Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy to może być grzybica lub świerzb?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
3 Świnki
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 grudnia 2018, 8:50
Kontaktowanie:

Czy to może być grzybica lub świerzb?

Postautor: 3 Świnki » 24 grudnia 2018, 9:36

Około 10 dni temu kupiłam w sklepie zoologicznym świnkę w wieku 5 miesięcy. Sklep jest co tydzień odwiedzany przez weterynarza, i przed kupieniem świnki na ostatniej wizycie świnka była cała zdrowa.
W klatce mam też prawie 4 letniego samczyka. Poganiali się trochę, poskakali, jak to przy ustalaniu chierarhii bywa.
Raz wyjęłam świnki na wybieg i zauważyłam mały łysy placek na grzbiecie małego prosiaczka. Nie jest bardzo widoczny, bo sierść "z góry" go trochę przysłania. Na placku widać malutki (wielkości okruszka) strupek w kształcie plamki i drugi też nie zbyt duży (ale większy) strupek.
Świnka zachowuje się normalnie, je, pije, nie ma problemów z ruszaniem.
Nie przybywa też jej innych łysych placków, a ten jedyny raczej też sie nie powiększa.

Zaniedługo oczywiście pojedziemy do weterynarza, ale teraz chcę się upewnić.

Niektórzy by pewnie wykluczyli grzycę, bo sama w sobie nie jest powiązana z krwią i by tutał wywołać strup trzeba było się drapać. Dlaczego wykluczyć? Bo ta część osób uważa że świnka na grzbiecie nie da rady się podrapać.

Czy to może być grzybica lub świerzb, czy to po prostu zadrapanie (na przykład o drewniany mostek, który jest niski) ?? :P
Przepraszam jeżeli się rozpisałam :D

Pozdrawiam i dziękuję :D

Awatar użytkownika

wagant1977
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 6 stycznia 2019, 22:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Świnki morskie: Bartek i dwoje jego dzieci, Różyczka pasie się na niebiańskiej łączce :-(
Kontaktowanie:

Re: Czy to może być grzybica lub świerzb?

Postautor: wagant1977 » 6 stycznia 2019, 23:13

Jestem lekarzem rodzinnym. Podobny problem (ale bez strupów) mam u swoich świnek, podejrzewam grzybicę, dałem maść z klotrymazolem, czekam na efekty. Clotrimazol w kremie jest do kupienia bez recepty.


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Czy to może być grzybica lub świerzb?

Postautor: kira » 7 stycznia 2019, 12:45

Może stało się to podczas ustalania hierarchii

________________________
Pozdrawiam
Julia


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

  • Dołącz do nas