Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ząbek czy nie ząbek?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
nycollca
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2019, 21:59
Kontaktowanie:

Ząbek czy nie ząbek?

Postautor: nycollca » 8 kwietnia 2019, 22:13

Cześć wszystkim. Mam mały kłopot z moją świneczką. Ostatnimi czasy schudła, w zeszłym tygodniu zauważyłam, że straciła na wadze więcej niż powinna w momencie jak usłyszałam, że podczas jedzenia dziwnie zgrzyta ząbkami. Pojechaliśmy do weterynarza i jak się okazało ząbka trzeba było troszkę podciąć. Nadal jednak zgrzytała ząbkami podczas jedzenia i chcę zaznaczyć, że zaczęła jeść strasznie mało po tym jak zauważyłam to zgrzytanie. Pojechaliśmy więc znów do lekarza i znów kawałek ząbka został odcięty, dostała kilka zastrzyków na wzmocnienie, antybiotyk, witamina c i b, ale świnka jak nie jadła tak nie je. Ząbkami przestała zgrzytać, widzę, że apetyt ma, bo podbiega do jedzonka jak tylko dostanie, wącha, zagląda, bierze do pyszczka listek buraka, chowa się w kącik, ale listek od razu porzuca, a potem zagląda, żebym jej dała coś do jedzenia. Nie rusza praktycznie niczego co dostaje, trochę skubie trawę/koperek. Od półtorej tygodnia chodzimy codziennie na zastrzyki. Świnka jest żywsza ale wciąż nie je nic szczególnego. Dokarmian ją regularnie rozwodnionym granulatem i sokami z warzywm. I wczoraj znów uslyszalam jak zgrzyta ząbkiem. Pani weterynarz znów podcieła jej kawałek. Jest zdania że świnka po niejedzeniu przez przerośnięty ząbek jest osłabiona, dlatego nadal je tak słabo. Chciałaby jej go wyrwać ale boi się narkozy dla takiego małego zwierzątka. RTG czy badania nerek nie możemy zrobić bo nikt w okolicy nie dysponuje takim sprzętem. Jutro znów jedziemy do weta. Jestem totalnie załamana i zestresowana bo nie wiem co się dzieję z moja kruszynką. Zastanawiam się czy nie wyruszyć dalej do innego weta. Nie wątpię w moją pani doktor, ale wiem że nie ma odpowiedniego sprzętu dla tak małych zwierzątek. Ktoś może domyśla się co może dziać się z moją perełką? Będę wdzięczna za jakąkolwiek radę.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Ząbek czy nie ząbek?

Postautor: Renika » 9 kwietnia 2019, 1:56

Ząbki trzonowe należy zbadać specjalnym sprzętem u dobrego weterynarza (najlepiej bez narkozy), wtedy się okaże czy one są przyczyną choroby. Jeżeli nie to możliwe jest nadwyrężenie stawu żuchwowo-skroniowego. Ząbki nie schodzą się pod dobrym kątem i nie ścierają prawidłowo a świnka odczuwa ból podczas jedzenia. Można wtedy podawać śwince specjalny lek na stawy Arthrostop, leki przeciwbólowe oraz cały czas dokarmiać karmą ratunkową (dr Ziętek, Marumoto, Herbi care plus) aby nie traciła na wadze i przewód pokarmowy funkcjonował prawidłowo.


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Ząbek czy nie ząbek?

Postautor: Gegoru » 10 kwietnia 2019, 13:53

Najlepiej udać się do weterynarza, który specjalizuje się w świnkach morskich. Większość weterynarzy zna się na psach i kotach. Jeśli chodzi o podstawy podstaw to można się udać, ale dla mnie od razu wybrać takiego, który zna się na rzeczy. Jak widzisz, Twój weterynarz nie ma nawet sprzętu dla świnek morskich, więc diagnoza jest na starcie utrudniona. Poszukać czy w okolicy nie ma weterynarza od świnek morskich/małych gryzoni, ewentualnie zadzwonić i wprost zapytać. Koniec języka za przewodnika. Dobry weterynarz sprawdzi, zbada i doradzi.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

  • Dołącz do nas