Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka morska nie je, brak problemów z zębami, co robić?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
estivke
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lipca 2019, 20:07
Kontaktowanie:

Świnka morska nie je, brak problemów z zębami, co robić?

Postautor: estivke » 5 lipca 2019, 20:32

Witajcie, od około tygodnia mam problem z moją 2,5 letnią świnką morską.
Jak pewnie wiecie, Cavia Nature zmieniła recepturę i prosiak nie chciał jeść nowej wersji. Kupiłam więc nową karmę. Po kilku dniach świnka przestała jeść, stała się bardziej osowiała. Weterynarz stwierdził, że trzonowce nie są długie, ale ostre, więc być może to jest przyczyną problemów świniaka. Inny zaś doszedł do wniosku, że zęby są całkiem w porządku, spiłował troszkę, ale dodał, że trzeba szukać innych przyczyn jej stanu. Od wtorku jesteśmy niemal codziennie u weterynarza, ale stan świnki się nie poprawił. Podaję jej karmę awaryjną zapisaną przez weta przez strzykawkę. Od wczoraj dostaje też antybiotyk. Nie mam pojęcia, co mogę jeszcze zrobić. Świnka jest wyraźnie smutna i osowiała, jednak reaguje wesoło na mnie, biega, gdy wypuszczam ją na ziemię. Gdy podaję jej ogórka - ucieszona podchodzi, wącha i odchodzi, czasem chwyci do pyszczka i zaraz wypluwa. Zauważyłam również, że bobki świnki są bardziej plastyczne (?) i utykają w odbycie, wydziela się nieprzyjemny zapach. Jej wargi sromowe (?) są jakby przesuszone i stwardniałe, wysunięte do przodu. Tajemnicą pozostaje płeć świnki - w sklepie 2 lata temu powiedziano nam, że to samiec, żyła cały czas z samcem w klatce i nie zaszła w ciążę. Teraz, gdy jest dorosła, nie widać jąder, weterynarz stwierdził, że to samiczka, ale dodał, iż nie jest pewny.
Czy jest coś, co mogę zrobić, żeby skłonić ją do samodzielnego jedzenia? Ze strzykawki je całkiem chętnie, połyka, ma odruch jedzenia.

Bardzo dziękuję za pomoc


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska nie je, brak problemów z zębami, co robić?

Postautor: Renika » 5 lipca 2019, 22:18

Skoro nie ma problemu z ząbkami to może nadwyrężony jest staw żuchwowo skroniowy? Zazwyczaj wtedy, podczas gryzienia świnka odczuwa ból i wypluwa pokarm. Tu pomógłby środek przeciwbólowy, lek Osteoarthristop oraz delikany masaż pyszczka.
Ciężko stwierdzić co jest przyczyną niejedzenia. Na problemy trawienne trzeba zbadać bobki, zobaczyć czy nie ma wzdęcia, zbadać krew, sprawdzić czy wątroba jest w dobrym stanie. A może trzeba zmienić karmę? Czy świnka je cokolwiek sama?
Czy świnka nie ma żadnych ranek, zadrapań w pyszczku?
Spróbuj ucierać świeżą karmę na tarce, może rozdrobnione da radę zjeść. Kup arbuza, jest miękki i soczysty - może posmakuje jej jak pokroisz na drobne kawałki. Skoro świnka chętnie je ze strzykawki to kup różne karmy ratunkowe aby miała w czym wybierać, zmiel jej ulubiony pokarm w młynku i sprubuj podawać na mokro lub na sucho.
Jeśli chodzi o sianko to polecam drobne ziołowe bloki które się łatwo kruszą i łatwo wchodzą do pysia https://e-sklep.kakadu.pl/produkt-29617 ... .siers.htm (są różne smaki).


estivke
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 lipca 2019, 20:07
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska nie je, brak problemów z zębami, co robić?

Postautor: estivke » 6 lipca 2019, 9:51

Od czwartku wieczór świnka sama nie je już nic. Nie zauważyłam żadnych zadrapań przy pyszczku. Dzisiaj jadę z nią do weterynarza na badania bobków, zobaczymy, co powie. Świnka zaczęła też trochę ciężko oddychać


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska nie je, brak problemów z zębami, co robić?

Postautor: Renika » 6 lipca 2019, 11:38

To niedobrze :(. Płyn w płucach to poważny objaw róznych chorób, od zapalenia dróg oddechowych, wzdęć po nowotwór. Trzeba podać furosemid oraz leki na duszności, zrobić dokładne badanie usg lub rtg bo bez diagnozy leczy się w ciemno. Mam nadzieję że podczas podawania antybiotyku podajesz również probiotyki aby odnowić florę bakteryjną w jelitach.
Ranki w pyszczku są niewidoczne gołym okiem, wychodzą przy badaniu ząbków trzonowych świnki specjalnym sprzętem. Nie wiem czy ten weterynarz zna się na świnkach ale ja udałabym się do polecanego specjalisty http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... ca626009d5


blannita
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2019, 12:01
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska nie je, brak problemów z zębami, co robić?

Postautor: blannita » 9 lipca 2019, 12:11

zdaje mi się, że skoro jest jakaś różnica w jej bobkach, to wcale nie musi być problem z pyszczkiem itp, a moze samym brzuchem? daj koniecznie znać jak bedziesz miała potwierdzoną diagnozę

Kup przeciwzmarszczkowe serum Mialenia już dzisiaj i pożegnaj się ze zmarszczkami https://mialenia.pl/produkt/mialenia/


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas