Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czerwony mocz

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Meerschweinchen
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 września 2019, 23:39
Kontaktowanie:

Czerwony mocz

Postautor: Meerschweinchen » 20 września 2019, 23:47

received_2513238165575491.jpeg
Hej! Mam 10cio tygodniowe prosiaki,samiczki.Ostatnio zauwazylam,ze jedna z nich sika czasem(bo nie zawsze) na czerwono-brozowo. Najpierw zwrocilam uwage na czerwone zacieki bokach dna klatki. Odkrylam ze jedna opryskuje drugą moczem w trakcie kłótni. Dzis znalazlam ciemną plamę na plastikowym tunelu.
Czytalam,ze to moze byc w normie,ale skad mam wiedziec czy to nie objaw choroby?
Macie jakies doswiadczenie?


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Czerwony mocz

Postautor: ahimsa » 21 września 2019, 12:21

Cześć, mnie to nie wygląda na normę... Osobiście bym szła do weterynarza, to nie jest trudne badanie chyba- moczu (trzeba wziąć ze sobą- jakoś go tam zebrać, najlepiej zapytać przed wizytą), najlepiej do specjalisty, ale przynajmniej do kogokolwiek. Może czasem być mocz zabarwiony po witaminie C jeśli dobrze pamiętam, czy jakimś jedzeniu, ale wtedy może wszystkie - jak jedzą to samo- by barwiły (?) i myślę może jednak było by to delikatniejsze. U mnie raz był to problem z nerkami czy pęcherzem moczowym (ale to były tylko kropki czerwone), a raz rzeczywiście była wtedy duża suplementacja witaminą C, ale chyba tak to nie wyglądało, to nie była taka gęsta czerwień jak na zdjęciu. Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 21 września 2019, 12:30 przez ahimsa, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Czerwony mocz

Postautor: MajaiRosie » 21 września 2019, 12:30

Jak najprędzej do weterynarza- czerwony mocz może wskazywać na kamienie nerkowe.
Jeśli pojawiłby się on u wszystkich świnek w stadzie, to byłoby nadmiarem buraka, lub mniszka w diecie.


Awatar użytkownika
Morrigan
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 18:11
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Mairon, Gandalf, Radagast, Bilbo, Melkor [*]
Kontaktowanie:

Re: Czerwony mocz

Postautor: Morrigan » 21 września 2019, 12:53

U moich świniaków po objedzeniu się burakami czasami obserwuję na podkładach higienicznych zabarwiony mocz, ale nie tak intensywnie. Poza tym wydaje mi się, że po buraku jest on bardziej różowy niż rdzawo-czerwony. Leciałabym do weterynarza! :(

https://photos.app.goo.gl/1wednZTLEZtG2Xtf6
- jeśli macie ochotę poznać moich ukochanych Panów :D

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czerwony mocz

Postautor: Renika » 21 września 2019, 22:03

Zaobserwuj, czy świnka wydala mocz w takim kolorze czy zabarwia się on po jakimś czasie. Czasem mocz pozostawiony np. na podłodze może pod wpływem światła zmieniać barwę na brązową – jest to spowodowane obecnością porfiryn. Dla pewności poszłabym również do weterynarza na analizę moczu. Najlepiej go złapać na łyżkę jak świnka się załatwia i zaciągnąć do czystej strzykawki.


nati202055
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 25 lipca 2010, 19:34
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: brak :/
Kontaktowanie:

Re: Czerwony mocz

Postautor: nati202055 » 30 września 2019, 19:37

A podawałaś im może suszone owoce, bądź są takowe w ich codziennej karmie?
U mnie Mimi miała zabarwiony mocz właśnie po suszonych, czerwonych owocach.
Jeśli nie i ten problem się powtarza, koniecznie odwiedź weta.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas