Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zielona wydzielina i chudnięcie

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Mr. Greg
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2021, 9:42
Kontaktowanie:

Zielona wydzielina i chudnięcie

Postautor: Mr. Greg » 5 maja 2021, 11:24

Cześć,
Nie udało mi się odnaleźć tematu co do problemu który wystąpił u mojego knurka. Jeśli takowy jest to przepraszam i proszę o link.

Chodzi o to, że wczoraj wieczorem siedząc w pokoju zauważyłem, że świnka nie potrafi czegoś przełknąć. Pomyślałem okej, przy jedzeniu pokarmu się zdarza, pomlaszcze trochę, powykrzywia pyszczek i pójdzie pokarm do żołądka. Ale mija chwila, problem jest cały czas, w dodatku skrył się w domku. Uznałem że chyba jednak coś jest nie halo i sprawdzę. Okazało się, że z PYSZCZKA wypływa zielona wydzielina - tak jakby wymiotował/próbował wykrztusić. Trwało to z 5 minut, przeszło i już zachowywał się w miare normalnie. Wiecie co to może być? Hoduje świnki od 2003 r i pierwszy raz się z czymś takim spotkałem...

Poza tym kiedyś jadł normalnie, czuło się że brzuszek najedzony, a ostatnio zaczął chudnąć. Niby je ale jakoś waga nie chce rosnąć. Dostaje karmę, różne ziółka, sianko, owoce, warzywa, a waga nic. Ostatnio ważyłem to miał trochę ponad 900g (ma 1,5 roku) gdzie powinien ważyć między 1000 a 1800g.

Wiem - weterynarz. Ale mam do nich uraz. Chodziłem kiedyś do różnych i zawsze było to samo - walnąć strzykawke i ma być git. Nigdy tak nie było, zawsze było coraz gorzej. A jeden to nawet powiedział, że zwierzaka trzeba uśpić, zamiast ratować...

Moje pytania brzmią:
1. Co to mogła być za wydzielina?
2. Co z tą wagą? Czy jest coś czym można by go "podtuczyć" żeby tak 1300g miał?

Proszę narazie o rady bez "użycia" weterynarza

Dzięki!


Awatar użytkownika

Missimpatientt
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 1 maja 2021, 18:49
Świnki morskie: Żabka 27.04.2021 4 tygodnie
Migusia 16.04.2021 [*] 6 latek
Kontaktowanie:

Re: Zielona wydzielina i chudnięcie

Postautor: Missimpatientt » 5 maja 2021, 16:34

Może coś prosiaczkowi zaszkodziło? Albo szybko coś zjadł i nie zdążył dobrze pogryźć i połknąć i mu się cofnęło. Być może przez ten stres zdenerwował się i wystraszył i teraz jedzonko je powolutku w małych ilościach żeby nie powtórzyło się "cofnięcie". A czy kupki zmieniły swój wygląd? Może też być to jakiś pasożyt, który siedzi wewnątrz. Jeśli nie będzie przybierał na wadze, a dalej chudł to konieczna będzie wizyta u weterynarza od zwierząt egzotycznych. Pozdrawiam ;)


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zielona wydzielina i chudnięcie

Postautor: Renika » 5 maja 2021, 23:55

Znajdż w twoiej miejscowości lub w pobliżu dobrego weterynarza specjalistę od zwierząt egzotycznych (link http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... 85b9a6495c) bo taki zwykły nic nie poradzi. Podczas badania należy sprawdzić pyszczek (czy nic nie utknęło, czy zęby nie przerosły itp.) bo nie wiadomo, czy świnka tak naprawdę coś je czy tylko skubie. Jak jest wszystko ok to sprawdzamy tarczycę oraz brzuszek (badanie USG). Jeżeli są guzki na tarczycy to świnka może dużo jeść i jednocześnie chudnąć. Jeżeli tu też jest ok to można myśleć o domowych sposobach. Tuczące są np.pestki dyni (najlepiej obrane) lub jabłuszko. Dobrze jest też kupić karmę ratunkową dla świnek z niską wagą (Dr Ziętek https://www.ceneo.pl/96361760 oraz karmę Marumoto body build ) i dokarmiać świnkę między posiłkami przez strzykawkę. Zdrowe świnki jedzą takie karmy ze smakiem.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas