Strona 1 z 1

Dziwna kupka świnki

: 8 października 2018, 0:30
autor: Wikiwla
Witam.
Jak większość przepraszam, że zakładam nowy temat jednak nigdzie nie ma dokładnie takiej samej sytuacji. Świnka jest u mnie od kilku dni. Jest małą świnką ma nie całe dwa miesiące. Na samym początku wszystko było super. Kupka taka jak powinna być. Az tu nagle zrobiła się taka plastyczna i trochę śmierdzi. Pomyślałam, że może Budyń dostał za dużo warzyw. W końcu jest małą świńską. Odstawiłam na dzień warzywa i nagle przestał w ogóle robić kupki. Może sporadycznie jedna dwie ale dalej tej samej konsystencji. Świnka jest energiczna, je, pije. Nie wygląda na chorą. Ale nie chce nic przeoczyć. Powinnam odstawić na dłużej warzywa czy dać jej ale w minimalnych ilościach. A może czas do weterynarza mimo wszystko isc? :unsure:

Re: Dziwna kupka świnki

: 9 października 2018, 11:13
autor: ahimsa
Hej, na pewno warto przejść się do weterynarza.
Kupki muszą być, bo inaczej będzie coraz więcej problemów niestety. Czy patrzyłaś na brzuszek? Czy jest duży i twardy (wzdęcie)? Tu o wzdęciu:
http://www.swinkimorskie.eu/SPSM/index. ... Itemid=129
Może też świnka bardzo lubi warzywa i ten zastój to jest reakcja na zmianę, może chwilowa ale obserwuj to dalej- i też czy kupki stają się mniejsze np.
Moim osobistym zdaniem lepiej już trochę plastyczne niż jakby miało nie być ich wcale.
Może spróbować włączyć jakieś ziółka, jakiś susz który by zrekompensował zmianę w ilości warzyw (np. z Herbal Pets - Zioła uzupełniające dla świnki morskiej i Zioła podstawowe dla świnki morskiej), ale warzywa są też ważne także zupełne odstawienie na pewno nie na stałe, najwyżej na parę dni, przynajmniej ja jak miałam takie zalecenie to tak było - parę dni. Świnka musi mieć witaminę C więc jakby na dłużej odstawić te zieleniny czy warzywa z których ją pobiera to też odbije się to na zdrowiu.
Tu jest piramida żywieniowa dla świnek:
http://www.ogonek.waw.pl/kroliki/articl ... orska.html
Zawsze warto się skonsultować z weterynarzem, najlepiej specjalistą od małych ssaków, dla spokoju a poza tym może coś ciekawego podpowie.
Pozdrawiam!

Re: Dziwna kupka świnki

: 9 października 2018, 16:37
autor: Wikiwla
Bardzo dziękuję za informację. Budyń na szczęście zaczął roić kupki. Nie śmierdzą juz tak a właściwie wcale są jeszcze trochę plastyczne ale szybciej wysychają. Brzuszek właśnie sprawdziłam i wydaje mi się być ok. Nie ma żadnych baloników po boku tak jak było napisane w poradniku. Witaminy C ma pod dostatkiem. Dostaje hibiskus i ma karmę Versele Laga Cavia Complete z dodatkową zawartością witaminy C. Świnka normalnie bryka, je i pije. Nie jest osowiała ani nic z tych rzeczy. Myślę, że na jakieś parę dni jeszcze odstawię jej warzywa. W zamian dosataje z Herbal Pets różne zioła plus ma sianko z ziołami i karma również jest wzbogacona o zioła. O żywieniu na pewno więcej poczytam. Mam nadzieję, że niedługo znowu zacznie robić już normalne kupki.

Re: Dziwna kupka świnki

: 12 października 2018, 14:12
autor: silelda
Rozumiem, że wystarczyło odstawić warzywa na jakiś czas? Pytam dla doprecyzowania, jakby u mnie też się coś takiego stało, albo ktoś inny by szukał na forum podobnego problemu. :)

Re: Dziwna kupka świnki

: 12 października 2018, 14:27
autor: Wikiwla
Tak myślę. Odstawilam warzywa na trzy dni i dałam mu lekki napar z herbatki z kopru włoskiego do picia i na czwarty dzień wszystko wróciło do normy. Teraz dostaje tylko odrobinę świeżych warzyw i owoców. Doslownie minimalne ilości. Wydaje mi się że był za młody na takie ilości świeżych warzyw. :no:

Re: Dziwna kupka świnki

: 17 października 2018, 16:22
autor: myk
skieruj sie do weterunaza

Re: Dziwna kupka świnki

: 17 października 2018, 17:06
autor: Wikiwla
Juz jest wszystko w porządku. Kuracja taka jaka napisalam wyżej pomogla

Re: Dziwna kupka świnki

: 21 października 2018, 7:43
autor: primabalerina
lepiej isć do weterynarza