Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

atak paniki u świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Antoś
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwietnia 2019, 13:54
Kontaktowanie:

atak paniki u świnki

Postautor: Antoś » 25 kwietnia 2019, 14:25

Cześć, świnka jest z nami od roku. Do tej pory była nadzwyczaj spokojna, kontaktowa, uwielbiała głaskanie i jedzenie o które sama się upominała. 3 dni temu nie zjadła śniadania, co nas trochę zaniepokoiło. Kilka godzin później zaczęła się dziwnie zachowywać. Skakała po całej klatce, rzucała się na kratki, wskakiwała na dach, nie było to normalne zachowanie, raczej przypominające atak paniki. Pojechaliśmy do weta. Lekarz dał jej dwa zastrzyki i espumisan. Kazał w dniu kolejnym dać tylko siano i trochę suchego - tak zrobiliśmy. Dziś świnka trochę zjadła ale niewiele jak na jej możliwości. Bardziej martwią mnie ataki paniki, które mam wrażenie się nasilają. Dziś w nocy 3 razy nas obudziła, ponownie rzucała się i skakała po całej klatce (co wcześniej się nie zdarzało). Dziś powtórka, miała już dwa napady, jest wystraszona, nieufna, nie bardzo zainteresowana jedzeniem. Po wzięciu na ręce idzie po meble, chodzi po domu. Wcześniej jak była głaskana nigdzie się nie wybierała. Co robić? Ktoś miał taki przypadek? Co pomogło? Jak to się skończyło?


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: atak paniki u świnki

Postautor: ahimsa » 25 kwietnia 2019, 17:10

Cześć, trzeba by podjechać do specjalisty według mnie - trudno tak intuicyjnie coś powiedzieć, moja świnka była bardzo zdziczała, miała dziwne zachowania jak miała bardzo dużą nadczynność tarczycy. Z drugiej strony jak to stało się nagle - czy mógł zadziałać jakiś czynnik nagły, który wpłynął na czynności psychiczne/neurologiczne(?)... W każdym razie świnki są delikatne i jak nie je, to musisz zacząć dokarmiać - poczytaj o karmieniu przymusowym, ale ja bym szła jak najszybciej do weterynarza specjalisty zrobić badania, bo po prostu czas tu bardzo się liczy, a pewnie i świnka męczy się. Czy świnka nie chudła wcześniej albo nie tyła nadmiernie... Jak bobki, ruchliwość... Ale to jest takie zastanawianie się, nie zastąpi badań, a nawet jak włączysz to dokarmianie to jak ma te napady to nie wiesz co się dzieje, czy ją coś w środku nie boli... Zdrowia dla świniaka!!


Antoś
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwietnia 2019, 13:54
Kontaktowanie:

Re: atak paniki u świnki

Postautor: Antoś » 25 kwietnia 2019, 19:49

Teraz wyjąłem ją z klatki. Zjadła 4 plasterki ogórka troche natki i koperku także z jedzeniem jest w miarę ok (poza klatką oczywiście bo z miski w klatce nic nie ruszyła). Poźniej było głaakanie na kolanach. Po kilku minutach zaczęła się wiercic. Odłożyłem do klatki. Pędem schowała się w domku, który wcześniej przestawiła na środek klatki. Siedzi w środku i ani myśli wyjść.


Antoś
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 kwietnia 2019, 13:54
Kontaktowanie:

Re: atak paniki u świnki

Postautor: Antoś » 25 kwietnia 2019, 19:51

Tak się jeszcze zastanawiam. W niedzielę był u nas pies. Co prawda swinka wcześniej miała do czynienia z yorkiem, a teraz to był młody kundelek. Objawy paniki pojawiły się we wtorek. W poniedziałek było wszystko ok.


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: atak paniki u świnki

Postautor: ahimsa » 26 kwietnia 2019, 18:58

No to może pasożyty? U weterynarza można zrobić badanie - do słoiczka trzeba zbierać bobki, najlepiej by były z całego dnia albo może z wieczora, nocy i poranka, w lodówce je do wyjścia do weterynarza mieć... W każdym razie nie ma co wróżyć z fusów, idź do weterynarza. Może jakieś pasożyty zewnętrzne (?), to weterynarz może to sprawdzić. Może już byłeś u lekarza; potem weekend majowy, może być trudniej, jeśli w ogóle nie będzie za późno...



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas