Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Białe robaczki oraz wypadająca sierść

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ancia99
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2019, 11:48
Kontaktowanie:

Białe robaczki oraz wypadająca sierść

Postautor: ancia99 » 11 listopada 2019, 12:14

Cześć,
Od kilku dni mój młody prosiak zaczął się drapać i gryźć, było widać również białe robaczki na skórze. Pierwszą reakcją była oczywiście wizyta u weta. Posmarował ją lekiem za uszkiem i po 2 dniach jest juz lepiej, jeśli chodzi o drapanie i gryzienie.
Jednak dzisiaj podczas sprzątania znalazłam jego sierść z kawałkiem suchej skóry...
Nie wiem, czy powinnam uznać to za pogorszenie czy może za "naturalne" w tym przypadku i zgodnie z zaleceniem stawić sie na kontrolę po 7 dniach czy interweniować szybciej :confused:


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Morrigan
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 25 sierpnia 2019, 18:11
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Mairon, Gandalf, Radagast, Bilbo, Melkor [*]
Kontaktowanie:

Re: Białe robaczki oraz wypadająca sierść

Postautor: Morrigan » 11 listopada 2019, 16:07

Sierść z kawałkiem suchej skórki może być strupem, który odpadł razem z kępką futra. Być może świnka uszkodziła sobie skórę, np. drapiąc się. Przejrzałabym jednak futro zwierza czy nie ma więcej takich suchyh skórek, jakichś łuszczących się miejsc itp.
Znalazłam na forum podobny wątek, gdzie białe robaczki okazały się jakąś odmianą wszy. Jest sporo zdjęć - https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=8&t=9491

Jeżeli to nie to.. może jakieś fotki pomogłyby zidentyfikować to paskudztwo? :) Osobiście miałam szczęście do pasożytów i niewiele ich przerabiałam (tylko wszoły - pomogło nasmarowanie świnek przez veta jakimś płynem), ale na większości forów, stron (itp.) czytałam, że w takich przypadkach (nawet przy wszołach) weterynarze leczą świnki zastrzykami...

https://photos.app.goo.gl/1wednZTLEZtG2Xtf6
- jeśli macie ochotę poznać moich ukochanych Panów :D

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Białe robaczki oraz wypadająca sierść

Postautor: Moreni » 12 listopada 2019, 16:19

Najprawdopodobniej wszoły - na nie właśnie podaje się kropelki na skórę (lub zastrzyki z iwermektyny, ale obecnie raczej sie od tego odchodzi). Tak jak pisała Morrigan, to, co odpadło mogło być po prostu strupkiem powstałym w wyniku intensywnego drapania. Na razie bym się nie przejmowała, ale kiedy będziesz na kontroli (leki na wszoły podaje się dwa lub trzy razy w odstępach, bo zwykle działają tylko na dorosłe osobniki. Druga dawka jest po to, żeby dobić to, co wykluło się w międzyczasie z pozostawionych jaj, zanim się rozmnoży) możesz poprosić o sprawdzenie skóry, czy wszystko jest w porządku.


ancia99
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2019, 11:48
Kontaktowanie:

Re: Białe robaczki oraz wypadająca sierść

Postautor: ancia99 » 12 listopada 2019, 22:53

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, w sobotę mam kontrolę i zostanie podana kolejna dawka :)


ancia99
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 listopada 2019, 11:48
Kontaktowanie:

Re: Białe robaczki oraz wypadająca sierść

Postautor: ancia99 » 22 listopada 2019, 11:27

Prosiak dostał drugą dawkę, ale po tygodniu dalej sie drapie.. wcześniejsze strupki sprzed 2 tyg juz zeszły, zostały tylko łyse placki. Do tej pory nie miała pobranych zeskrobin a wet cały czas sugeruje winę podłoża, które swoją drogą zmieniłam już z trocin na vetbed.. myślicie że mogła sie uczulić na vetbed ew. Pellet pinio który jest pod spodem? :confused:



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas