Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Przymknięte oczko, drapanie, prosiak kwiczy przy załatwianiu się

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Kosmitka:3
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 13 marca 2020, 10:16
Kontaktowanie:

Przymknięte oczko, drapanie, prosiak kwiczy przy załatwianiu się

Postautor: Kosmitka:3 » 13 marca 2020, 11:06

Hej!
Mam kilka problemów dotyczących mojej świnki morskiej i chciałabym abyście mi napisali czy mam się czym martwić...
Prosiaczek nazywa się Czarnuś, jest świnką gładkowłosą i ma niecałe 2 lata.
1. Ostatnio Czarnuś miał przymknięte i mokre jedno oczko. Problem ten minął ale teraz ma oczka takie jakby bardziej wilgotne... Nie zauważyłam zaczerwienionych białek ani nic takiego...
2. Czarnuch się drapie (jak każda świnka) ale czasem widzę u niego taki "łupież"...
Nie ma strupków ani ran. Byłam ostatnio na wizycie kontrolnej u weta ale powiedzieli że jest zdrowy. Moze być to spowodowane tym, ze go nie czeszę czy może to być np. kurza wesz?
3. Prosiak czasem kwiczy przy załatwianiu się.
Czy coś mu dolega?
4. Może mi ktoś opisać zauważalne objawy kaprostozy?
Z gory dziękuję^^


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Ważne pytania!

Postautor: Gegoru » 13 marca 2020, 11:58

Równie dobrze na forum zdrowotny ktoś mi opisał objawy i zapytał - co mi jest? Bez badań, specjalistycznej wiedzy, można gdybać.

Rozwiązanie -> pójść na wizytę do weterynarza od świnek morskich. Tylko tyle i aż tyle.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Ważne pytania!

Postautor: Renika » 15 marca 2020, 13:43

Jeżeli kwiczy przy załatwianiu to prawdopodobnie ma problem z pęcherzem. Jeżeli to zapalenie - weterynarz może stwierdzić - to należy podać odpowiedni antybiotyk + probiotyk, furaginę oraz lek przeciwbólowy/przeciwzapalny. Polecam też żurawinę, najlepiej zmielić susz bez żadnych dodatków na proszek i zrobić herbatkę lub posypywać nim np. ogórka. Na wizycie należy zrobić badanie usg aby wykluczyć poważniejszy problem, np. piasek w pęcherzu albo komienie.
Co do oczka to weterynarz musi sprawdzić czy coś mu nie wpadło do środka lub czy nie jest to objaw innej choroby. Jeżeli jakieś ciało uszkodziło oczko to lekarz przepisze specjalne krople.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas