Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Niepokojące zachowanie i bobki po zmianie diety

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Majlo_Majlo
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 2021, 23:00
Kontaktowanie:

Niepokojące zachowanie i bobki po zmianie diety

Postautor: Majlo_Majlo » 31 stycznia 2021, 23:30

Prosze o szybkie odpowiedzi!!!!
Hej mam pewne obawy a propo mojej 3 letniej samiczki -Mani
Przez pewien czas Mania dostawała złą karmę i zero ziół(VitaPol) po czym kupiłam i zaczęłam stosować karmę versel-lagę cavie complete i pidstawową mieszankę ziół (mięta mniszek lekarski natka pietruszki itp) i dostawała warzywa takie jak marchewka (obraną) którą myłam sałatę też mytą i jeszcze pietruszkę po raz pierwszy raz dostała buraka obrałam go i dałam 2 nieduże plasterki a drugą część wysuszyłam i dawałam 2/3 kawałki do karmy i ziół (musze zaznaczyć że nie wiem czy warzywa były zgniłe czy nie szczerze nie rozpoznaje tego)
Kilka dni później Mania zaczęła sie trochę dziwnie zachowywać przy załatwianiu sie popiskiwała przez co byłam najbardziej zaniepokojona i przerarzona siedziała częściej w domku niedawała sie dotknąć
Jej bobki nie były kąpletnie wodniste a trochę były też czerwone (ale to pewnie przez buraka) i było ich dużo więcej trochę mnie to niepokoiło więc zaczęłam szukać w necie i z tego co czytałam to może być biegunka więc wczoraj odstawiłam karmę i warzywa
W moim mieście nie ma specjalisty od grzoni czy swierząt egzotycznych jest tylko zwykły weterynarz u którego mam iść bo musze obciąć pazuki świcie bo ja tego nie umiem zrobić i sie tego boje
Co mam zrobić czekać jak zadziała nowa dieta czy iść do weterynarza???
Bardzo przepraszam za brak znaków interpunkcjinych i złą ortografie ale pisze to późnio i jestem przerażona


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 536
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Niepokojące zachowanie i bobki po zmianie diety

Postautor: MajaiRosie » 1 lutego 2021, 9:32

Sałat nie podajemy, są toksyczne dla świnek. Nie trzeba obierać warzyw, w ten sposób pozbywamy się z nich witamin. Wystarczy umyć i dokładnie osuszyć. Mokre warzywa, zwłaszcza zielone powodują wzdęcia, które mogą być śmiertelne. Jak to nie rozpoznajesz czy warzywa są zgniłe? A sama też takie jesz??
Jeżeli świnka się nie rusza i popiskuje to koniecznie zabierz ją do weterynarza jak najszybciej. Nie wiadomo co tutaj mogło zaszkodzić. Może również mieć problemy z układem pokarmowym, lub moczowym. Biegunkę byś rozpoznała, wtedy bobki są bezkształtne. Sprawdź ją pod kątem kamieni moczowych, dobrze byłoby zrobić USG jamy brzusznej. Spróbuj znaleźć specjalistę, nawet poza Twoim miastem :)


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Niepokojące zachowanie i bobki po zmianie diety

Postautor: Renika » 2 lutego 2021, 20:00

Wszystkie warzywa które podajesz śwince najlepiej kupować w sklepie z żywnością ekologiczną i podawać dobrze osuszone (nie wolno podawać mokrych). W tym wypadku należy odstawić świeżą zieleninę, zostawić sianko, suchą karmę i suszone zioła, podać śwince węgiel aktywowany (1/4 tabletki) aby oczyścić organizm i zastopować biegunkę. Jeżeli sytuacja się nie poprawi to trzeba iść do weterynarza specjalisty na wizytę i przy okazji zaopatrzyć się w probiotyki (bio lapis, flora balance, flora defence) które są również wskazane przy biegunce.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

  • Dołącz do nas