Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Antybiotyk i świnka

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ZukWojownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 21 lipca 2019, 15:58
Kontaktowanie:

Antybiotyk i świnka

Postautor: ZukWojownik » 21 lipca 2019, 16:11

Witam. Wczoraj byłam z moim 2letnim samczykiem u weterynarza. Świnka miała guz przy genitaliach, był to ropień. Zadecydowałam z weterynarzem o narkozie wziewnej i oczyszczeniu miejsca. 2 godziny później dostałam świnkę i antybiotyk. Loxicom i Veraflox, w dawkach 0,2ml 2x dziennie, dopyszcznie :). Świnka dostała leki wczoraj wieczorem i dziś rano, natomiast zauważyłam, że od 3-4 godzin jedzonko, w tym smakołyki, pozostaje nietknięte. Prosiak nie wygląda na osowiałego, nie jest też smutny i zbolały, chociaż chętnie się kładzie i przysypia. Czy brak apetytu może mieć związek z przyjmowanymi lekami? Brzuszek jest miękki, nie boli go gdy macam czy dotykam. Ranka po oczyszczaniu ropnia jest zasklepiona, zero jakichkolwiek zaczerwienień. Mogę coś dla niego zrobić? Martwię się, bo każda poprzednia świnka zawijała się po 4-5 dniach od momentu, gdy zauważyłam, że nie je. Macie jakieś pomysły? Jakieś wskazówki? Może ktoś miał taki problem?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: Renika » 21 lipca 2019, 23:00

Skoro świnka nie ma apetytu to trzeba ją dokarmiać karmą ratunkową bo dostanie wzdęcia. Najlepsze karmy to dr Ziętek, Marumoto i Herbi care plus - trzeba kupić u weterynarza lub zamówić jak najszybciej internetowo. Na tą chwilę trzeba zmielić w młynku jednorodną karmę którą świnka lubi i podawać do pyszczka przez strzykawkę co 2-3 godzinki. Przy antybiotyku należy zawsze podawać probiotyk (3 godz. po podaniu) np. flora defense, bio protect, bio lapis.


ZukWojownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 21 lipca 2019, 15:58
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: ZukWojownik » 21 lipca 2019, 23:58

Nakarmiłam go... Nurtuje mnie tylko, co się mogło stać, od rana jadł normalnie. Jutro zabiorę go do weterynarza. Bardzo się boję, że może być potrzebne karmienie strzykawką, z racji pracy nie mam jak tego dokonać, nawet nie mam kogo poprosić o pomoc. Pani weterynarz zapewniała, że świnka jest w super kondycji, że wszystko jest ok. Sama nie wiem co myśleć, czy zmienić weta, czy iść jeszcze raz w to samo miejsce...


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: MajaiRosie » 22 lipca 2019, 15:50

Jeśli świnka nie je, to umiera w przeciągu 48 godzin- tak jest zbudowany ich przewód pokarmowy, że kwasy żołądkowe działają bez względu na to, czy pokarm jest w żołądku, czy go nie ma. Czyli przy pustym brzuszku, świnka zaczyna trawić samą siebie od środka. Koniecznie dokarmiaj strzykawką co 3 godziny po kilka ml karmy ratunkowej. W nocy również. Jeśli nie masz takiej możliwości to zwieź może do szpitala dla zwierząt.
Obolałe zwierzęta po operacji często odmawiają jedzenia. Czy ten weterynarz ma specjalizację w zwierzętach egzotycznych? Czy świniak miał robione badania przez zabiegiem, tj. biochemia, moroflogia, USG?


ZukWojownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 21 lipca 2019, 15:58
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: ZukWojownik » 24 lipca 2019, 12:08

Prosiak zaczął jeść sam i tak naprawdę tu byłby koniec problemu, ale zauważyłyśmy z mamą, że ma wzdęty brzuszek... Wydaje mi się, że nie robi kupy. Nie wiem tylko dlaczego, skoro je całkiem normalnie :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: Renika » 24 lipca 2019, 12:31

A podczas kuracji podawałaś probiotyk? Jak już wyżej pisałam, jest to bardzo ważne bo antybiotyk wybija wszystkie bakterie, nawet te niezbędne do trawienia pokarmu. Szybko umów się do weterynarza bo wzdęcie to poważna sprawa. W tym momencie trzeba podać śwince espumisan lub herbatkę z koperku, probiotyki (bio lapis, flora defense, bio protect, lakcid) i rozmasować brzuszek. Na temat wzdęć u świnek przeczytaj tu: https://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php ... Itemid=129


ZukWojownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 21 lipca 2019, 15:58
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: ZukWojownik » 24 lipca 2019, 13:46

Pani weterynarz zapewniała, że do tego antybiotyku nie jest potrzebny probiotyk. Dostał w poniedziałek też zastrzyk wzmacniający i na perystaltykę jelit. Napisałam dziś do niej z pytaniem, co z tym brzuchem, pytała czy robi jakieś bobki. Ja widziałam tylko jeden świeży, w nocy. Powiedziała że jeśli świnka ma apetyt, to mamy z nim przyjść w piątek. Spróbuję z tym espumisanem :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Antybiotyk i świnka

Postautor: Renika » 24 lipca 2019, 22:48

Koniecznie podaj jej jakieś probiotyki, chociażby lakcid. Do każdego antybiotyku, szczególnie podawanego do pyszczka musi być podany probiotyk (ok.3 godz po leku).


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas