Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
KaGo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 sierpnia 2017, 16:51
Kontaktowanie:

Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: KaGo » 1 czerwca 2019, 7:07

Hej. Zakładam nowy wątek, ponieważ dotąd nie znalazłam rozwiązania mojego problemu.
Szeregowy, 3- letni samiec, waga przed chorobą ok 900 g. Od marca 2019 mocz czerwony. W USG kamienie w drogach moczowych. Weterynarz zalecił no-spę, lek p/ krwotoczny (cyclonamina), kapsułki Nefro- herb. Nie wykonał badań lab. Nastąpiła poprawa, mocz bez krwi, kontrolne USG- już tylko piasek w drogach moczowych.
Od 1 maja ponownie kilka razy krew w moczu, brak apetytu, osowiałość, spadek masy ciała.
USG- nadal piasek w drogach moczowych, waga 680 g. zostawiliśmy Szeregowego u weta, podobno miał podpiłowane żeby trzonowe.
Po wizycie nadal brak apetytu, osowiałość. Po przeczytaniu Waszych rad zmieniłam weta.
Okazało się, że zęby policzkowe wymagają korekcji, w bad lab niewydolność nerek, podwyższony poziom wapnia, poza tym morfologia w normie, parametry wątrobowe w normie. Waga 670 g. Wet kazał dokarmiać karmą granulatem rozrobionym z wodą za pomocą strzykawki, 4 ml co 3 godz. Wykonano korekcję zębów, dostałam lek na nerki Rubenal. Po 3 dniach waga 630 g, nadal brak apetytu, osowiały. Weterynarz zaproponował uśpienie. Podjęliśmy ostatnią próbę ratowania świniaka- dokarmianie strzykawką co 1,5 godz ok 4-5 ml przez 2 dni. Kontrola parametrów nerkowych- w normie. Zrobił się „żywszy”, chętniejszy do jedzenia, waga 700 g. Lekarz sam był zaskoczony, zalecił kontrolę za 2 tygodnie.
Niestety minęły dopiero 2 dni i znowu osowiałość, sam nie je, od strzykawki też się wykręca. Zwykłą karmę mieszam z karma ratunkową dr Ziętka i mu podaję.
Dziś waga 610 g. Powoli się godzimy z faktem, że czeka go uśpienie.
Ale może coś Wam jeszcze przyjdzie do głowy… Chcę mieć pewność, że zrobiłam wszystko, żeby go ratować.
Aha, nie jest sam, są jeszcze 2 chłopaki: 4-letni i 2-letni, już od roku wszyscy są oddzieleni od siebie kratami, ponieważ po licznych próbach połączenia nie dogadali się.
Zanim dopytacie, dostawał wit C.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: Renika » 1 czerwca 2019, 11:04

Czy na pewno nie ma kamienia tylko piasek w pęcherzu moczowym? Czy świnka piszczy przy załatwianiu? Skoro świnka źle ściera ząbki to może problemem jest staw żuchwowo skroniowy a nie piasek. Są różne przyczyny niejedzenia, np. ból, przerost ząbków lub nawet nowotwór (co trzeb wykluczyć w badaniach). Moja świnka też ma ciągły problem z piaskiem i podaję jej na stałe Allrodin https://www.feedmyanimal.com/allrodin-u ... blets.html oraz Shilintong http://www.zielarniakielce24.pl/shilint ... e-p-9.html . Efekty są bardzo dobre. Na problem ze stawem żuchwowym pomaga Osteoarthristop i lek przeciwbólowy (np.meloxidyl). Jeśli chodzi o karmę ratunkową to warto zainwestować w kilka rodzajów, polecam Marumoto Body build (tucząca), Herbi care plus i dr. Ziętka + zmielone pestki dyni na masę. Trzymam mocno kciuki, nie poddawaj się!


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: ahimsa » 1 czerwca 2019, 17:48

Cześć, ja bym tylko dopowiedziała, co do meloxidylu, że jako przeciwbólowy może lepiej byłoby włączyć tramal (?) - oczywiście z weterynarzem; mi tak ostatnia weterynarz doradziła, przy niewydolności nerek, że meloxidyl może mieć na nerki gorsze działanie, pogarszać, że jako przeciwbólowy przy niewydolnych nerkach ona przepisałaby tramal - sprawdźcie. Pozdr. Mój Bursztynek dobrze na tramalu funkcjonował, jak miał problem z bolącą żuchwą.


KaGo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 sierpnia 2017, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: KaGo » 1 czerwca 2019, 19:01

Szeregowy nie piszczy przy załatwianiu. Dałam mu meloxidyl i tak jakby troszkę bardziej jest zainteresowany jedzeniem. Podaję mu mielone pestki dyni, zobaczymy co będzie dalej. Zamawiam też suplementy diety na kamienie nerkowe i Osteoarthristop zaproponowane przez Renika.
Co do tramalu, mam dostęp do kropli dla ludzi i nie wiem jaką dawkę mogę podać 600 g śwince...


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: ahimsa » 1 czerwca 2019, 21:44

Hej, ja bym na własną rękę nie podawała, poprosiłabym weterynarza o poradę (zwłaszcza, że tramal to jest też lek jednak silny, to już są poważne leki), ale tak z ciekawości - jaka jest dawka meloxidylu u Twojej świnki? Mogłabym napisać ile ja podawałam tramalu, ale musiałabym znaleźć dokładne zapiski z karty od weterynarza i z etykiety kropli, żebyśmy wiedzieli czy to na pewno te same, ale ja bym się na własną rękę bała, jakby była jakaś reakcja niespodziewana, potem mógłby być kłopot. Ale ten lek niektórzy przepisują świnkom, ja się z tym dwa razy spotkałam, tylko nie pamiętam jak mi to tłumaczyła weterynarz z tymi nerkami.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: Renika » 1 czerwca 2019, 23:12

Tak, najlepiej dawkę skonsultować z weterynarzem. Skoro prosiaczkowi posmakowały pestki dyni (oczywiście łuskane :)) to zobacz czy nie polubi pestek słonecznika i banana. Świneczka musi przybrać na wadze, jeżeli to możliwe to dokarmiaj karmą ratunkową po 6-8 ml co 3-4 godzinki. Jak moja Grusia chorowała dokarmiałam ją po 10 ml różnymi karmami bo nic nie mogła samodzielnie zjeść. Są też takie bloki z sianka i ziół https://e-sklep.kakadu.pl/produkt-29617 ... .siers.htm (różne smaki), jak świnka nie może zjeść twardego sianka to tu jest ono drobniutkie i łatwo mieści się w bolącym pyszczku.


KaGo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 sierpnia 2017, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: KaGo » 2 czerwca 2019, 7:35

W poniedziałek wieczorem wizyta u weta. Dopytam o dawkę tramalu. Meloxidyl dostałam jak zdiagnozowano problem z ząbkami, dawałam 0,1 ml na dobę w strzykawce- wg zaleceń. Zostało mi jeszcze trochę, więc od wczoraj dostaje w takiej samej dawce.
Siana w ogóle nie je. Skubie odrobinę świeżej trawy oraz trochę ziółek Herbal Pets. Warzywka, które dotąd były jego przysmakiem (ogórek, dynia, cukinia)leżą, bo się nimi nie interesuje.
Dajemy co godzinę łącznie 2 ml karmy ratunkowej oraz pestki z dyni. Przyjęliśmy taką częstotliwość ponieważ Szeregowy wykręcał się i pluł jak dostawał więcej niż 3 ml co 4 godziny.
Dzięki za pomoc. Czekamy do jutra...Mam ochotę skontrolować jego wagę, ale boje się, że będzie jeszcze niższa i stracę nadzieję...


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: Renika » 2 czerwca 2019, 12:26

Spróbuj utrzeć ogórka na tarce, podobnie resztę ulubionych warzyw. U mnie podczas choroby hitem okazał się arbuz, tarta pietruszka, roszponka i jabłuszko. Trzeba dokarmiać więcej bo świnka będzie dalej chudła. Jak przyjdą pozostałe karmy ratunkowe to podawaj 4ml jednej, 4ml drugiej itp. aby było urozmaicenie. Ja mogę polecić też drobne płatki owsiane (górskie) https://zakupycodzienne.carrefour.pl/ar ... czne-300-g, poduszki owsiane Loftys https://www.krakvet.pl/product-chy-2708 ... -100g.html oraz bonbinos https://e-sklep.kakadu.pl/produkt-19543 ... rolika.htm (oczywiście zmielone, można z nich zrobić papkę i podawać przez strzykawkę jak karmę ratunkową).


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: ahimsa » 2 czerwca 2019, 19:57

Hej, to daj znać, jak u weterynarza, teraz moja świnka też dostała na stan zapalny 0.1 ml (meloxidylu) ale tylko na parę dni, tak byłam ciekawa po prostu, dzięki. Oj to trzymamy kciuki za Szeregowego!


KaGo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 sierpnia 2017, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Brak apetytu, spadek masy ciala, nerki zdrowe, zęby zdrowe

Postautor: KaGo » 3 czerwca 2019, 20:23

Jesteśmy po wizycie. Waga 617g. Dziś od godz 14 żywszy prosiak, podjadał suszki, sianko, trawkę, chętnie pił wodę. Na wizycie podjęliśmy decyzję, że obserwujemy dalej, dokarmiamy aż będzie ważył 700 g. Potem do rozważenia operacyjne usunięcie kamyczków z dróg moczowych. Okazało się, że ten piasek w nerkach może się „zlepiać” i robią się kamienie. Jedyna metoda to podobno operacja, obarczona 70% śmiertelnością. Wet powiedział, że po zabiegu kamienie mogą nawracać, bo to prawdopodobnie jest genetyczne. Więc jeszcze nie wiem co zdecydujemy.
Kontynuujemy leczenie p/ bólowe Meloxidylem. Wet powiedział, że tramal może bardziej zaszkodzić niż pomóc.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas