Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Biała wydzielina z oka

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Nasty
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 11:37
Kontaktowanie:

Biała wydzielina z oka

Postautor: Nasty » 25 sierpnia 2019, 11:58

Witam,
Moja świnka od zawsze ma taką mleczną wydzielinę w oku. Myślałam, że to mleczne łzy ale nie znikają one po umyciu się przez świnkę. Czy może to być coś poważnego?
Załączniki
97A99793-529C-4D82-A691-90532957C62E.jpeg


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Biała wydzielina z oka

Postautor: MajaiRosie » 25 sierpnia 2019, 15:22

Jeżeli mleczne łzy pojawiają się zbyt często, lub w za dużych ilościach, wskazuje to na zapalenie. (dróg oddechowych zazwyczaj, możliwe zapalenie płuc). Jest to groźna choroba i wymaga natychmiastowego leczenia. Radzę udać się do specjalisty od zwierząt egzotycznych.


Awatar użytkownika
Morrigan
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 18:11
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Mairon, Gandalf, Radagast, Bilbo, Melkor [*]
Kontaktowanie:

Re: Biała wydzielina z oka

Postautor: Morrigan » 25 sierpnia 2019, 18:55

Czy to jest tylko ja jednym oczku, czy na obu? Jeśli świnka miałaby to na jednym i drugim oczku od zawsze + nie znika po przetarciu/przemyciu oczka to być może jest to tzw. "tłuste oko" ("fatty eye" lub "pea eye" - spróbuj wyszukać w google po angielsku, jest sporo zdjęć). Jeden z moich prosiaków ma taką przypadłość. W poskojęzycznym Internecie niewiele można znaleźć na ten temat, ale na anglojęzycznych stronach czytałam, że to prawdopodobnie uwarunkowania genetyczne zwierzaka - z wiekiem na oczkach pojawia się biała "obwódka" przy dolnej powiece. Podobno nie sprawia to świnkowi żadnego dyskomfortu, nie boli, nie jest groźne ;) ..co nie zmienia faktu, że lepiej obserwować zwierzaka czy nic więcej się nie dzieje i w razie czegoś - lecieć do veta ;) U mojego prośka "tłuste oko" pojawiło się stosunkowo wcześnie, bo około 1-szego roku życia, na obu oczkach tak samo.

https://photos.app.goo.gl/1wednZTLEZtG2Xtf6
- jeśli macie ochotę poznać moich ukochanych Panów :D

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Biała wydzielina z oka

Postautor: MajaiRosie » 26 sierpnia 2019, 10:02

Morrigan- ale Fatty Eye, to opuchnięcie śluzówki, a z tego co zrozumiałam, to u świnki autora ten "twór" jest płynem.
Dodatkowo, Fat eye może jak najbardziej być tylko na 1 oku, nie musi być na obu.

Myślę że warto sprawdzić również trzecią powiekę, czy wszystko z nią w porządku ;)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas