Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Grzybica u świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
kamil99754
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 kwietnia 2019, 11:37
Lokalizacja: Rzeszów
Świnki morskie: Tadzik
Kontaktowanie:

Grzybica u świnki

Postautor: kamil99754 » 15 kwietnia 2019, 11:53

Witam. Mam na imię Kamil. Jestem nowy na forum. Więc przepraszam za błędy jeśli jakieś wystąpią :)
Do rzeczy. Od ok półtora miesiąca jestem w posiadaniu rozetki ,zakupionej w sklepie zoologicznym. Jest dla dla mnie i żony nasze oczko w głowie. Zauważyliśmy pewien problem u naszego świniaka a mianowicie wypadanie sierści podrażnienie na skórze i strupy. Weterynarz stwierdził że to grzybica i przepisał nam maść,nazwy teraz nie pamiętam. Po stosowaniu od 3 dni jeden ze strupków odpadł i wygląda trochę lepiej ale grzybica rozprzestrzeniła się w następne miejsce i jest bardzo duży strup. Zauważyłem również że po stosowaniu maści świnka się drapie o poidło co skutkuje że jest cała mokra i poklejona.
I tu moje pytanie. Czy to normalne że może maść jej przeszkadza i się skrobie ?
Czy w przypadku grzybicy stosowaliście jakieś szampony do kąpieli aby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu ?
Rozmawiałem dziś z weterynarzem ,mamy jechać na kontrolę i mówiłem że to przechodzi w inne miejsca. Zaproponował mi szczepionkę przeciwgrzybiczną. Mieliście z tym do czynienia ? Pomaga ? Są jakieś efekty? A może stosowaliście jakieś pudry bo też coś wspominał o tym, że można będzie zastosować.
Czym odkażać klatkę ? Ocet i gorąca woda czy może zaopatrzeć się w jakiś spray antybakteryjny.
Trochę się martwię bo wiem że nie zawsze weterynarze sobie dają rady z tak małymi zwierzakami ,nie chciałbym też zbytnio męczyć świnki jeżdżeniem do weterynarza. Dostałem namiar do weterynarza z polecenia. U świnki kuzyna poradził sobie z problemami z zębami.
Z góry dzięki za odpowiedź ;)


Awatar użytkownika

Tosia1
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 8 kwietnia 2018, 11:12
Kontaktowanie:

Re: Grzybica u świnki

Postautor: Tosia1 » 15 kwietnia 2019, 19:11

hej,

przerabiałam już grzybicę - najważniejsze to:
- weterynarz od zwierząt egzotycznych
- wymyj porządnie klatkę, spirytusem, octem
- wyrzuć wszystko drewniane, materiałowe trzeba wyprać lub wyrzucić
- dawaj dużo warzyw zieleniny z wit C
- nastaw się na dłuższy okres leczenia

mi weterynarz dał Clotrimazol - w aptece bez recepty, Imaverol - od weta - te dwa do miejscowego smarowania oraz Nizoral do kąpieli. kazał smarować i kąpać co 3 dni.
jak powróciło to dał jakiś syrop ale jak się zwał to nie pamiętam. no i zastrzyk jaki też nie wiem. pomogło wszystko razem.

uważaj na siebie, grzybicą łatwo się zarazić.

poczytaj tu na forum jest obszerny temat o leczeniu grzybicy :)

no i bez paniki :)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas