Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Przerost zębów policzkowych, wybita żuchwa, ropień pod żuchwą.

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Lucek838
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 7 lutego 2019, 19:35
Świnki morskie: Lucek
Kontaktowanie:

Przerost zębów policzkowych, wybita żuchwa, ropień pod żuchwą.

Postautor: Lucek838 » 7 lutego 2019, 20:45

Witam! Piszę ten post żeby przestrzec każdego z was, abyście chodzili na regularne kontrole ząbków naszych kochanych przyjacieli. Od jakiegoś czasu mój Lucek (bo tak nazywa się świniaczek) notorycznie gryzł pręty klatki, co było nie do wytrzymania. Nie jadł tyle co zawsze, zostawiał warzywa i owoce, a byliśmy pewni że po prostu wybrzydza. Schudł z 1,100kg na 700g. W sobotę zauważyłam, że maleństwo ma opuchnięte oczko. Pomimo że puszczaliśmy go na bieganie po podłodze, kładł się w jednym miejscu, i nie reagował nawet gdy ktoś do niego podchodził. W poniedziałek udaliśmy się do weterynarza pierwszego kontaktu -co było ogromnym błędem-, licząc że pani doktor jakoś nas podratuje nawet jakimiś kropelkami (mając nadzieje, że jedynie coś sobie wbił). Pani doktor od razu stwierdziła, że to tylko i wyłącznie przerost przednich, dolnych ząbków. Bez namysłu skróciła je czymś w rodzaju nożyczek, i przepisała krople do oczu. Gdy poprosiłam o karmę ratunkową usłyszałam tylko że da sobie radę bez niej. We wtorek udaliśmy się do innej pani weterynarz, ponieważ w najbliższej okolicy nie ma kogoś kto specjalizuje się w zwierzętach egzotycznych. Pani po szybkim obadaniu wyczuła ogromny ropień pod żuchwą, po stronie napuchniętego oka. Po zajrzeniu do mordki okazało się, że zęby policzkowe zrosły się na wzór literki "x", przez co blokowały przełyk. Na tych zębach zgromadziło się wszystko, co Lucek próbował do tej pory zjeść, "zapychając" przełyk. Pani doktor wyczyściła przełyk, i postanowiła podłamać te zęby. Od wczoraj karmiliśmy go gerberkami dla dzieci, i domowej roboty papką owocową podając to przez strzykawkę. Dziś udając się na kontrolę, pani weterynarz dała małemu marne szanse na przeżycie, i podała nam numer do najbliższej przychodni zajmującej się zwierzętami egzotycznymi. Jak najszybciej udaliśmy się do tej kliniki. Maluch pod narkozą miał przycinane wszystkie ząbki. Jak się okazało jeszcze przed zabiegiem, Lucek miał wybitą żuchwę, najprawdopodobniej przez zły sposób przycinania zębów, całe poranione podniebienie, oraz ogromną dziurę w miejscu gdzie powinny być ząbki :( . Po dłuższej rozmowie z kimś, kto się zna na fachu, dowiedzieliśmy się że mały poradzi sobie, ale będzie potrzebował naszej pomocy. Kupiliśmy karmę ratunkową i mamy ogromną nadzieje że Lucek się z tego wyliże. Ktoś z was przechodził coś podobnego z swoją świnką?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Przerost zębów policzkowych, wybita żuchwa, ropień pod żuchwą.

Postautor: Renika » 8 lutego 2019, 11:41

Biedactwo, z tym problemem najlepiej udać się do specjalisty od stomatologii małych zwierząt, dr Jakuba Kliszcza. Przyjmuje w klinice Pulsvet w Warszawie i zajmuje się właśnie takimi ciężkimi przypadkami.
Nie piszesz czy ropień został usunięty? Po skracaniu ząbków świnka nie jest skora do samodzielnego jedzenia więc najlepiej zakupić kilka karm ratunkowych (herbi care, marumoto, dr Ziętek) aby nie jadła wciąż tego samego. Mam nadzieję że z żuchwą będzie wszystko dobrze ale wymaga czasu. Ja podawałam przez pewien czas swojej śwince lek na stawy Arthrostop i lek przeciwbólowy. http://jakubkliszcz.com


Lucek838
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 7 lutego 2019, 19:35
Świnki morskie: Lucek
Kontaktowanie:

Re: Przerost zębów policzkowych, wybita żuchwa, ropień pod żuchwą.

Postautor: Lucek838 » 8 lutego 2019, 14:26

Niestety jesteśmy z Dolnego Śląska i nie za bardzo mamy jak podjechać aż do Warszawy ;/ . Trafiliśmy na panią wet która za się na rzeczy. Ropień nie został usunięty, a dziś mamy kolejną wizytę i dowiemy się trochę więcej. Świnka jest zbyt słaba aby podać ją jakiemukolwiek zabiegowi. Już na śniadanko razem z karmą dr. Ziętek dostał 4 kropelki espumisanu. Zapytamy dziś o ten lek na stawy, jak i probiotyk. Dziękuje bardzo za odpowiedz!



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas