Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka drapie się i pokwikuje przy załatwianiu się

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Kosmitka:3
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 13 marca 2020, 10:16
Kontaktowanie:

Świnka drapie się i pokwikuje przy załatwianiu się

Postautor: Kosmitka:3 » 9 stycznia 2021, 12:56

:O Pilnie potrzebuję pomocy!! :O

No ale zacznijmy od początku...
Mam 2,5-letniego samca świnki morskiej - Czarnusia. Około 2/3 miesiące temu byliśmy z nim u weterynarza na kontroli, bo nasz kot miał tasiemca. Weterynarz powiedział, że Czarnusiowi z tego powodu nic nie bedzie. Przy okazji przeczyścił mu jakąś kieszeń przy odbycie, bo Czarnuś pokwikiwał przy załatwianiu się. Przypisał też specjalny szampon do umycia zadka ponieważ gruczoł u świnki jest tam bardzo aktywny, oraz  takie tabletki z mikroelementami (Czarnuś ma suchą skórę) z których trzeba strzykawką nabrać trochę tej cieczy ze środka i podać do pyszczka śwince. Żadnego z leków jeszcze nie stosowałam (nie mam takiej strzykawki ^^""). Jakieś 2 dni po wizycie mojemu tacie cos odbiło i kazał wyjąć z klatki vetbed. Obecnie świnka ma w klatce pellet i duże legowisko.


Kilka dni po wyjęciu vetbedu Czarnuś zaczął strasznie kwiczeć. Zatrzymuje, spina się i kwiczy. Po wszystkim często sie drapie. Nie wiem czy coś go swędzi, czy się wtedy wypróżnia. Wczoraj wieczorem na legiwisku pojawiła się krew. Gdy Czarnuś przeszedł po korkach, też zostały nią zabrudzone. Moi rodzice pooglądali go, ale nie znaleźli żadnej rany. Dzisiaj krew już sie nie pojawiła. Zakładam więc że cos jest nie tak z układem moczowym.
No i tu mamy problem: dzisiaj i jutro gabinety weterynaryjne są już nieczynne...
Pozostaje pytanie: Czy Czarnuś wytrzyma do poniedziałku?
I czy coś z powyższego opisu mogło go doprowadzić do takiego stanu?

Blagam o jak naszybsze odpowiedzi
(WETERYNARZ JEST OD ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH)
:sleepy: :( :(


Awatar użytkownika

korek
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 8 stycznia 2021, 9:20
Kontaktowanie:

Re: PILNE!!! BŁAGAM O POMOC!!!

Postautor: korek » 9 stycznia 2021, 13:15

Świnka moze miec stan zapalny odbytu, a ostry pellet podrażnia mu to miejsce i krwawi. Wyjmij to.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: PILNE!!! BŁAGAM O POMOC!!!

Postautor: Renika » 9 stycznia 2021, 21:45

Trzeba iść do weterynarza, zrobić badanie moczu i USG aby zobaczyć, czy w pęcherzu moczowym nie wytworzył się piasek lub kamień. Obserwuj, jak świnka się załatwia, czy jest dużo moczu czy mało, jaką ma barwę i zapach. To może być również zapalenie pęcherza więc ja bym podała śwince profilaktycznie 1/4 tabletki urofuraginum i suszoną, zmieloną żurawinę (bez żadnych dodatków) zmieszaną z niewielką ilością wody strzykawką do pyszczka lub jako posypka na ogórku.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas