Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

prośba o ocenę stanu zdrowia

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
darkdivinity
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2019, 19:38
Kontaktowanie:

prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: darkdivinity » 29 maja 2019, 19:58

Witam,
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich :)
Nasza rodzinka stała się dzisiaj posiadaczem dwóch nowych jej członków - kawii domowej. Oby dwie zostały zakupione w związku z zbliżającym się 1 czerwca dla córki, niemniej jednak jako świadomy człowiek wiem że to ja się będę nimi zajmował :)
Generalnie zamieszkały w klatce 100x50x40 po króliczku miniaturowym, wypełniona trocinami. Do jedzenia będą dostawały tak jak nasz królik karmę z jr farm oraz z tejże firmy zioła itd. Kwestie żywieniowe właśnie uaktualniam.
W dużym skrócie, miała być jedna świnka. Doczytałem że nie powinno się ich hodować solo więc znalazłem ofertę sprzedaży na olx kawii podobnej wielkości. To dobrałem też drugą, niby jest trochę większa. I odnośnie tej mam wątpliwości. Generalnie to mieszkała w gnoju - gdzieś w piwnicy na deskach. Oby dwie są młode, około 2-3 miesiące. Ta druga "z gnoju" miała jakieś takie dziwne uszy, do tego cała była usmarowana taką jakby sadzą ? Więc po wpuszczeniu do klatki niewiele myśląc postanowiliśmy z żoną ją wykąpać. W ruch poszedł szampon hipoalergiczny dla psów. I teraz główne pytanie, jak oceniacie stan zdrowia ze zdjęć ? Czy łyse placki w sierści za uszami wielkości uszu są normalne jak np u królików ? Uszy były makabryczne, postrzępione. Po domyciu są dość ładne różowe.
Świnka nr 1 jest ze sklepi zoologicznego, tutaj nie mam zastrzeżeń - okaz zdrowia. Młodziaki siedzą obecne razem przytulone - jeśli się okaże że nr 2 jest chory to czeka mnie leczenie obydwu...
Pozdrawiam
Załączniki
3.jpg
2.jpg
1.jpg


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: Renika » 29 maja 2019, 20:42

To normalne, że świnki nie mają sierści za uszkami. Nie widzę dokładnie świnek ale wyglądają dobrze :)


darkdivinity
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2019, 19:38
Kontaktowanie:

Re: prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: darkdivinity » 29 maja 2019, 20:48

Dzięki, najbardziej bałem się grzybicy :(
śpią bidulki, stresu dużo do tego nowi kumple.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: Moreni » 29 maja 2019, 21:51

Ogólnie to tak, łyse placki za uszami to u świnek norma. Jeśli skóra jest ładna i gładka, nie łuszczy się anie nie ma na niej ranek, to nie ma się czym przejmować. Natomiast zwierzaka z takich warunków i tak zabrałabym na profilaktyczną kontrolę do weta. Może nie teraz, zaraz, ale w ciągu kilku dni.

Ważyliście maluchy? Tak "na oko" oceniając po zdjęciu, białasek faktycznie może mieć te 2-3 miesiące, ale łaciatkowi nie dałabym więcej niż 3 tygodnie. Dobrze odżywione miesięczne świnki powinny ważyć ok. 300g, dwu-, trzymiesięczne 400+. (w ogóle warto ważyć, stały spadek wagi to pierwsza i często najwyraźniejsza oznaka chorób).


darkdivinity
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2019, 19:38
Kontaktowanie:

Re: prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: darkdivinity » 30 maja 2019, 21:22

Dzięki za odpowiedzi.
Obecnie świnki siedzą w domku w klatce mało się ruszają


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: Renika » 31 maja 2019, 13:11

A mają jakieś wyposażenie w klatce: paśniki na sianko, tunele, hamaczki, półki, legowiska? Skoro są są zdrowe i ładnie jedzą to może się po prostu nudzą?


darkdivinity
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2019, 19:38
Kontaktowanie:

Re: prośba o ocenę stanu zdrowia

Postautor: darkdivinity » 31 maja 2019, 19:01

Raczej są zestresowane. Obecnie kompletuje wyposażenie. Póki co podstawa, domek, poidełko miski. Wymieniłem dzisiaj trociny na pellet drzewny. Wrzuciłem parę gałązek wierzby itp. Dostały mniszka i inne zioła polne. Daję im czas, muszą się zaaklimatyzować.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas