Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nie wiem co robić

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Bibikom1982
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2019, 14:40
Kontaktowanie:

Nie wiem co robić

Postautor: Bibikom1982 » 7 stycznia 2019, 14:54

Hej jestem tu nowa. Mam 2 swinki morskie od tygodnia znalazlam je na smietniku :sad: mialy byc u mnie tylko na chwilę ale jakoś się do nich już przyzwyczailam i nie Zamierzam oddac :) niestety mam problem bo nie chca jesc suchego jedzenia tylko siano i mokre oraz gałązki. Probuje już 2 karme i nic jak wsypuje tak leży. Czy powinnam je w jakis sposob przeglodzic nie podawac nic innego zeby sie zlapaly tej karmy? A drugi problem jest taki ze musialam otworzyc klatke i zrobic taki ala wybieg poniewaz ciagle na siebie stukaja zębami tez nie do konca wiem dlaczego. Do miski z zielonym spokojnie podchodzą i jedzą razem siano rowniez a jak konczy sie jedzenie to zaczynaja sie atakowac :( z gory dziekuję za pomoc w rozwiazaniu problemów. Dodam że to moje pierwsze gryzonie bo mam jeszcze psa i papugę.


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Moreni » 7 stycznia 2019, 14:58

1. Jakiej płci są świnki?
2. Jak dużą masz klatkę?
3. Jaką karmę im podajesz?
4. Fajnie by było w przybliżeniu oszacować wiek, ale to raczej nie będzie możliwe...


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: ita79 » 7 stycznia 2019, 15:05

Nie martw się tym ,że świnki nie jedzą suchej karmy- to tak naprawdę jest uzupełnienie diety a nie konieczność. To że jedzą sianko jest najważniejsze i jeśli dodatkowo uzupełniasz witaminki warzywami to już super. Pamiętaj o najważniejszej dla nich witaminie C (natka pietruszki, papryka) . Jeśli masz możliwość to kupuj (lub zbieraj w sezonie) również zioła (mogą być i suszone) - pokrzywa, liście krzewów owocowych, bazylia, mniszek, babka..itd itp.. i to będzie dieta idealna.

Ogólnie rzecz biorąc z karmą suchą trzeba trafić w gust świnek. Bywa też tak , że ich gust po miesiącach się zmienia, więc można próbować tych samych co jakiś czas. Nie wiem jaką im podawałaś , ale jeśli nie miałaś do czynienia z Versele Laga Cavia Complete - to polecam, bo jest to granulat jednolity, świnki więc nie wybierają jednego składnika zostawiając resztę (jak bywa z tymi mieszanymi)


Bibikom1982
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2019, 14:40
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Bibikom1982 » 7 stycznia 2019, 15:24

Swinki to samczyki według weterynarza.
Klatke kupilam 120 cm
Karma jaka kupilam to Versale-laga nature extra vegetables
A jesli chodzi o wiek to wet powiedzial ze to na 90 procent nieudany prezent wielkanocny czyli okolo roku maja


Bibikom1982
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2019, 14:40
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Bibikom1982 » 7 stycznia 2019, 15:26

To oni
Załączniki
IMG_20190106_192827_077.jpg
IMG_20190106_213006_808.jpg


Bibikom1982
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2019, 14:40
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Bibikom1982 » 7 stycznia 2019, 15:32

A to ta karma


IMG_20190107_153211_273.jpg


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Moreni » 7 stycznia 2019, 15:40

Cóż, prawdopodobnie nie są przyzwyczajone do lepszej karmy - jeśli wylądowały na śmietniku, to prawdopodobnie żywieniem tez się poprzedni właściciel nie przejmował i dawał najtańszą, same ziarna. W końcu przywykną, jak nie do tej, to do innej. Na razie pozostaje kupować małe opakowania i twardo sypać do miski, aż się przekonają. Jak przez jakiś czas nie będą jadły karmy, to też nic im nie będzie (tylko trzeba dawać warzywa bogate w wit. C ).

Jeśli to faktycznie takie młodziaki, to przechodzą teraz przez okres burzy hormonalnej - takie kłótliwe, marudne nastolatki. Pozostaje zapewnić dużo przestrzeni, dużą liczbę skryjówek, żeby nie było się o co kłócić (najlepiej 3 - dla każdego po jednym plus dodatkowy na zapas) i czekać, aż wyrosną. Dodatkowo warto zadbać, żeby piesek się za bardzo nie interesował klatką - drapieżnik w pobliżu może dodatkowo denerwować świnki, zwłaszcza, ze wcześniej mogły nie mieć z takim zwierzakiem kontaktu, więc nie wiedzą, co to za stwór.


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: kira » 7 stycznia 2019, 15:42

To że na siebie zębami stukają jest najbardziej normalnie tym bardziej że są to samczyki w ten sposób ustalają hierarchie

________________________
Pozdrawiam
Julia

Bibikom1982
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 7 stycznia 2019, 14:40
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Bibikom1982 » 7 stycznia 2019, 16:05

Moj pies jest zupelnie niezainteresowany to bardziej one jak wychodza na pokoj podchodza i interesuja się. Jesli chodzi o tego z dluga sierscia to niestety alecmusoalam mu polowe obciac gdyz mial bardzo sfilcowana siersc mam nadzieje ze w zaden sposob mu to nie zaszkodzi. Kryjowek i legowisk maja calkiem sporo i w klatce i poza klatka. Karme bede sypala regularnie moze sie zlapia a dzisiaj zakupie jeszcze ziola podstawowe dla swinek i co jeszcze mam kupic chłopakom?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Nie wiem co robić

Postautor: Moreni » 7 stycznia 2019, 16:21

Długowłosym świniakom sierść rośnie cały czas, więc pewnie podcinać (zwłaszcza na tyłku), trzeba będzie regularnie. Czesać zresztą też. ;)
Ziółka fajna rzecz, niezbędna wręcz w zdrowej diecie świnki. :) Jeśli do tego mają cały czas sianko i wodę, regularnie karmę i warzywa, to właściwie niczego nie potrzebują więcej (ewentualnie jakieś coś do czesania i cążki do pazurków, ale skoro masz psa, to coś do cięcia szponów pewnie też masz ;) ). Świniaki zasadniczo nie potrzebują jakichś szczególnych zbytków, niektóre lubią zabawki (moje naprzykład uwielbiają kulę-smakulę i rurkę po papierowych ręcznikach wypchaną sianem - siano z rurki 200 razy lepsze niż to samo z paśnika), ale nie wszystkie się nimi bawią. Najważniejsza jest zdrowa dieta.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas