Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zwichnięta żuchwa - jak usamodzielnić?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
rk4diusz
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 października 2020, 17:34
Kontaktowanie:

Zwichnięta żuchwa - jak usamodzielnić?

Postautor: rk4diusz » 31 października 2020, 16:57

Mam świnkę ze stwierdzoną zwichniętą żuchwą - zupełnie inny świniak, ale do rzeczy.

Karmię karmą ratunkową i lekami przeciwbólowymi, sama zje ogórka, jabłko, pietruszkę, siano i tak dalej, ale o wiele wolniej niż zawsze. Ale mam pytanie - jak ją usamodzielnić do jedzenia karmy ratunkowej z miski, albo jaką karme polecacie żeby sama zaczęła też jeść. Aktualnie trochę suchej karmy próbuje, ale przebiera w niej suszone rzeczy, znacie jakąś karme gdzie są same suszonki, albo cos? Poza tym prosiłbym o jakiś poradnik jak mogę jeszcze bardziej jej pomóc. Słyszałem o masowaniu żuchwy, o jakiś lekach na stawy, temblakach, chociaż nie wiem czy w ogóle możliwe jest, że jej się zrośnie.

Poza tym mam pytanie, on jest od 3 lat sam z nami, myślę o adopcji malucha żeby miał towarzystwo. Wiem, że go boli i bierze tramal, ale czy nie będzie przez swój ból i leki przeciwbólowe bardziej agresywny?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zwichnięta żuchwa - jak usamodzielnić?

Postautor: Renika » 31 października 2020, 18:52

Dobrze, że twoja świnka przy takiej diagnozie coś sama je - to duży sukces. Skoro zje ogórka i jabłuszko to można je posypywać zmieloną karmą ratunkową i zobaczyć, czy świnka będzie jadła. Suchą, jednorodną karmę można:
- zmielić na sucho i dać do miseczki
- lekko namoczyć aby była bardziej krucha i podać śwince
- są karmy już z kruchymi porcjami, np. Natural vit dla świnki morskiej, gdzie są suszki i bardzo cieńkie patyczki jednorodnej karmy. Jedyne co trzeba usunąć to pestki dyni w łupinkach i zastąpić je już obranymi https://kropek.net.pl/NATURAL-VIT-KORON ... id=EAIaIQo.
Bardzo polecam ekologiczne płatki owsiane górskie Bio Planet, moja świnka jak miała poważne problemy z pyszczkiem radziła sobie z nią bo jest bardzo drobniutka. Podawałam jej na sucho, sypałam do miseczki.
Bardzo fajne są też vital blocks, np. https://www.maxizoo.pl/p/jr-farm-grainl ... eu#1288533
To jest takie drobniutkie sianko z ziołami, są w KaKadu w różnych smakach. Trzeba wybrać taki, który się łatwo kruszy bo są też bardziej zwarte. Po raztarciu, rozkruszeniu podawałam je śwince na płaską miseczkę.
Z kruchych przysmaków mogę też polecić JR FARM GRAINLESS MEDALIONY https://e-sklep.kakadu.pl/produkt-26471 ... nika.p.htm, moim świnkom smakowały.
Jeżeli chodzi o leki to zapytaj weterynarza, czy osteoarthristop by coś pomógł, jest to lek na stawy.


rk4diusz
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 października 2020, 17:34
Kontaktowanie:

Re: Zwichnięta żuchwa - jak usamodzielnić?

Postautor: rk4diusz » 4 listopada 2020, 17:36

Kupiłem osteoarthristop i weterynarz mi wcześniej mówił, że mogę spróbować. Tylko nie zapytałem o dawkowanie, nie wiesz może jak mam jemu to podać? Jest napisane 1 tabletka dla zwierząt do 10 kilogramów, a mój świnior ma 900gram


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zwichnięta żuchwa - jak usamodzielnić?

Postautor: Renika » 5 listopada 2020, 11:01

Nie pamiętam dokładnie, chyba moja świnka dostawała pół lub 1/3 kapsułki dziennie ale nie jestem pewna. Zadzwoń do swojego weterynarza i zapytaj bo nie chciałabym wprowadzać w błąd.



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

  • Dołącz do nas