Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy to mogły być objawy nadchodzącej śmierci?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Edek0202
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 września 2020, 20:45
Kontaktowanie:

Czy to mogły być objawy nadchodzącej śmierci?

Postautor: Edek0202 » 10 września 2020, 22:54

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytania dotyczące mojego prosiaczka Edka (stąd mój nick), który odszedł dwa dni temu. Edzio miał zdiagnozowaną kardiopatię w lutym tego roku i od tamtej chwili intensywnie go leczyliśmy, dlatego nie pytam o przyczyny tylko o nietypowe zachowanie mojego przyjaciela w dzień zgonu. Rokowania weta były niepomyślne, wiec wiedzieliśmy że "ten dzień nastąpi" po prostu robiliśmy dla Niego co mogliśmy.
Przechodząc do rzeczy, rano przy podawaniu lekarstwa wymieszanego z ulubionym ogórkiem, okazało się że Edek nie może przełykać. Tzn. chciał jeść, ale ogórek zwisał mu z wargi i jakby nie mógł dalej się przemieścić. To samo z pietruszką i sianem. Szczęka była jakby wysunięta do przodu, a Edek nie zamyka całkiem pyszczka. Zauważyłem też że mój przyjaciel od czasu do czasu się "kolibie" na boki. (nie chodzi mi o dreszcze czy drgawki, ale bardziej o "kiwanie" na boki). Wcześniej nie miał problemów z zębami (zjadł bez problemu wieczorna porcje ogórka z lekarstwami) i nigdy nie widziałem żeby miał problemy z równowagą. Postanowiłem iść do weterynarza (oddalony o 150m), bo martwiłem się że Edek nie weźmie lekarstwa i to był chyba mój błąd. Lekarz przyciął mu ząbki i kazał obserwować czy problem ustąpił. Zabieg trwał dosłownie 5sek. poszedł sprawnie. Odłożyłem Edka do transportera, pogłaskałem, zapłaciłem i wyszedłem. Po drodze Edek ułożył się na prawym boku i znieruchomiał. W domu okazało się że to własnie ten dzień.
Przepraszam za przydługawy wstęp, ale nurtuje mnie to, gdybym mógł poznać że niedługo koniec nastąpi to oszczędził bym mu niepotrzebnej wycieczki do weta. Problem w tym że skupiłem się na problemie z jedzeniem i chciałem mu pomóc.
Długo czytałem to forum i nie znalazłem podobnych objawów i myślę że to nie był przerost zębów, bo Edek zjadł ogórka wieczorem. Moja koleżanka potem mi powiedziała że jej świnka miała takie same objawy w dzień śmierci, chociaż zupełnie inną chorobę. Nie daje mi to spokoju, czy ktoś może potwierdzić, że widział podobne objawy?
Z góry dziękuję za odpowiedz.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Czy to mogły być objawy nadchodzącej śmierci?

Postautor: MajaiRosie » 11 września 2020, 14:07

U większości świnek bliżej śmierci układ neurologiczny przestaje pracować odpowiednio. Problemy z zachowaniem kontroli nad żuchwą mogły być jego objawem. Najwyraźniejszym objawem natomiast są problemy z równowagą. Jest to zazwyczaj już decydujący czynnik i zazwyczaj nie da się świnki już uratować. Na pewno dodatkowa wizyta zaserwowała mu niepotrzebny stres, ale ludzie uczą się na błędach.


Edek0202
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 września 2020, 20:45
Kontaktowanie:

Re: Czy to mogły być objawy nadchodzącej śmierci?

Postautor: Edek0202 » 11 września 2020, 18:46

Dziękuję za rzeczową odpowiedz.
Tak właśnie myślałem, że ta wizyta mogła przyśpieszyć jego koniec. Nie mogę sobie tego darować.
Zamiast umrzeć spokojnie w przyjaznym otoczeniu, stało się to w obcym miejscu.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Czy to mogły być objawy nadchodzącej śmierci?

Postautor: MajaiRosie » 11 września 2020, 20:42

Myślę, że przyspieszyć nie przyspieszyła, jedynie 'zabrała' Twój czas z nim :(
Ja również ten błąd zrobiłam, zostawiłam świnkę w takim stanie w szpitalu, zamiast dać jej odejść wśród stada i w ukochanym miejscu.. Zawsze próbujemy chwytać się wszystkiego, to nie jest Twoja wina


Edek0202
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 września 2020, 20:45
Kontaktowanie:

Re: Czy to mogły być objawy nadchodzącej śmierci?

Postautor: Edek0202 » 14 września 2020, 12:02

Dziękuję Ci za miłe słowa i zainteresowanie tematem.
Po prostu skoda mi zwierzaka :sad:



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas