcze raz, widzę że bez wizyty u weterynarza się nie obejdzie, ale damy radę.
Właśnie świnka cały czas mruży to oczko lub ma je zamknięte, ale poza tym normalnie je i tak dalej.
Może to rzeczywiście przeziębienie, jakiś czas temu je wypuszczałam na dwór, ale było ciepło no i były ładnie przykryte tak by udaru nie dostać.
W samym pokoju jest ciepło więc tutaj raczej wykluczam. W każdym razie pójdę do tego weterynarza, niech zbada wszystkie i wtedy się okaże ;)


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: mysiapysia » 17 maja 2018, 0:18

hej i jak było jaka diagnoza? Świnki są już leczone? Pozdrawiam


mysiapysia
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lutego 2018, 23:39
Kontaktowanie:

Re: Załzawione oczko u świnki

Postautor: mysiapysia » 17 maja 2018, 0:19

tzn świnka:) sama mam 2 wiec sie pomylilam z przyzwyczajenia:)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 14 gości

  • Dołącz do nas