Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka morska przestała pić i ma problem z wypróżnianiem

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
M&M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lutego 2020, 16:12
Kontaktowanie:

Świnka morska przestała pić i ma problem z wypróżnianiem

Postautor: M&M » 1 lutego 2020, 16:49

Witam,
Postanowiłam opisać swój problem na forum, gdyż po przeszukaniu internetu nic konkretnego nie znalazłam. Od sierpnia 2019r. posiadam świnkę morską długowłosą. Tydzień temu (sobota wieczór 25 stycznia) zaobserwowałam zmiany w zachowaniu mojego prosiaka. Siedziała schowana w domku i nie interesowała się światem. Następnego dnia już byliśmy u weterynarza, który nie pomógł ale też nie zaszkodził. Świnka przez cały czas jadła mokry pokarm i sianko, ale nie zauważyłam żeby piła wodę i jadła suchą karmę (Versele laga cavia complete). W poniedziałek pędem pojechałam do specjalisty od gryzoni (w niedzielę nie przyjmował a droga w jedną stronę to 100km), który po dokładnym badaniu, sprawdzeniu zębów (również trzonowych) i USG stwierdził, że mała ma lekkie zapalenie jelit. Układ pokarmowy trawi pokarm ale go nie wydala. Nie było żadnych biegunek i wzdęć. Świnka dostała leki i probiotyk i od razu po wizycie zrobiła dużo pięknych bobków. Mija tydzień, świnka ładnie je, może nie tyle co wcześniej ale jej waga jest myślę, że w normie - 900g. Problemem są jej bobki i brak chęci do picia wody! Bobki raz są piękne ładne, ale w większości są mniejsze i w kształcie łezki. Zauważyłam również, że świnka namiętnie wyjada bobki starszej siostry. Ewidentne brakuje jej jakiś witamin, tylko jakich? Ponadto, dzisiaj zauważyłam że od razu po pojeniu wodą ze strzykawki prosiak robi piękne bobki.
Dochodząc do sedna wnioskuję, że śwince brakuje jakiś witamin, ale nie wiem jakich... Witamina C podawana jest profilaktycznie (cebion, kilka kropelek). Nie rozumiem wstrętu do picia wody, która najwyraźniej rozwiązuj problem z wypróżnianiem...

Podsumowując:
1. Świnka je, ale nie wszystko co kiedyś.
2. Świnka nie jest osowiała.
3. Świnka przestała pić wodę - siku robi normalnie.
4. Bobki są raz ładnie ukształtowane, raz są mniejsze w kształcie łezki.
5. Świnka zjada bobki swojej lokatorki.

Do weterynarza pojadę po weekendzie, kontrolne badania nie zaszkodzą. Proszę o pomoc w ustaleniu problemu, bo niby jest ok, ale nie do końca :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska przestała pić i ma problem z wypróżnianiem

Postautor: Gegoru » 2 lutego 2020, 0:34

Miałem coś podobnego ze świnkami, ale to była kwestia wzdęć.

Jak coś, to opisałem sprawę w tym temacie:
https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=8&t=14286

Co do wody. A sprawdzona jej u weterynarza zęby? Nie tylko te z przodu, ale wszystkie? Czasami może to wynikać ze złego zgryzu i świnką to sprawia ból i trzeba z tym u weterynarza rozwiązać sprawę?

Weterynarz "świnkowy" czy taki zwykły? Aa... chyba specjalista z tego, co piszesz, to sprawy nie ma ;)

Odnośnie wody. Dużo wody jest w ogórkach, sprawa tylko taka czy może świnka je teraz zajadać. Pytanie do weterynarza, bo nam powiedział, aby się wstrzymać, aż dolegliwości ustaną. Do tej pory, sianko, sucha karma i suszki (mniszek lekarski i babka lancetowata).

Witamina C w kroplach - ok, a jak jest podawana? Strzykawka? Bo inne metody są średnie. Najlepiej aby suplementacja witaminą C była hmm.. naturalna w postaci np. papryki czerwonej lub zieleniny, gdzie jest w miarę dużo, no ale pytanie czy to śwince nie zaszkodzi, jak ma problemy zdrowotno-jelitowe.


M&M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lutego 2020, 16:12
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska przestała pić i ma problem z wypróżnianiem

Postautor: M&M » 2 lutego 2020, 14:14

Wszystko powyższe zostało sprawdzone. Na USG wyszłoby raczej, że prosiak ma wzdęty brzuszek. Ząbki sprawdzone - trzonowe również ;)
Wczoraj wieczorem zaczęłam poić ją strzykawką a następnie poidłem. O dziwo piła jak szalona. Tylko, że to samo poidło znajduje się na wybiegu i z niego przez tydzień nie piła... zapomniała jak korzystać? Przez noc bobków zatrzęsienie więc problem leży w wodzie. Ale czemu przestała pić...


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska przestała pić i ma problem z wypróżnianiem

Postautor: Renika » 2 lutego 2020, 22:57

Zobacz czy poidełko jest czyste od wewnątrz - czy nie ma glonów w rurce bo wtedy świnki nie chcą pić. Jeżeli poidełko jest czyste to może spróbuj wlać inną wodę (nie wiem jaką wodę podajesz)? Można końcówkę poidełka umyziać w ogórku aby zachęcić świnkę do picia. Może poidełko jest umieszczone za nisko lub za wysoko? Czy świnka nie zakrztusiła się kiedyś pijąc i teraz ma uraz do picia?


M&M
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lutego 2020, 16:12
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska przestała pić i ma problem z wypróżnianiem

Postautor: M&M » 3 lutego 2020, 7:31

Poidełko jest czyściutkie, wysokość ta sama co była ;) Problem się rozwiązał. Prosiak chyba zapomniał jak pić z poidełka co jest bardzo dziwne... po dwóch dniach nauki sama zaczęła pić. Problem z kupami się też skończył. Dziękuję wszystkim za odpowiedź :)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas