Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Rana

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Mirriam
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 29 czerwca 2018, 10:11
Świnki morskie: Lusia & Lexi
Kontaktowanie:

Rana

Postautor: Mirriam » 30 czerwca 2018, 12:36

Witam!
Świnkę zakupiłam ponad 3 tygodnie temu w sklepie zoologicznym (proszę, nie linczujcie mnie za to, wiem, że to jest najgorsza opcja nabycia zwierzaka, ale w pobliżu nie ma żadnych dobrych hodowli, a o funkcjonujących już nawet nie wspominając. Nikt nie miał i nie ma także w obrębie małych prosiaków na wydanie) do towarzystwa dla drugiej. Tak, nie zostałam poinformowana przy zakupie pierwszej na giełdzie, że to zwierzęta stadne, byłam leciutko zielona w tym temacie, ale już wszystko, każda kategoria została przeze mnie nadrobiona. Na początku było spokojnie, świnki zostały prawidłowo połączone, polubiły się, ustaliły hierarchię. Schody zaczęły się trzy-cztery dni temu, kiedy to podczas tyrtolenia najmłodszej, wyczułam u niej na tułowiu strupa. Początkowe podejrzenia były następujące: starsza ugryzła drugą, bo stwarzała w tejże sytuacji potencjalne zagrożenie dla młodych w jej brzuchu (jestem przeciwna bezmyślnemu rozmnażanu zwierząt, ale zakupiona na giełdzie świnka okazała się być w ciąży, co jest dosyć częste w takich okolicznościach, co dopiero później udało mi się doczytać). Rana została odkażona, po czym prosiak wrócił znowu do klatki. Z uwagi na ich strasznie zżyłe relacje, nie mogę zbytnio ich rozdzielić. Pięciominutowe pieszczoty poza klatką z jedną świnką, niosą po całym domu tęskne kwiczenie obu. Aktualnie rana wygląda tak jak na załączonym zdj. Była smarowana maścią przepisaną kiedyś od weta na ewentualne problemy skórne. Lek trzymany cały czas w lodówce. Mimo to, świnka drapie i gryzie się po tej ranie, nie wiedząc czemu. Odrobaczona została od razu po przybycie do domu specjalnym preparatem (również przepisanym przez weta, jak byliśmy z pierwszą świnką u niego), także wszoły i pchły nie wchodzą w grę. Czy możliwe, że jest to spowodowane tym, że rana się goi? Czy to coś innego? Napomnę za czasu, że to jedyna ranka na jej ciele.
Liczę na wyrozumiałość i konkretne odpowiedzi. Z góry dziękuję.
Obrazek

Lusia & Lexi - dwa niesforne prosiako-dzieciaki :rotfl:

Awatar użytkownika

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Rana

Postautor: Darom » 30 czerwca 2018, 15:29

To jest grzybica i trzeba natychmiast jechać do weterynarza i nie czekać na nić.
Czy świnka jest osowiała ?


Mirriam
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 29 czerwca 2018, 10:11
Świnki morskie: Lusia & Lexi
Kontaktowanie:

Re: Rana

Postautor: Mirriam » 30 czerwca 2018, 17:41

Owszem, widać w jej zachowaniu drobną zmianę. Mam od weta maść przeciwgrzybiczną Pimafucort. Pomoże?

Lusia & Lexi - dwa niesforne prosiako-dzieciaki :rotfl:

Mirriam
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 29 czerwca 2018, 10:11
Świnki morskie: Lusia & Lexi
Kontaktowanie:

Re: Rana

Postautor: Mirriam » 5 lipca 2018, 12:20

Maść pomaga. Rana się nie powiększa, skóra goi, a na śwince nie pojwiły się kolejne łyse placki. Tym razem obyło się bez weta. Lexi, jak i Lusia czują się już coraz lepiej. Druga świnka urodziła dwa zdrowe oseski przedwczoraj c:

Lusia & Lexi - dwa niesforne prosiako-dzieciaki :rotfl:

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Rana

Postautor: ahimsa » 6 lipca 2018, 14:24

Fajnie, że ranka się goi. Oj to musi być uroczy widok, takiej świnkowej rodzinki... :)


Mirriam
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 29 czerwca 2018, 10:11
Świnki morskie: Lusia & Lexi
Kontaktowanie:

Re: Rana

Postautor: Mirriam » 6 lipca 2018, 18:19

ahimsa pisze:Fajnie, że ranka się goi. Oj to musi być uroczy widok, takiej świnkowej rodzinki... :)

Tak to prawda. Szkoda tylko, że przed porodem musiał się prosiak tak namęczyć ;/

Lusia & Lexi - dwa niesforne prosiako-dzieciaki :rotfl:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas