Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Monnow
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 października 2019, 18:06
Kontaktowanie:

Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Monnow » 31 stycznia 2021, 16:11

Witam,
Jakieś 2-3 m-ce temu mój świnka przestała jeść i zauważyłam że dziwnie rusza pyszczkiem. Poszłam z nią do weta i po badaniach okazało się że ma problem z ostatnim zębem trzonowym który przerósł i uszkodził śwince od wewnątrz policzek. Świnka ma wadę tego zęba która polega na tym że nie dość że rośnie w górę to też rośnie w szerz. Wadą ta powoduje że może powstać zapalenie lub może ząb pęknąć itp i trzeba będzie go usunąć. Póki nie ma takiego stanu, można odwlec to w czasie wykonując czestsze korekty zebow. Diagnoza jest o tyle straszna, że aby go usunąć trzeba będzie usunąć oczko śwince , bo do tego zęba można się dostać tylko i wylacznie przez oczodół :( na chwilę obecną robimy wszystko żeby do tego nie doszło i co mc jeździmy na korektę ale wiemy że zwierzak cierpi bo przerasta mu ten ząb i go boli i po korekcie też potrzebuje kilka dni na dojście do siebie. Czy ktoś miał podobną sytuację? Albo może słyszał o innej opcji pomocy śwince? Nie chcemy go dodatkowo kaleczyć, bo świnka jest już po przejściach (ktoś wyrzucił cała gromadkę i trafiły do schroniska, był schorowany) i zrobię wszystko żeby go nie bolało już ale też żeby uratować jego oczko. Proszę o porady:(


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Renika » 2 lutego 2021, 20:11

Robiłabym wszystko aby jednak uniknąć tej operacji. Najlepszym weterynarzem od świnkowych ząbków jest dr Jakub Kliszcz więc jak to tylko możliwe umówiłabym się na konsultację (nawet telefoniczną) http://jakubkliszcz.com/kontakt/
Najlepiej jest też znaleźć lekarza specjalistę, który potrafi skorygować ząbki świnki bez narkozy. Nie wiem z jakiego jesteś miasta ale poczytaj o polecanych klinikach: http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... 7f4ee3657a
https://forum.cavia.pl/viewforum.php?f=20


Monnow
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 października 2019, 18:06
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Monnow » 3 lutego 2021, 11:41

Dziękuje bardzo za odpowiedź, napewno skontaktuję się z doktorem, bo nie chce dopuścić do usunięcia oczka:(
Świnke mam ponad 1,5 roku i przez ponad rok wszystko było wporządku. Nie było najmniejszych problemów z zębami i bardzo dużo jadła sianka. Niewiem czemu teraz tak nie jest a też zauwazyłam, że po korekcie zębów, jak juz maluch dojdzie do siebie to też nie je jakoś mega dużo tego sianka. Kiedyś po nocy paśnik był prawie pusty, jak wracałam po 8 h z pracy to również a obecnie niewiele ubywa. Myślałam, że może sianko nie odpowiada (chociaż wcześniej uwielbiał je) i kupowałam przeróżne z ziołami- ale również bez większych efektów :( Co mogę zrobić, żeby świnka znowu mi zaczeła jeść tak sianko jak wcześniej- wtedy zdzierała zęby i wszystko bylo wporządku. Może to mogłoby uratować sytuację? Bo nierozumiem, czemu od kilku miesięcy tak zmalało jedzenie sianka, czy za dużo daje świeżych warzyw?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Renika » 4 lutego 2021, 1:28

A czy świnka je normalnie suchą karmę i świeże warzywa czy też jest z tym problem? Jeżeli grymasi tylko z siankiem to polecam kupić suszony owies (Alegia, JR Farm), moja świnka po operacji nie chciała jeść sianka ale za to siedziała non stop w torebce z owsem i się zajadała :). Ale jeżeli świnka ma problem z jedzeniem każdej karmy to trzeba sprawdzić u weta czy oprócz problemów z ząbkami nie ma innej choroby.


sonreida
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 września 2020, 10:08
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: sonreida » 4 lutego 2021, 16:47

Nie polecam robić korekt zębów bez uśpienia - weterynarz od zwierząt egzotycznych mówił mi, że jest to ryzykowne i traumatyczne dla świnki.


Świnkowva
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 lutego 2021, 15:12
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Świnkowva » 5 lutego 2021, 15:19

hey,
mam taki sam przypadek i byłam na wizycie u dr Kliszcza- tez mam zalecone korekty comiesięczne lub usuniecie gałki ocznej i przez ten pozostały otwór usuniecie trzonowca. Jak Twoja świnka sie teraz czuje? Czy bylas juz doktora?


Monnow
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 października 2019, 18:06
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Monnow » 9 marca 2021, 11:01

Czesc. Tak diagnozowałam to u kilku weterynarzy i niestety mówili że małe szanse żeby to zrobić w inny sposób. Sytuacja z moim Alvinkiem wygląda tak że jutro jesteśmy umówieni na zabieg:( robiliśmy ponowne zdjęcie zębów bo czas pomiędzy korektami zacząć nam się skracać i widać że on po prostu cierpi bo ten cholerny zab jest już tak duży i tak mu się rozrasta że chwila moment i rani mu policzek a co za tym idzie świnka czuje ból i standardowo ciężko jej się je. Aktualnie nawet ciężko robić dobrze te korekty bo te ząb jest bardzo przy kości. Pani weterynarz dała mi wiele argumentów że zabieg jest konieczny, widząc też mój ból dotyczący faktu że musimy usunąć jego oczko (co mnie aż serce boli i czuję że go kalecze) pokazała mi świnkę po takim właśnie zabiegu i szczerze trochę mnie tym przekonała że faktycznie zwierzak będzie normalnie funkcjonowal. Także jutro jeden z najgorszych dni, bo maluch będzie miał ten zabieg, a ja od ciągle o tym myślę i denerwuje się i szczerze to normalnie płakać mi się chce że nie znalazłam innego sposobu na ominięcie konieczności usunięcia oka. Staraliśmy się robić wszystko żeby tak się nie skończyło ale patrząc na niego jak cierpi z bólu to aż serce boli:(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Renika » 9 marca 2021, 21:09

Szkoda, że się nie uda obejść bez tej operacji, rozumiem cię doskonale bo już wiele razy tak miałam z moimi maluchami. Bardzo mi szkoda tego oczka...na szczęście jest jeszcze drugie więc świnka będzie widziała. Jutro będzie ciężki dzień, ale najważniejsze aby Alvinek po zabiegu doszedł do siebie i zaczął samodzielnie jeść. Przygotuj zestaw karm ratunkowych (najlepiej 2-3 do wyboru) i strzykawki insulinówki aby móc karmić świnkę w razie potrzeby. Myślę, że będzie potrzebny probiotyk bo na pewno świnka dostanie odpowiednie leki i antybiotyk. Najlepsze są Bio lapis oraz flora defense. Najtrudniejszy czas to 1 tydzień po zabiegu, trzeba pielęgnować prosiaczka i obserwować czy nie słabnie. Trzymam mocno kciuki za Alvinka, oby wyzdrowiał i cieszył się jeszcze długo swoim świnkowym życiem.


Monnow
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 19 października 2019, 18:06
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Monnow » 10 marca 2021, 15:20

Czyli ty masz doświadczenie z takim zabiegiem? No czekamy na telefon żeby go odebrać. Karma ratunkowa całe duże opakowanie też czeka na niego. Specjalnie na ten czas po zabiegu wzięłam pracę zdalna, narazie do do piątku i po tym co napisałaś to widzę że będę musiała przedłużyć


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Przerastający ząb trzonowy - usunięcie

Postautor: Renika » 10 marca 2021, 22:22

Akurat z zabiegami stomatologicznymi nie mam doświadczenia ale miałam świnki z krzywym zgryzem, bolącą żuchwą, dziurą w podniebieniu i nawet z ropniem w szczęce i pamiętam jak to było. Pierwszy tydzień jest bardzo ważny bo zchodzi znieczulenie pooperacyjne i nie wiadomo, czy świnka będzie chciała sama jeść mimo leków przeciwbólowych. Trzeba teżuważać, aby nie dopuścić do jakiegoś zakażenia (dlatego podaje się antybiotyk) + konieczne probiotyki aby układ trawienny dobrze funkcjonował. Jak się czuje prosiaczek?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas